Jump to content

Ic5070 - Pelican Nebula (narrowband)


raxxla

Η πρώτη μου απόπειρα σε narrowband...

 

Η σύνθεση είναι μια πονεμένη ιστορία με ανακάτεμα λήψεων Ηα και ΟΙΙΙ από διαφορετικά μέρη, διαφορετικού χρόνου και διαφορετικής ανάλυσης... δηλ. κουρελού!

Γι'αυτό και θυμίζει άσκηση με νερομπογιές σε νηπιαγωγείο...!

 

TeleVue NP101is

QHY9

50λ ΟΙΙΙ (8.5nm)

71λ Ηα (7nm)

Σύνθεση στο MaximDL με Red=OIII, Green=Ha, Blue=Μίξη

 

(καλά γέλεια...)


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Αντί σχολίων σού στέλνω ενα link γιά bicolor μέθοδο την οποία δοκίμασα με πολυ καλα αποτελέσματα.Αντε δοκίμασε και δώσε μας το αποτέλεσμα,γιατί είσαι μεταξεταστέος αλλα με πολλες ελπίδες να περάσεις. http://www.starrywonders.com/bicolortechniquenew.html :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία καλό ξεκίνημα πολύ καλό αποτέλεσμα για αρχή, σίγουρα θα τον βρεις το δρόμο και σε αυτό και σύντομα θα δούμε αριστουργήματα! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σούπερ. Τι είναι αυτά που λες περί γέλιου.... Κοπλιμέντα ζητάς μου φαίνεται :lol:

 

Μην το συζητάς είναι φοβερή. Μια ερώτηση μόνο: γιατί δεν έκανες μίξη το κόκινο και να έβαζες ΟΙΙΙ μπλε και να κρατούσες το πράσινο ως έχει Ηα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Είδες ρε Βασίλη τέτοιος είναι όλο να τον επευφημούμε θέλει.Αφού για να καταλάβεις στην τελευταία εξόρμηση που βρεθήκαμε ήθελε να του φιλάμε το χέρι λες και είναι αρχιεπίσκοπος. :lol: :lol: :lol: Ηλία πλάκα με κάνεις τώρα :?: :?: :evil: :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία τα χρώματα μπορεί να μην ταίριαξαν απόλυτα αλλά κάθε αρχή και δύσκολη.

Με το πάθος που έχεις είμαι σίγουρος ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη.

Το γέλιο δεν το ρίξαμε με την σύνθεση αλλά τον τρόπο που μας το παρουσίασες (άσκηση νερομπογιάς :) κουρελού :lol: ) :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

ανοιγω με ImageJ, colors->split chanels, merge chanels, και ξανασυνθετω με G->Red B->Green R->Blue. Θα μου πεις φτηνιαρικο κολπο, αλλα εμενα μου αρεσει ποιο πολυ ετσι :)

 

Καλη συνεχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αυτό είναι πεδίο και διακριτική ικανότητα μαζί .

Εμένα μου αρέσει η φωτο και εσύ ας μιλάς για νερομπογιές ...

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Χαχαχααα!!

Ευχαριστώ για την επιοίκεια!! :lol:

 

Καλλία και Βασίλη, δοκίμασα σήμερα και αυτά που λέτε αλλά ...δεν σώζεται! Το πρόβλημα δεν ξεκινάει από την απεικόνιση των χρωμάτων αλλά από την μεγάλη διαφορά αντίθεσης των δυο λήψεων με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα ισορροπήσω χωρίς να γίνει της μουρλής στο θόρυβο..

Πάντως η μέθοδος του Cannistra με Photoshop είναι πιο ευέλικτη στην τελική ισορροπία/χρωματισμό από την σύνθεση που έκανα χθες στο Maxim..

 

Ευχαριστώ! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Καλά μας τρέλανες με τα πρωτότυπα χρώματά σου. Το όλο σκηνικό έχει κάτι έτσι μαγευτικό, γλυκό και χορταστικο στά μάτια. Το παν είναι οι δοκιμές, συνέχισε Ηλία να δουλέυεις έτσι και να ανεβαίνεις. Go go go...
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης