Jump to content

M33 - Triangulum Galaxy


raxxla

M33 - Triangulum Galaxy

 

NP101is

QHY9

Baader LRGB,Ha

100min lum

17.5min R, G

22.5min B

80min Ηα

MaximDL + Photoshop

 

Δεν μ'εχει ταλαιπωρήσει έτσι άλλη φωτογραφία...Έχασα το μέτρημα από τις επεξεργασίες που έκανα.

Το άσχημο seeing της βραδυάς λήψης με ανάγκασε να κάνω αλχημίες ώστε να επεξεργαστώ ένα αποδεκτό luminance layer. 5 από τις 15 λήψεις μου τις πέταξα ώστε να διατηρήσω ένα αποδεκτό FWHM αλλά και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος. Την ανεβάζω για να σταματήσω να ασχολούμαι με δαύτη.. :-|

 

Ο γαλαξίας Μ33 βρίσκεται σε απόσταση περ. 2.9 εκ. ε.φ. και έχει έκταση περ. 50.000εφ. Το νεφελωματάκι που διακρίνεται αριστερά είναι το NGC604, μεγάλη η χάρη του μιας και γι'αυτό το σκατ...λάκι με έβαλε ο Άγγελος στη πρίζα και τράβηξα επιπλέον 1.5 ώρα υδρογόνο, τουλάχιστον δεσπόζει! Χαλάλι του μιας και είναι το μεγαλύτερο γνωστό νεφέλωμα διπλά ιονισμένου υδρογόνου.

 

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον μαιτρ Άγγελο για την καταπληκτική βοήθεια και καθοδήγηση του!

 

Να'στε καλά και καθαρούς ουρανούς!


From the category:

Γαλαξίες

· 2170 images
  • 2170 images
  • 10314 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπραβο Ηλια, Συγχαρητηρια και απο εμενα,

Εκανες φοβερη δουλεια!!! Βλεπω δεν σε πτοει τιποτα :D Ετσι Μπραβο, ετσι πρεπει να ειναι ο ερ. Αστρονομος!!!

Συνεχισε την καλη δουλεια και μην σε νοιαζουν...μερικες ωρες παραπανω, να εισαι σιγουρος οτι θα σε ανταμειψουν και με παραπανω!!

 

Οσο για το NGC604 μπορω να πω οτι φαινεται πολυ καλα!! οπως βεβαια και τα υπολοιπα ic143, ic142, ngc595, ngc592, ngc588, ic134, ic135, ic136, ic139, ic140, ic137 και ολα τα υπολοιπα που δεν ειναι σε καποιον καταλογο!!

 

:D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ελα τώρα Ηλία, αφού δεν μασάς εσύ σε τίποτα. Σε νιώθω πως αισθάνεσαι και αυτή η προσπάθειά σου σε έκανε καλύτερο. Το Σύμπαν δεν ζητάει τα εύκολα και δεν αποκαλύπτεται εύκολα. Τον έσκισες τον γαλαξία και ανέδειξες όλα τα σημεία του. Η φωτογραφία σου αυτή είναι από τις ομορφότερες σε γαλαξιακό επίπεδο και έχει όλα τα καλά στοιχεία. Μπράβο και προχώρα και είμαστε μαζί σου! Τέλειο....go on.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Τελειως απαρεδεκτη, δεν βλεπεται, απαισια τραβηγμενη, χαλια επεξεργασια, τι να πω , τσκ, τσκ, τι ειναι αυτο βρε Ηλια :twisted: :twisted:

 

(να κλαψω τωρα ή μετα ; :twisted: :lol: )

Απο τους καλυτερους που εχω δει, καλη συνεχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η :!: :!: :!:

Έχετε ξεφύγει εντελώς παιδιά..

Πλάκα πλάκα θα μας κάνετε να σκεφτόμαστε να ανεβάζουμε τις φωτό μας.. :D :D

με αυτά που βλέπουμε.

 

Προσπάθησα κι εγώ Ηλία σ' αυτόν τον γαλαξία κι έφαγα τα μούτρα μου..

Πραγματικά δύσκολος στόχος.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ θερμά όλους σας!! :D

Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος επειδή οι παρατηρήσεις και τα σχόλια σας αποτέλεσαν το έναυσμα ώστε να ξανακάτσω σε αυτή τη φωτογραφία από την αρχή, και ας είχα πει "φτάνει"... Με λίγο πιο ξεκούραστα μάτια και 1-2 tips από τον Άγγελο και το Γιώργο την πήρα πιο μεθοδικά και ομολογώ πως ικανοποιήθηκα πολύ από τη βελτίωση!

Δεν θέλω να σας κουράσω με δεύτερη δημοσίευση, θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω ότι έμαθα στην επόμενη φωτογραφία :)

 

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης