Jump to content

Ngc281 - Pacman Nebula


raxxla

Επιστροφή σε ένα από τα πρώτα αντικείμενα που δοκίμασα με CCD και ταυτόχρονα ένα ανοργάνωτο τεστ για το νέο μου σωλήνα από την Τσαγκαράδα.

Δυστυχώς η ανατολή της σελήνης νωρίς με περιόρισε πολύ στους χρόνους μου καθώς και στο ύψος του στόχου.

Μάλλον θα το ξαναδοκιμάσω υπό καλύτερες συνθήκες.

Ένα πρώτο συμπέρασμα, χρειάζεται προσεκτική ρύθμιση του tilt του εστιαστή ώστε ο αισθητήρας να είναι όσο πιο κάθετος γίνεται στον οπτικό άξονα. Διαπίστωσα επίσης πως έχω προβλήματα στην οδήγηση.

Δούλεψα προσεκτικότερα το χρώμα αυτή τη φορά, αλλά και πάλι νιώθω εντελώς αρχάριος στην χρωματική σύνθεση.

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

TV NP101is

QHY2Pro -10 βκ

Σύνθεση HaLRGB ώς παρακάτω:

25 x 500sec Hα (από 3 νύχτες)

37 x 60sec Lum

600 sec σε κάθε χρώμα


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

:shock: :shock: :shock: Νατο το εργαλειο βγηκε στην επιφανεια.

Πολλα μπραβο Ηλια βγηκε καταπληκτικη και μου αρεσει πολυ η χρωματικη αποδοση που εχεις δωσει και ας λες εσυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλια καλη αρχη με το καινουργιο εργαλειο!!!!!

η φωτο ειναι υπεροχη και η λεπτομερεια που επιασες σπαει κοκαλα!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία μεγάλε αστροφωτογράφε! Καταρχάς με γεια το νέο σου μηχάνημα και να το χαρείς στο έπακρον. Τώρα για την εικόνα σού έχω να πω τα εξής: οι λεπτομέρειες της είναι καταπληκτικές και κυρίως τα σκοτεινά μέρη του. Τα άστρα είναι τέλεια και το background είναι ομοιόμορφο. Σχετικά με τα χρώματα του νεφελώματος, γνωρίζω ότι για να πετύχεις το σωστό χρώμα είναι μια διαδικασία πάρα πολύ ζόρικη και επίπονη. Η αναλογίες σου βγήκαν καλές μόνο λίγο πιο πολύ magenta. Κυρίως στο κέντρο φαίνεται αυτό, όταν το ξαναβγάλεις και το ξαναδουλέψεις προσπάθησε να το φτιάξεις λίγο αυτό. Πάντως ανεβαίνεις συνεχώς με γοργούς ρυθμούς και ποιος σε φτάνει. Μπράβο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία συγχαρητηρια.Καταπληκτικη δουλειά.Καλοριζικο το μηχάνημα και να το χαρεις στο επακρο.Καλη συνεχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία θα συμφωνήσω με τον Άγγελο...

Μια χαρά είναι.

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να χρησιμοποιήσω κάποτε την ST-2000XM την οποίαν έχω εδώ και καιρό και δεν μπόρεσα μέχρι τώρα να τη χρησιμοποιήσω..!!! :(

Στην Σύρο φαντάζει πολύ δύσκολο το όλο εγχείρημα... :(

Καλορίζικο και το νέο "ΟΠΛΟ"...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δεν περιμενα τιποτα λιγότερο τοσο απο τα εργαλεία οσο και απο τον μαστορα. Και θα συμφωνισω με τον Αντρεα, εχεις ηδη ολη την πληροφορια που χρειαζεσαι (4.5 ωρες , ΑΧ ! ) την χρωματική ισσοροπια θα την βρεις (που σε τελική αναλυση ρε αδελφε εδω παιζουν και τα προσωπικά γούστα).

Παντως εγω θελω λίγο ποιο σκοτεινους στοχους (πχ κανενα γαλαξια ή κανενα νεφελωμα ανακλασης) γιατι αν βαλω αυτην στο desktop, το βραδυ με στραβωνει, παρα ειναι φωτεινή για background στο field (για την ωρα βολεύομαι με αυτες του Σακη και του Δημήτρη του Κολοβου, αλλα την βλέπω την δουλεια να κατεβαζω και τις δικιες σου λιαν συντομως, εχεις ξεφυγει τελειως :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλημέρα,

σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

Αν και ένας μεγάλος αισθητήρας ταιριάζει "κουτί" σε αυτό το σωλήνα, παρόλα αυτά ευχαριστήθηκα πολύ αυτή την πρώτη φωτογράφηση παρόλο το μικρό πεδίο. Όσο για τα προβλήματα, αν δεν υπήρχαν με τι θα ασχολούμαστε...;;;; :lol:

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

Υ.Γ. Ανδρέα, ελπίζω να ισχύει η διεύθυνση σου!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία είναι απλά πανέμορφη!!!

Λεπτομέρεια, υπόβαθρο, όλα.

Φαντάζομαι πώς είσαι ικανοποιημένος από τό NP101is...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Έτσι είναι , άμα έχεις ανέβει επίπεδο και η παραμικρή λεπτομέρεια σε προβληματίζει.

Εγώ όσο και αν την παρατήρησα δεν βρήκα το παραμικρό πρόβλημα , αντίθετα σε μεγάλη μεγέθυνση αναδεικνύονται όλες οι λεπτομέρειες του νεφελώματος στα άκρα όπως και οι λεπτομέρειες στα σκοτεινά σημεία. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως κατάφερες να συνδυάσεις τις διακοπές με την φωτογράφιση (πράγμα που δεν το κατάφερα εγώ) !! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία αν και πέρασε πολύς καιρός δεν μπορώ να μην σχολιάσω τέτοια φωτογραφία! Πραγματικά άψογη με καταπληκτική λεπτομέρεια και υπέροχα χρώματα!

Το νέο εργαλείο σκίζει ανυπομονώ να το δω από κοντά!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης