Jump to content

H "Φούσκα"- NGC7635 (δοκιμαστική)


premier

Στήριξη : Takahashi EM-200-Temma 2jr

Φωτογραφικός σωλήνας : GSO 200/800 ( f/4) με Atik 16 hr

Οδηγητικός σωλήνας : S/W ED 80 με StarlightXpress Mx516 CCD

Φίλτρο : Η-Alpha ( 13 nm )

Εκθέσεις 36 Χ 5λεπτά

Επεξεργασία : Αstroart

 

Πρατήρηση : Στον σωλήνα έγιναν κάποιες παρεμβάσεις τόσο στο κάτοπτρο α) ( μετακίνηση του προς τα μέσα ), β) κόλλησα το πρωτεύον κάτοπτρο με σιλικόνη στον υποδοχέα του κατόπτρου ( mirror cell ) , αλλά και στον εστιαστή

( αντικατέστησα τον εργοστασιακό της GSO με έναν της Moonlite low profile).

Αποτέλεσμα :περιόρισα κατά μεγάλο βαθμό το differential flexure μεταξύ των σωλήνων .

Ωστόσο θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη.Εντοπίζεται κόμη στη δεξιά μεριά του πεδίου λόγω κακής καθετότητας της κάμερας στον εστιαστή, και αστιγματισμός στον πρωτεύον κάτοπτρο εξαιτίας της πίεσης που ασκούν οι " τρεις πιάστρες του κατόπτρου".


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΠΡΑΒΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΡΑΒΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ...........................ΜΕ ΤΟ NEXTSTAR 8i

Σύνδεσμος για σχόλιο

Χαίρομαι που σας άρεσε.

Δε θα μπορούσε να μη θεωρηθεί "δοκιμαστική" μετά από τόσες παρεμβάσεις και μετατροπές που δέχτηκε ο σωλήνας.

Με ταλαίπωρησε αφάνταστα. Είναι γνωστό ότι αυτοί οι σωλήνες με γρήγορο εστιακό λόγο παρουσιάζουν πολλές δυσκολίες στην ευθυγράμμιση των κατόπτρων και την εστίαση. Στόχος μου είναι , αφού " μάθω " να χειρίζομαι καλα το GSO , να αγοράσω ένα καλύτερο νευτώνιο τηλεσκόπιο, πάλι γρήγορο , αλλά με καλύτερα οπτικά και κατασκευαστικά χαρακτηριστικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αψογη εστιαση,αψογη οδηγηση,αψογο αποτελεσμα !!!

Μου αρεσε πολυ.Αναπνεει η φωτο δεν εχει αυτο το μπουκωμα που συχνα βλεπουμε.

Συγχαρητηρια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Άρη.

Καιρό είχα να δω αυτό το νεφέλωμα.Εύχομαι με το καλό να τελειώσεις τις τροποποιήσεις με τρόπο επιτυχή.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης