Jump to content

Sadr Nebula - Lrgb


raxxla

Πρώτη προσπάθεια σε LRGB με την QHY9 (στον Sadr πάλι, που αλλού... :) )..

 

Televue NP101is

QHY9

30λ luminance bin 1x1

Από 18 λ bin2x2 σε κάθε χρώμα

Bias & flats

Το υδρογόνο δεν έχω καταφέρει να το ενσωματώσω (μούσκεμα τα έκανα)..

Το χρώμα δεν το έκανα με μέθοδο αλλά μπακάλικα (μανίκι αυτό το white balance).

 

Μην με ρωτήσει κανείς τι είναι αυτή η αλώς γύρω από τον Sadr γιατί θα τον πλακώσω στο ξύλο


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Και όμως είναι πολύ όμορφη. Συγχαρητήρια! Ναί, η ενσωμάτωση του ha δεν είναι απλή υπόθεση, ειδικά όταν το ha με τα rgb έχουνε και διαφορά κλίσης όπως σε εμένα :P
Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλημέρα Ηλία,

Ωραία εικόνα και μάλιστα χωρίς την προσθήκη του Ηα.Αν καταφέρεις και προσθέσεις το υδρογόνο θα γίνει φανταστική.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ωραία είναι έτσι στο κόκκινο. Τουλάχιστον δεν είναι ασπρόμαυρη. :D

Τα υπόλοιπα είναι ανώτερα μαθηματικά για μένα :?

Οσο για την αλώ και εμένα μου τη βγάζει όταν υπάρχει πολύ φωτεινό αστέρι και προσπαθώ μάταια πολλές φορες να την εξαλείψω. Αμα το δεις όμως από την καλιτεχνική πλευρά είναι όμορφη... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ! :D

Δυστυχώς δεν έχω "διαβάσει καλά τα μαθήματα μου" στο white balance, ούτε καν τις λήψεις σε ένα τέτοιο άστρο δεν έχω κάνει, μόνο κάποια ημερήσια μέτρηση και το χρώμα είναι λίγο στην τύχη. Όσο για το υδρογόνο, αντιμετωπίζω το λεγόμενο "σολωμισμό" στο τελικό χρώμα και δεν έχω καταφέρει να το φέρω ακόμη (άλλο η θεωρία που διάβασα και άλλο η πράξη :oops: )

 

Γιάννη, δεν είναι από Κορυδαλλό :roll: Μακάρι να έβγαινε έτσι από εκεί, δεν θα το κούναγα :? Είναι από Αγ.Παντελεήμονα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Απίθανη φωτογραφία. Συμφωνώ με τον Δημήτρη ότι καλό θα ήταν να προσθέσεις και το υδργόνο για να αναδειχτούν λεπτομέρειες του νεφελώματος .

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μάλιστα κύριε Ηλία! Έφερες επιτέλους χρώμα στα αριστουργήματά σου και μπορώ να πω ότι είσαι παραπονιάρης. Η επιτυχία έρχεται με κάθε φώτο, κάθε νέα εικόνα θα ανέρχεσαι και ο πήχης θα ανεβαίνει. Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα άστρα σου και ειδικά ο μεγάλος αστέρας. Συνέχισε έτσι και δες κάθε σου πρόβλημα με ευδιαθεσία και χαρά! Μπράβο.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Υπέροχη φώτο Ηλία.

Για την μπλέ άλω σου λέω οτι πρέπει να το πάρουμε απόφαση οτι εκεί έξω υπάρχουν και μπλέ αστρα.Είναι φυσιολογικό.Αν ήτανε απο το τηλεσκόπιο θα είχε αλλη υφή.

Οσο για την μίξη ΗΑ με LUM ,δοκίμασε στο maxim στό combine color με dual mod ,η στο Photoshop που έχεις πιό πολλες δυνατότητες.

Περιμένω ακόμη τις ρυθμίσεις του gain-offset της qhy-9.Πές μου επίσεις αν είχες ποτε πρόβλημα με τα flats με αυτή την κάμερα. [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης