Jump to content

M 101 (The Pinwheel glx) στήν Μεγάλη Άρκτο



CCD Starlight Mx 5c +Φακός 500mm f/8, AdvancedSeriesGT, 6 Χ 5 min +d.f+f.f

Επεξεργασία:Pixcolm+Astroart+Photoshop CS


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10308 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Καλή δουλειά , Νίκο , με τον συγκεκριμένο 500άρι κατοπτρικό φακό που χρησιμοποίησες. Ωστόσο διακρίνονται παράλληλες γραμμώσεις ,που ίσως οφειλονται ,χωρίς να είμαι σιγουρος , στο ότι δεν έβγαλες Bias frames και Dark frames για τα Flat Fields που χρησιμοποίησες .

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

ΥΓ. Νικο, μηπως ειδες παγο στο τσιπακι; Τα μαυρα σημεια (κεντρο αριστερα) μοιαζουν σαν να ειχες παγο στο τσιπακι (πολλες φορες απο αποτομη μειωση θερμοκρασιας).

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αρη έχεις δίκιο στο ότι δεν έβγαλα B.F kai f.d.f.Απο background images έβγαλα μόνο 5 D.F αντί 16 και 5 F.F.Οι γραμμές που αναφέρεσαι σε μένα δεν φαίνονται ιδιαίτερα ,όμως πιστεύω πως πρέπει να έχει καποια σχέση με κάποια ρύθμιση απο το plugin user interface του προγράμματος.

Αντώνη το σημείο επάνω αριστερά όντως φαίνεται πιο φωτισμένο.Διόλου απίθανο να είναι Light gradient αλλα είναι και πιθανό να είναι αντανάκλαση απο τοιχο ύψους 2 m στην ταράτσα μου απο την πλευρά που έγινε η λήψη.Για τα μάυρα σημάδια δεν ξέρω τι να πω.Δεν το πρόσεξα αυτό που λές περί κομματιών πάγου αλλα θα το έχω υπ'όψιν μου για την επόμενη φορά.Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης