Jump to content

M13 - Hercules


Starguider

Μετά από πολύ καιρό και προσπάθεια μόλις χθες κατάφερα να τελειοποιήσω τη τροποποίηση της webcam μου (Philips ToUCam 840 Pro II) και να δω "πρώτο φως" !

Με αυτή τη τροποποίηση, η λήψη φωτογραφιών μακράς έκθεσης είναι πια δυνατή ακόμη και με αυτή τη πάμφθηνη webcam.

Επειδή είμαι πολύ χαρούμενος που τελικά η κάμερα "ζει" μετά από τις τόσες μετατροπές που υπέστη και δίνει τέτοιες φωτογραφίες , ήθελα να μοιρασθώ το πρώτο αποτέλεσμα μαζί σας.

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος – Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm


From the category:

Σμήνη

· 926 images
  • 926 images
  • 3494 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Φίλε starguider μήπως θα μπορούσες να μου

πεις απο που προμηθεύτηκες την κάμερα

γιατί τις προάλλες έψαξα όλη την Στουρνάρα και δεν την είχε κανείς.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μαρινε,

 

Φοβερο τι μπορουμε να καταγραψουμε με εκθεσεις μονο 5 δευτερολεπτων! Χαιρομαι που ο "ασθενης" επεζησε την χειρουργικη διαδικασια. :-)

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Aristarchus:

Αντώνη ένα έχω να πω: «ο τυφλός βρήκε το φως του». Πάντως δε ξεχνώ ότι στο συγκεκριμένο project έχει βοηθήσει κι εσύ με τις οδηγίες σου περί ψύξης του οπτικού αισθητήρα. Οδηγίες τις οποίες υλοποίησα ηλεκτρονικά και τελικά ενσωμάτωσα επιτυχώς στη κάμερα.

 

Λευτέρη:

Η συγκεκριμένη webcam της Philips δεν είναι πολύ διαδεδομένη στα «κομπιουτεράδικα» της Στουρνάρη. Θα τη βρεις όμως σίγουρα στο Πλανητάριο ή την ΑΚΤΙΣ στη Θεσσαλονίκη. Στους χώρους των ερασιτεχνών αστροφωτογράφων είναι πολύ δημοφιλής.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μιχάλη,

θα σου έστελνα προσωπικό μύνημα σχετικά με το mod, μιας και ξέρω ότι ασχολείσαι με το θέμα, αλλά με πρόλαβες.

Αυτές τις ημέρες θα ανεβάσω νέες σελίδες στο site μου που περιγράφουν τα πάντα. Απ' το γιατί να τροποποιήσει κανείς μια webcam μέχρι το πως να το κάνει. Οπότε περισσότερες φωτό από την κατασκευή και τις δοκιμές με στόχους DSO θα μπορέσεις να δεις αρκετές εκεί!

 

Keep in touch!

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης