AstroVox :: Αναζήτηση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αποτελέσματα: 32 / 117
  Κατηγορία Τίτλος Συγγραφέας Ώρα
Televue NP101is
QHY9
Baader Ηα-LRGB

Αχταρμάς από Κιθαιρώνα - Πάρνωνα - Παχτούρι.
Ανάκατα τα παρακάτω:

L     : 114min
R,G,B : από 20min
Ha    : 50min

Μάστορα, είπα να μπω πρώτος στα pits, βάρα μου στα αυτιά τώρα :(

Καλό φθινόπωρο !!!! :)
Γαλαξίες Ο Γαλαξίας Μ31 της Ανδρομέδας raxxla 13/09/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:55
M52 μαζί με την νεφελωπαρέα του..

19x 180s L
6x 120s R
6x 133s G
5x 183s B
3x 10min Ha

Televue NP101is, QHY9, HEQ5Pro

Από το Βραχάτι Κορινθίας

ΥΓ Ανέβασα σε jpeg για να καταφέρω να κρατήσω την ανάλυση, σε png έβγαινε μεγάλο..
Νεφελώματα M52 και πέριξ raxxla 02/09/2010, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:58
Η πρώτη μου απόπειρα σε νεφέλωμα ανάκλασης.
Από την βραδυά στον Πάρνωνα τον Αύγουστο.
Και τι δεν πήγε στραβά εκείνη τη νύχτα (τεχνικά), αλλά μαζί με τον ανηψιό μου τον Ιορδάνη δεν το βάλαμε κάτω και κάναμε ότι μπορούσαμε.

NP101is
QHY9
MaximDL (οδήγηση, λήψη, preprocess)
LRGB 250 min (15x10m lum, 5x3x400s RGB)
Νεφελώματα Ngc7023 (vdb139) [iris Nebula] raxxla 28/08/2010, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:00
Να καταθέσω και εγώ δίπλα στο Μάστορα (τον οποίο και ευχαριστώ για τις επεξεργαστικές συμβουλές) το ταπεινό μου σκουλήκι..
Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο, δύσκολος στόχος, πραγματικά μου βγήκε το λάδι στην επεξεργασία ειδικά του Ηα και πέταξα και το 1/2 των λήψεων ώστε να κρατήσω ψηλά το τελικό SNR.

Δεν βγαίνει εύκολα από την πόλη και νομίζω δεν θα ξαναεπιχειρήσω σε παρόμοια παρά μόνο στα πολύ λαμπρά νεφελώματα εκπομπής.
Το Ηα είναι από το Χαϊδάρι-Κορυδαλλό και το χρώμα από Βραχάτι (ο γύρος του κόσμου σε 1 μήνα).

Και λίγα τεχνικά:

NP101is, QHY9, Baader RGB+Ha(7nm), HEQ5Pro
180λ Ηα Bin 1x1
63λ RGB Bin 2x2

Δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, τουλ. το RGB μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο (αφορμή για πάρνωνα :) ).
Νεφελώματα Η Προβοσκίδα (ic1396) raxxla 02/08/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:43
Ένα "χρωστούμενο" εδώ και χρόνια νεφέλωμα, πρώτη οργανωμένη προσπάθεια από Χαϊδάρι.

Το ιδιαίτερο του Lagoon είναι ότι αποτελεί τη μια από τις 2 μόνο περιοχές του ουρανού που φιλοξενούν νεογέννητα άστρα και είναι ορατές με γυμνό μάτι από το β.ημισφαίριο.
Έχει διαστάσεις 110χ50 ε.φ. και βρίσκεται σε μέση απόσταση 5.000 ε.φ. προς τον αστερισμό του Τοξότη.
Περιέχει έναν αριθμό Bok globules, σκοτεινών πυκνών νεφών πρωτοαστρικού υλικού.
Επίσης, στο κεντρικό τμήμα του (Hourglass nebula) ανακαλύφθηκαν πρόσφατα ένας αριθμός αντικειμένων Herbig-Haro, μικρά νέφη προερχόμενα από υλικό που απορρίπτεται από νέους αστέρες και συγκρούεται με γειτονικά νέφη αερίων/σκόνης.

Με λίγα λόγια, χαμός γίνεται εκεί μέσα :)

NP101is, QHY9, HEQ5Pro
160 λεπτά Ηα (Baader 7nm)
Χαϊδάρι
Νεφελώματα M8 - Λιμνοθάλασσα raxxla 29/07/2010, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:34
Βλέπετε καθαρά την Μεσόγειο, την Ισπανία/Πορτογαλία, το Γιβραλτάρ, τον Νείλο, την διόρυγα του Σουέζ, καθώς επίσης και την νότια Ιταλία/Σικελία πριν από 2.5 δισ. χρόνια..! Διακρίνεται επίσης ένα από τα εθνικά πάρκα της Αλγερίας (με σκούρο χρώμα κεντρικά της Β.Αφρικής).

Έχουμε τρελλαθεί εντελώς λέω εγώ!!!!!

Στην πραγματικότητα είναι η περιοχή IC1318C στον Κύκνο.. Αλλά όταν συνειδητοποίησα την εκπληκτική ομοιότητα έσπευσα να βαπτίσω αυτή την περιοχή ιονισμένου υδρογόνου :))

Η φωτογραφία αυτή είναι η πρώτη μου πλήρης προσπάθεια σε ΗαRGB εξ΄ολοκλήρου από τον Κορυδαλλό και δυστυχώς μου έκανε παρέα και η σελήνη και έτσι απόκτησα και ένα ωραιότατο gradient από κάτω δεξιά προς παντού #*(^%!^%$!!!

Televue NP101is
QHY9
132 λεπτά ΗαRGB (Baader filters)

ΥΓ 10 μέρες μείνανε !!!!!
Νεφελώματα Νεφέλωμα της Β.Αφρικής raxxla 29/06/2010, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:24
Επειδή δέχθηκα ασύστολες κατηγορίες και λασπολογία πως δεν βγάζω χρώμα.
Επειδή φάγαμε μια νύχτα στον Πάρνωνα που δεν πρέπει να πάει χαμένη.
Επειδή θέλω να "κλείσω" με αυτό το θηλαστικό γιατί θα με τρώει πως το παράτησα.

Αποφάσισα να ανακατέψω ότι είχα από το IC1318a και να βγάλω κάτι. Ιδού.

NP101is + QHY9
181 min ΗαLRGB (80:17.5:25:25:33.5)

Όλα τα data είναι φρέσκα, τα παλιά από Κορυδαλλό στα σκουπίδια...

Από την πολύ ωραία βραδυά (Πάρνων Ιούνιος 2010) με τους Αντώνη-Σταμάτη-Άγγελο, στο επανειδείν!
Νεφελώματα Dolhpin Nebula In Cygnus Revisited raxxla 20/06/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:50
Μια απόπειρα (λίγο νωρίς ίσως..) από Κορυδαλλό.
Λήψεις από 2 διαφορετικές ημέρες.
Θα κάνω πιο εμπεριστατομένη προσπάθεια σε κανένα μήνα που θα ξεκινά το θέμα από καλύτερη θέση.

Televue NP101is
Baader Ηα 7nm
QHY9
15x10min
Οδήγηση με MaximDL
Framing με MaximDL/TheSky
Autofocus με Televue Focusmaster + FocusMax

Κορυδαλλός - Mauna Schisto :))
Νεφελώματα Cresent και της Γριας το Μαλλί Nebula raxxla 18/06/2010, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:40
IC1318A (πόσα χρόνια θα φάω σ'αυτά τα νησιά..)

NP101is, HEQ5Pro, QHY9, SXUSBFW
80min Ηα (Baader 7nm)
MaximDL+PS

Κορυδαλλός [Balkoni Observatory]
Νεφελώματα Νεφέλωμα Dolphin - Ic1318a (Κύκνος) raxxla 23/05/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 20:55
Μετά από 2.000.000 χρόνια βγήκα στο μπαλκόνι να φωτογραφήσω για να μην ξεχάσω πως γίνεται, μια πρόωρη άποψη του Κύκνου που φέτος έχω σκοπό να τον ξ@κίσω!!
Επίσης πρώτο φως με τα νέα μου φίλτρα.

100min Ηα (7nm)
QHY9
TV NP101is
MaximDL, FocusMax, PS
Νεφελώματα Κύκνος - North America raxxla 05/05/2010, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:24
Ένα σφαιρωτό σμήνος ποτέ δεν παύει να μ'ενθουσιάζει, αυτά τα χνουδωτά μπαλάκια έχουν σχεδόν την ηλικία του σύμπαντος!

NP101is, QHY9
IDAS LPS
52min

Ο χρόνος δεν ήταν επαρκής και έτσι δεν κατάφερα να ξεφορτωθώ το background noise.
Το χρώμα θα το βγάλω ..τον επόμενο μήνα  :(
Σμήνη Σφαιρωτό σμήνος Μ3 (zoom) raxxla 07/04/2010, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:25
Το γεφύρι την άρτας..
Από δυο βραδυές διαφορετικών ουρανών με φουλ τεχνικά προβλήματα (ας πρόσεχα, είπαμε, η μη σωστή προετοιμασία δεν συγχωρείται) αλλά την ίδια καλή παρέα!!
Αλλιώς Cone nebula. Πάνω δεξιά είναι το Barnard 39 (?).

NP101is
QHY9
212min HaLRGB

Επεξεργασία by Aggelos Kechagias!!!!!
Ο άνθρωπος δεν παίζεται, με 40 πυρετό κάθησε και ασχολήθηκε να σώσει τα άσωτα... (έβαλα και εγώ 2% το χεράκι μου στο τέλος για να δικαιολογήσω το copyright :))) )

Από την ωραία βραδυά στον Κιθαιρώνα, άντε στο επανειδείν!
Νεφελώματα Η γούνα της αλεπούς - Ngc2264 raxxla 21/03/2010, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:00
Από πρόσφατη προσπάθεια παίζοντας κρυφτό με τα σύννεφα %!#$@! Τουλάχιστον μπόρεσα να δοκιμάσω ένα σωρό αλλαγές στο setup με ικανοποιητική επιτυχία...

NP101is
L+Ha 95 min
QHY9

Εγκαταλείπω τις ελπίδες για χρώμα καθώς το άλογο μας εγκαταλείπει.. Τίποτα δανεικό μπορείτε να μου δώσετε;;

Δύσκολοι καιροί :(
Νεφελώματα Νεφέλωμα Horse Head (ic434) raxxla 06/03/2010, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:36
Μια τελευταία συντομη φωτογράφηση από την πόλη, μιας και αποφάσισα να πακετάρω τον εξοπλισμό μέχρι την άνοιξη... :(
Αυτό το κρυφτό με τα σύννεφα μου έκοψε τελείως το ηθικό..
Όταν μεγαλώσω θέλω να γίνς ...Άγγελος! (να έχω αστεροσκοπείο..!).

NP101is
QHY9
80 min Ha 7nm
Λήψη - Οδήγηση : MaximDL
Κορυδαλλός 10/1/2010
Νεφελώματα Ic405 - Flaming Star Nebula raxxla 11/01/2010, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:26
M33 - Triangulum Galaxy

NP101is
QHY9
Baader LRGB,Ha
100min lum
17.5min R, G
22.5min B
80min Ηα
MaximDL + Photoshop

Δεν μ'εχει ταλαιπωρήσει έτσι άλλη φωτογραφία...Έχασα το μέτρημα από τις επεξεργασίες που έκανα.
Το άσχημο seeing της βραδυάς λήψης με ανάγκασε να κάνω αλχημίες ώστε να επεξεργαστώ ένα αποδεκτό luminance layer. 5 από τις 15 λήψεις μου τις πέταξα ώστε να διατηρήσω ένα αποδεκτό FWHM αλλά και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος. Την ανεβάζω για να σταματήσω να ασχολούμαι με δαύτη.. :-|

Ο γαλαξίας Μ33 βρίσκεται σε απόσταση περ. 2.9 εκ. ε.φ. και έχει έκταση περ. 50.000εφ. Το νεφελωματάκι που διακρίνεται αριστερά είναι το NGC604, μεγάλη η χάρη του μιας και γι'αυτό το σκατ...λάκι με έβαλε ο Άγγελος στη πρίζα και τράβηξα επιπλέον 1.5 ώρα υδρογόνο, τουλάχιστον δεσπόζει! Χαλάλι του μιας και είναι το μεγαλύτερο γνωστό νεφέλωμα διπλά ιονισμένου υδρογόνου.

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον μαιτρ Άγγελο για την καταπληκτική βοήθεια και καθοδήγηση του!

Να'στε καλά και καθαρούς ουρανούς!
Γαλαξίες M33 - Triangulum Galaxy raxxla 28/11/2009, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:33
ΟΚ, το ξέρω πως σας τα ..ζάλισα με αυτό, αλλά μου αρέσει τόσο που το δοκιμάζω με όλους τους συνδυασμούς :)

Ιδού μια έκδοση σε ευρύ πεδίο.

Televue NP101is
QHY9 -20βκ
50λ Ηα (7nm)
MaximDL + PS
Mt Κορυδαλλός [μπαλκόνι :-)]

Το ανεβάζω από Mac OSX, ελπίζω να μην τα κάνω μούσκεμα με κανένα τρελό display profile...
Νεφελώματα Ngc281 - Pacman Nebula Widefield raxxla 06/11/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:36
Ο άσχημος καιρός έχει και ένα καλό, το ρίχνουμε στη μελέτη και τα πειράματα με την επεξεργασία...

Να μια επανεπεξεργασία του Ηα μόνο μιας πρόσφατης λήψης μου.
Αυτή τη φορά πρόσεξα λίγο περισσότερο πως έκανα τα leves/curves.

Καθαρούς ουρανούς!!
Νεφελώματα Pacman Nebula (ngc281) - Ηα raxxla 01/11/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:36
Η πρώτη μου απόπειρα σε narrowband...

Η σύνθεση είναι μια πονεμένη ιστορία με ανακάτεμα λήψεων Ηα και ΟΙΙΙ από διαφορετικά μέρη, διαφορετικού χρόνου και διαφορετικής ανάλυσης... δηλ. κουρελού!
Γι'αυτό και θυμίζει άσκηση με νερομπογιές σε νηπιαγωγείο...!

TeleVue NP101is
QHY9
50λ ΟΙΙΙ (8.5nm)
71λ Ηα (7nm)
Σύνθεση στο MaximDL με Red=OIII, Green=Ha, Blue=Μίξη

(καλά γέλεια...)
Νεφελώματα Ic5070 - Pelican Nebula (narrowband) raxxla 25/10/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:04
Πρώτη προσπάθεια σε LRGB με την QHY9 (στον Sadr πάλι, που αλλού... :) )..

Televue NP101is
QHY9
30λ luminance bin 1x1
Από 18 λ bin2x2 σε κάθε χρώμα
Bias & flats
Το υδρογόνο δεν έχω καταφέρει να το ενσωματώσω (μούσκεμα τα έκανα)..
Το χρώμα δεν το έκανα με μέθοδο αλλά μπακάλικα (μανίκι αυτό το white balance).

Μην με ρωτήσει κανείς τι είναι αυτή η αλώς γύρω από τον Sadr γιατί θα τον πλακώσω στο ξύλο
Νεφελώματα Sadr Nebula - Lrgb raxxla 23/10/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:53
Επιστροφή στη Θάλασσα του Sadr την ξελογιάστρα, από τότε που την πρωτοδοκίμασα με την Canon μου ορκίστηκα να την κηνυγήσω όσο μπορώ ... :)

Televue NP101is
QHY9
100 λ με Ηα (7nm) σε Bin1x1
Οδήγηση με QHY5+MaximDL

Εκμεταλλεφθείτε το σημερινό βράδυ όσο έχουμε άνοιγμα!! :)
Νεφελώματα Η Θάλασσα του Sadr (ic1318) raxxla 20/10/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:02
Network nebula (NGC6992, NGC6960, NGC6979)

Επειδή κινδυνεύω να φάω ξύλο από τον Άγγελο, αποφάσισα αντί για το ανατολικό να ανεβάσω κατ'ευθείαν το μωσαϊκό...

Televue NP101is
HEQ5Pro
QHY9
177 λεπτά συνολικά με Ηα (7nm)

Άγγελε, δεν είναι από τον Κορυδαλλό, δεν είναι από τον κορυδαλλό ..!!...  :-|
Νεφελώματα Network Nebula (ngc6992, Ngc6960, Ngc6979) raxxla 14/10/2009, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:23
Veil supernova remnant (NGC6960), "Τα καυσαέρια της σκούπας!"

Televue NP101is
HEQ5Pro
QHY9
107 λεπτά Ηα Bin1x1 (7nm)

Ένα ακόμη κομματάκι του παζλ...
6/10/2009 Κορυδαλλός
Νεφελώματα Veil Supernova Remnant (ngc6960), "Τα καυσαέρια της σκούπας!" raxxla 13/10/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:44
Sharpless 2-157

Απόσταση : 2500pc
Μέγεθος  : 65.5pc

Όταν πρωτοείδα το νεφέλωμα αυτό έπαθα "ζημιά".. Τόσο μυστηριώδες και αινιγματικό, έμοιαζε να είναι κυριολεκτικά "έξω από αυτό τον κόσμο".
Στα σύνορα Κασσιόπης και Κηφέα, παρέα με το μικροσκοπικό νεφέλωμα της Φούσκας να φαντάζει ασήμαντο δίπλα στο νεφελώδες τέρας, αποτελείται από μια εκτεταμένη περιοχή διπλά ιονισμένου υδρογόνου (ότι έπρεπε για το αγαπημένο μου Ηα φίλτρο!)
Το μικρό φωτεινό τμήμα στο κέντρο του αστακού φέρει το όνομα Sharpless 2-157a ή LBN537. Το μικρό σμήνος στα αριστερά, ανάμεσα στις δαγκάνες, είναι το Markarian 50 ενώ πάνω αριστερά φαίνεται το ανοιχτό σμήνος NGC7510. Τέλος, πάνω και δεξιά, έξω από το "σώμα" του αστακού αχνοφαίνεται το πλανητικό νεφέλωμα PLN 110-0.1

Δεν σταματώ εδώ, αυτό το θέμα με μάγεψε με την δύναμη που αποπνέει, θα αποτελέσει για μένα ένα μακρόχρονο project του οποίου μόλις έξυσα την επιφάνεια..

NP101is + HEQ5Pro
QHY9
126 λεπτά Ηα (7nm)
PHD Guide + SPC900NC
MaximDL + PS CS3

Από τη βραδυά στον Αγ.Παντελεήμονα με Σταμάτη-Δημήτρη-Αντρέα!
Νεφελώματα Sharpless 2-157 raxxla 12/10/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:49
NP101is + HEQ5Pro
QHY9 -15βκ
75λ Ηα Bin1x1
Οδήγηση με SPC900NC + MaximDL
Bias + flat calibration
Dark δοκίμασα αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω διαφορά, προτίμησα να τα αφήσω απέξω τότε

10/10/2009, Mt Κορυδαλλός!
Νεφελώματα Νεφέλωμα της Καρδιάς - Ic1805, Ic1795, Ngc896 raxxla 11/10/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:02
Μια ακόμη προσπάθεια με Ηα από τον Κορυδαλλό.
Δυστυχώς το προχωρημένο της νύχτας ξημέρωμα καθημερινής με ανάγκασε να διακόψω νωρίς τις λήψεις. Αποφάσισα όμως να την ανεβάσω όταν διάβασα πως μέσα σε αυτό το καρέ βρίσκεται η περιοχή W5, "The Mountains of Creation", ένα βρεφοκομείο άστρων που φωτογραφήθηκε με μεγάλη λεπτομέρεια από το Spitzer..!

NP101is
53 min Ha (7nm)
QHY9
HEQ5Pro
PHD Guide + SPC900NC
MaximDL + Photoshop

Άντε, η νέα σελήνη επιστρέφει, να βγάλουμε και λίγο χρώμα!!
Νεφελώματα Ic1848 - Το Έμβρυο raxxla 06/10/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:35
Από την Β.Αμερική στην Καλιφόρνια..!

To California Nebula είναι ένα νεφέλωμα εκπομπής σε απόσταση 1.000 εφ περίπου στον αστερισμό του Περσέα, ανακαλύφθηκε από τον E.Barnard το 1884 και φωτογραφήθηκε (για πολλοστή φορά) από εμένα εχθές.. :-).

Συμπεριέλαβα ένα overlay της ίδιας φωτό σε χάρτη για να συλλάβουμε το μέγεθος αυτού του τέρατος!

NP101is
HEQ5Pro
QHY9
70 λ με Ηα 7nm
Οδήγηση με PHD Guide + SPC900NC
Επεξεργασία με MaximDL + Photoshop

Άντε να δούμε πότε θα βγω από ...τον Κορυδαλλό!
Νεφελώματα Ngc1499 - Το Νεφέλωμα Καλιφόρνια raxxla 04/10/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:47
Η γοητεία που μου ασκούν τα νεφελώματα είναι έκδηλη :)
Ιδού λοιπόν μια από τις αγαπημένες μου περιοχές, γεμάτη μυστήριο και γοητεία, η γειτονιά του 57 του Κύκνου, ανάμεσα στα νεφελώματα του Πελεκάνου και της Β.Αμερικής.
Ασπρόμαυρο, έτσι όπως το φαντάζομαι να φαίνεται μέσα από το προσοφθάλμιο ενός γιγάντιου τηλεσκοπίου..

Μια προσπάθεια από τον Κορυδαλλό, μιας και με αυτό τον καιρό που να βγεις να πας.

NP101is + HEQ5pro
QHY9 -10βκ
70λ Ηα (Baader 7nm)
SPC900NC, PHD quide, MaximDL και Photoshop
Νεφελώματα Ο 57 του Κύκνου raxxla 27/09/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:55
Άλλη μια "τυφεκιά" στον Κύκνο, τώρα που είναι στα high του! Άντε, ένα ακόμη λιγότερο κομμάτι για το παζλ. Αποφασίσαμε να μετονομάσουμε το αντικείμενο σε από Pickering's Triangle σε "Η Γραβάτα"!

NP101is + HEQ5pro
QHY2pro
1.52 ώρες/Ηα
SPC900NC+PhD

Από τη χθεσινή όμορφη βραδυά με τους Αντρέα-Δημήτρη-Γρηγόρη!
Νεφελώματα Η Γραβάτα! raxxla 23/09/2009, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:40
FITS από την προηγούμενη εβδομάδα αφού αυτή έχει ..λίγη παραπάνω υγρασία..!
Μια ακόμη προσπάθεια στον Κύκνο όσο είναι στις καλές του. Το 2ο από τα 19 κομμάτια του παζλ που ίσως φτιάξω κάποτε!

NP101is
QHY2Pro -10βκ
HEQ5Pro
102λ με Ηα 7nm
Κορυδαλλός
Λήψη, οδήγηση και επεξεργασία με MaximDL και PS

Στεγνούς ουρανούς!
Νεφελώματα Ngc6960 - Η σκούπα της μάγισσας raxxla 12/09/2009, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:00
Με την επίμονη παρότρυνση του Σταμάτη οι δοκιμές συνεχίζονται.
Άντε, και σε καμιά εβδομάδα θα το βγάλουμε το φίλτρο Ηα να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό.

NP101is
QHY2Pro -10βκ
HEQ5Pro
75λ με Ηα 7nm
Κορυδαλλός
Λήψη, οδήγηση και επεξεργασία με MaximDL και PS

Δυστυχώς ένα προβλημα κατά το stacking που δεν μπόρεσα μέχρι στιγμής να λύσω έχει προκαλέσει την εμφάνιση μερικών αμυχών (κυρίως στο εσωτερικό του κόλπου), το ψάχνω όμως, αν έχετε καμιά ιδέα...
Νεφελώματα Ngc7000 - Ο κόλπος του Μεξικού raxxla 07/09/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:53
Μετά από παρότρυνση του Σταμάτη, απόπειρα μιας πιο οργανωμένης φωτογράφησης με Ηα/7nm από τον Κορυδαλλό. Παρ''όλη τη σελήνη ο ξεροκέφαλος είπα να δοκιμάσω για να εκμεταλλευτώ το καλό seeing, δεν κρατιόμουν..!
Δοκίμασα και ΟΙΙΙ αλλά απογοητεύτηκα, γράφει πολλή φωτορρύπανση..

NP101is f/4.3
QHY2pro -10βκ
28 λήψεις από 2 βραδυές (=μερικό crop), 2.3 ώρες με Ηα
Bias/flat calibration
MaximDL (οδήγηση, λήψη, σύνθεση, αρχικό φίλτρο) + PS (sharpen, noise reduction)

Οι νύχτες μεγαλώνουν !! :)
Νεφελώματα Network Nebula (ngc6992 - Part)/Ηα raxxla 31/08/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:58
Μια πρώτη προσπάθεια σε ευρύ πεδίο υπό κακές συνθήκες. Ο αέρας δεν μου επέτρεψε να πάρω πολύ χρόνο.
Επιστροφή στην Canon μετά από καιρό. 

TV NP101is
HEQ5 pro
Canon 350D Baader mod
10 λήψεις των 200δλ με φίλτρο IDAS-LPS
7 darks που τραβήχθηκαν σπίτι με AC :-(
Νεφελώματα Ngc6960 raxxla 23/08/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:38

Σελίδα 2 από 4
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2

Photo Album Powered by Smartor

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης