AstroVox :: Αναζήτηση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αποτελέσματα: 32 / 117
  Κατηγορία Τίτλος Συγγραφέας Ώρα
Επιστροφή σε ένα από τα πρώτα αντικείμενα που δοκίμασα με CCD και ταυτόχρονα ένα ανοργάνωτο τεστ για το νέο μου σωλήνα από την Τσαγκαράδα.
Δυστυχώς η ανατολή της σελήνης νωρίς με περιόρισε πολύ στους χρόνους μου καθώς και στο ύψος του στόχου.
Μάλλον θα το ξαναδοκιμάσω υπό καλύτερες συνθήκες.
Ένα πρώτο συμπέρασμα, χρειάζεται προσεκτική ρύθμιση του tilt του εστιαστή ώστε ο αισθητήρας να είναι όσο πιο κάθετος γίνεται στον οπτικό άξονα. Διαπίστωσα επίσης πως έχω προβλήματα στην οδήγηση.
Δούλεψα προσεκτικότερα το χρώμα αυτή τη φορά, αλλά και πάλι νιώθω εντελώς αρχάριος στην χρωματική σύνθεση.
Καλή συνέχεια σε όλους!

TV NP101is
QHY2Pro -10 βκ
Σύνθεση HaLRGB ώς παρακάτω:
25 x 500sec Hα (από 3 νύχτες)
37 x 60sec Lum
600 sec σε κάθε χρώμα
Νεφελώματα Ngc281 - Pacman Nebula raxxla 16/08/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:19
Το πανέμορφο αυτό νεφέλωμα από σκόνη και αέρια υδρογόνου αποτελεί ένα αστρικό μαιευτήριο και φιλοξενεί πολλούς νεαρούς αστέρες. Βρίσκεται σε απόσταση 3000 περ. ε.φ. προς τον αστερισμό του Κηφέα. Το IC1396 είναι ένα πολύ εκτεταμένο σύμπλεγμα μέσα στο οποίο βρίσκεται η γνωστή Προβοσκίδα (Elephant Trunck) που φαίνεται στη φωτογραφία.

Από τον Πάρνωνα 24/7/2009
Είχε λίγο άνεμο που δεν ξέρω αν τελικά επηρέασε το seeing.
Στο χρώμα δεν ξέρω αν τα έκανα καλά, γενικά έχω ένα θέμα στην σύνθεση του χρώματος.
Ευχαριστώ πολύ τον Θωμά και το Σταμάτη για τη βοήθειά τους!

ED80 (μαντέψτε ποιου...)
QHY2 Pro -10βκ
Baader LRGB filters
1.8 ώρες luminance
22.5 λετπά σε κάθε χρώμα
MaximDL + Photoshop
Νεφελώματα Η Προβοσκίδα (elephant Trunck) raxxla 29/07/2009, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:46
Μια βουτιά στο ένα \"ημι-δίσκιο\" του πιο κοντινού μας γαλαξία, αν και πρώιμος στόχος με πιάσανε τα βιαστικά μου. Πίεσα λίγο τη λεπτομέρεια στην περιφέρεια ώστε να ξεχωρίσουν μερικά καταλογογραφημένα αντικείμενα. Α=αστρικές παρέες (associations), C=σμήνη με ή χωρίς σχετικό νεφέλωμα.
Ως συνήθως ταλαιπωρούμαι με το χρώμα, τελικά το πάω κάπως στην τύχη και βλέποντας και καμιά φωτογραφία σε βιβλίο.
Από τον Πάρνωνα 26/7/2009, πολλά ευαριστώ σε στο Σταμάτη για την ...ευγενική παραχώρηση του ED80 (έχει πόσο καιρό να το πάρει στα χέρια του ο άνθρωπος, είπαμε τράκα ναι, αλλά εγώ το πάω για χρησικτησία..!) και σε Θωμά (=χορηγός ενέργειας!).

ED80
QHY2pro, -10βκ
70 λετπά lum
15 λετπά σε κάθε χρώμα (bin 2x2)
MaximDL
Γαλαξίες Γαλαξίας της Ανδρομέδας raxxla 27/07/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:12
Άλλη μια λήψη με το ED80 του Σταμάτη και η οποία αποτελεί εφαρμογή της θεωρίας που διαβάζω εδώ και καιρό, ήμουν πολύ περίεργος να δω το αποτέλεσμα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάρω λήψεις υδρογόνου και μάλλον δεν έχω ισορροπήσει σωστά τα χρώματα..

Skywatcher ED80 (του Σταμάτη φυσικά!)
QHY2 Pro -10βκ
IDAS LPS-P2
2 ώρες luminance, 48 λήψεις με dithering
15 λεπτά σε κάθε χρώμα
100 bias
30 flats
Οδήγηση, λήψη, stacking : MaximDL

Καλό καλοκαίρι σε όσους δεν δω στον Πάρνωνα!
Νεφελώματα Ngc7000 Lrgb - Ο Κόλπος του Μεξικού raxxla 21/07/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 2:22
Με το ED80 του Σταμάτη τον οποίο ευχαριστώ πολύ!

QYH2pro -10 β.κ.
8x300sec L
8x100sec bin2x2 για κάθε R,G,B.

Οδήγηση, λήψη και επεξεργασία : MaximDL, Photoshop

Δυστυχώς η συννεφιά μου χάλασε τα σχέδια για λήψη Ηα, δεν πειράζει, την επόμενη!
Νεφελώματα Ic5070 - Pelican Nebula raxxla 28/06/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:31
Το νεφέλωμα που αποτελεί ένα όνειρο (όχι πια θερινής νυκτός...) από την παιδική ηλικία, όταν καταγοητεύτηκα βλέποντας το στο βιβλίο της Αστρονομίας-Διαστημικής του λυκείου. Ποτέ δε θα μπορούσα να φανταστώ πως μετά από μερικά(...!) χρόνια αργότερα η τεχνολογία για την λήψη τέτοιων φωτογραφιών θα έφτανε στα χέρια μας  !!!
Από τον Πάρνωνα.

Skywatcher ED120
QHY2 Pro
Νεφελώματα Νεφέλωμα του Τριφυλλιού raxxla 26/05/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:53
Πηγαίνοντας στον Πάρνωνα ήξερα πως τα νεφελώματα ανάκλασης θα με \"ξεμυάλιζαν\" περισσότερο από οτιδήποτε άλλο... Μοναδική ευκαιρία για ένα μοναδικό τοπίο γύρω από τον ανταγωνιστή του Άρη, αρκεί να τον χαζέψεις για λίγο και σε υπνωτίζει!

Skywatcher ED120
QHY2 Pro
Νεφελώματα Η γειτονιά του Αντάρη raxxla 26/05/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:32
Cresent Nebula (NGC-6888)

SW ED120
10x350sec bin2x2 Ηα (7nm)
QHY2Pro (-10βκ)
MaximDL + PS

Από την εξόρμηση της Παρασκευής με κακό seeing, δια τούτο και η θολερότητα της εικόνας.
Θα ήθελα να είχα χρόνο να τραβώ σε bin 1x1 και μεγαλύτερο πεδίο αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα...!

Να''στε καλά!
Νεφελώματα Cresent Nebula (ngc-6888) raxxla 03/05/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:08
Ελάχιστες φωτογραφίες του ορατού σύμπαντος έχουν τη δύναμη και γοητεία που εμπνέει το Νεφέλωμα του Αετού.
Οι Στηλοβάτες της Δημιουργίας κέντρισαν τη φαντασία και ενέπνευσαν το ενδιαφέρον για την αστρονομία σε χιλιάδες ανθρώπους.
Η ''εξωτική'' υφή και η αίσθηση ''μυστηρίου'' έχουν κάνει το νεφέλωμα αυτό ίσως την πιο διάσημη αστροφωτογραφία.

Χαμένο μέσα σε μια από τις πιο πυκνές περιοχές του Γαλαξία, σε απόσταση 7000 εφ προς τον Τοξότη, έχει μέγεθος 6 και έκταση 70 εφ.
Η φωτογράφηση της κεντρικής περιοχής του από το HST το 1995 αποκάλυψε με δραματική λεπτομέρια μια άγνωστη ως τότε μέθοδο σχηματισμού άστρων. Η υπεριώδης ακτινοβολία των γειτονικών νέων άστρων ''βράζει΄ και αποσπά τμήματα των αέριων στηλών (EGG''s - evaporating gaseous globules) μέσω της διαδικασίας της φωτο-εξαέρωσης. Τα μικρά αυτά ''αστρικά μαιευτήρια'' σταματούν έτσι να απορροφούν υλικό από το μητρικό νέφος, γεγονός που εμποδίζει τον σχηματισμό δίσκων συσσώρευσης γύρω από τα νεογέννητα άστρα και κατά συνέπεια το σχηματισμό πλανητών!

Έχοντας θαυμάσει πολλές φορές το θέμα αυτό σε βιβλία και περιοδικά και γοητευμένος από τις διεργασίες που συντελούνται στο εσωτερικό του, έμεινα αποφασισμένος αργά τη νύχτα ώστε να έχω για πρώτη φορά την ευκαιρία να το δοκιμάσω!

ED120DS-Pro, HEQ5Pro
QHY2Pro (-10βκ)
23min Ηα
SPC900NC+PHD
MaximDL + PS

Από τη χθεσινή βραδυά στην οποία μας ταλαιπώρησε πολύ ο άνεμος.
Θα προσπαθήσω σύντομα να το συμπληρώσω με ΟΙΙΙ και χρώμα.
Νεφελώματα The Pillars of Creation - M16 raxxla 02/05/2009, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:35
Να προσθέσω και εγώ τον 101 μου να κλείσει ο κύκλος!
Από ότι φαίνεται, ορισμένα αντικείμενα είχαν την τιμητική τους αυτές τις μέρες..
Δύσκολος στόχος για τα κυβικά μου, θα το ξαναπροσπαθήσω όμως. Στο χρώμα μου φαίνεται πως δεν τα πήγα σωστά..

SW ED120
QHY2 Pro
Baader LRGB
L: 14x500s
RGB : 18+18+18min
25 flats για κάθε κανάλι (L,R,G,B)
Darks : Τα''φαγε η μαρμάγκα...

Άντε να βγουν Κύκνος-Λύρα-Τοξότης να ξαναπιάσουμε τα νεφελώματα...!
Γαλαξίες Pinwheel Galaxy - M101 raxxla 24/04/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:58
Μια πρόσφατη φωτογραφία υδρογόνου συμπληρώθηκε επιτέλους με μερικές λήψεις RGB...
Το υδρογόνο χρησιμοποιήθηκε για luminance.

SW ED120, QHY2 Pro, Baader Hα 7nm, Baader LRGB
Νεφελώματα Ngc2175 (ή 2174;) ξανά... raxxla 24/04/2009, ημέρα Παρασκευή και ώρα 1:11
Το μεγάλο Σμήνος του Ηρακλή από μια επισοδειακή εξόρμηση στον Αγ.Παντελεήμονα τις προάλες..

Skywatcher ED120 f/5
QHY2Pro
L: 6x180sec bin1x1
RGB : 5+5+5min bin2x2
Λίγος χρόνος αλλά υπήρχαν δυσκολίες.. Επίσης κάποια προβλήματα στην  οδήγηση δεν με άφησαν να φωτογραφίσω σε F900, έτσι περιορίστηκα σε F600

Οδήγηση με PHD
Μαγείρεμα με MaximDl/PS3

Χρόνια Πολλά!
Σμήνη M13 - Μεγάλο Σμήνος του Ηρακλή raxxla 21/04/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:49
Συγνώμμη που σας κουράζω, αλλά ακόμη μαθαίνω τα βασικά στην επεξεργασία...
Ιδού η ίδια φωτό μετά από 2 παρεμβάσεις από καλό φίλο γκουρού, απαλλαγμένες από κάθε ίχνος μυστικισμού και αυθεντίας και προσφερόμενες με χαρά...

Σωστό white balance και αύξηση της νεφελότητας.

Ευχαριστώ πολύ !!
Γαλαξίες M51 ξανά..! raxxla 26/03/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:07
Από τη χθεσινή πολύ ωραία εξόρμηση!

Ο Μ51, σε απόσταση 23 εκ. εφ, ήταν ο πρώτος γαλαξίας που αναγνωρίστηκε ως έχων σπειροειδή δομή το 1845. 70 χρόνια σχεδόν πριν, το 1774 ανακαλύφθηκε από τον C.Messier ως το 51ο αντικείμενο του περίφημου καταλόγου του, ενώ 7 χρόνια μετά ανακαλύφθηκε και ο συνοδός NGC5195 από τον Pierre Mechain.
Γύρω από τον Μ51 έχουν \"συλληφθεί\" επίσης οι γαλαξίες IC4277, IC4278 και ένας ακόμη που δεν μπόρεσα να βρω πως ονομάζεται

S/W ED120 f/5 + HEQ5Pro
QHY2 pro
130min L, 15R, 15G, 15B

Δυστυχώς ένα gradient που εμφανίστηκε στα καρέ με ταλαιπώρησε αρκετά στην επεξεργασία, το οποίο και δεν μπόρεσα να το ξεφορτωθώ εντελώς.
Γαλαξίες M51+ngc5195 raxxla 26/03/2009, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:55
S/W 120DS-Pro, HEQ5 Pro
QHY2 Pro
80minHa + 31.5min RGB
Μια παλιότερη λήψη υδρογόνου συμπληρώθηκε με μια πρόσφατη λήψη RGB...
Νεφελώματα Ngc281 - Pacman Nebula raxxla 22/03/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:31
S/W 120DS-Pro, HEQ5 Pro
QHY2 Pro
29min Hα (λήψεις 5 και 1 λεπτών για τον πυρήνα)
Νεφελώματα M42 raxxla 22/03/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:27
S/W 120DS-Pro, HEQ5 Pro
QHY2 Pro
48min Hα
Νεφελώματα Ic410 raxxla 22/03/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:26
Αυτό το σκ βρήκα λίγο χρόνο να επεξεγαστώ κάποιες λήψεις που εδώ και μέρες έχουν μείνει στο ντουλάπι..

S/W 120DS-Pro, HEQ5 Pro
QHY2 Pro
65min Hα
Νεφελώματα Ic443 - Jellyfish Nebula raxxla 22/03/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:24
Η περιοχή δυτικά του Τυχώ στις 9-3-2009.
Η πρώτη μου οργανωμένη προσπάθεια στη Σελήνη.
Ξεκίνησα για μωσαϊκό αλλά κολλώντας τα κομμάτια είδα πως μου έλειπε μια ζώνη ... :(
Δεν πειράζει, την επόμενη!

S/W ED120
Televue 2x
Canon 350D
Μια έκθεση Raw 1/100s ISO200
Σελήνη Δυτικά του Τυχώ raxxla 17/03/2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:54
S/W 120 DS-Pro
QHY2 Pro -10β/Κ
8x5min Lum
7x1.5min αντίστοιχα για τα R,G,B

Ο αγαπημένος μου γαλαξίας και ταυτόχρονα ένα απωθημένο από τότε που ξεκίνησα την φωτογράφηση.
Παράλληλα και η πρώτη μου προσπάθεια σε LRGB.
Απερίγραπτος ενθουσιασμός όταν είδα έναν κόσμο 12εκ έτη φωτός μακρυά μας να αποτυπώνεται στον υπολογιστή μου! Ίσως κάποιος αστροφωτογράφος που κατοικεί σε κάποιον πλανήτη κάποιου άστρου του γαλαξία αυτού να φωτογράφησε απόψε (?!...) έναν από τους πιο όμορφους γαλαξίες, το δικό μας...!

Η φωτογραφία αυτή είναι αφιερωμένη σ''έναν θαυμάσιο Άνθρωπο με max ενθουσιασμό για την αστροφωτογράφηση, με max διάθεση για βοήθεια προς όλους εμάς τους αρχάριους, γεμάτο max χιούμορ και ευγενή καλοσύνη, ο οποίος με βοήθησε χωρίς καν να με γνωρίζει να κάνω τα πρώτα μου βήματα και ο οποίος λάμπει στο max διά της απουσίας του...
Και δεν μιλώ για άλλον από τον Βασίλη Παπαϊωάννου !
Να είσαι πάντα καλα !
Γαλαξίες M81 - Bode''s Galaxy raxxla 16/03/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 2:34
Τις προάλλες ξεφυλίζοντας το θαυμάσιο βιλίο του Steven O`Meara `Hidden Treasures` τράβηξε την προσοχή μου ένα ιδιαίτερο αντικείμενο. Ο O`Meara περιέγραφε το NGC2175 ως ένα νεφέλωμα εκπομπής σε απόσταση 7200 εφ στα σύνορα Ορίωνα-Διδύμων, 7ου μεγέθους και έκτασης 40`χ30`. `Μα από που ξεφύτρωσε αυτό πάλι;; είναι τεράστιο και φωτεινό! Που ήταν;;` σκέφτηκα. Ο ίδιος ο συγγραφέας αναρωτιέται πόσοι το γνωρίζουν, ούτε καν εκείνος μέχρι που έπεσε επάνω του ένα βράδυ κηνυγώντας κομήτες... Αμέσως έψαξα να βρω φωτογραφίες του στo Astrovox, πουθενά!.. Ο ενθουσιασμός μου στο φουλ! Αμέσως ήξερα πως είναι το επόμενο θέμα που θα φωτογραφίσω!

Η στιγμή δεν άργησε να έρθει μετά από την αναπάντεχη πρόσκληση Ηλία-Βασίλη για μια καταδρομική. Το στήσιμο έγινε σε χρόνο ρεκόρ, καδράρισμα και βουρ! Η νηνεμία συνέβαλλε στην εύκολη οδήγηση και τα frames του Ηα το ένα πίσω από το άλλο.. Δεν άντεχα να περιμένω, μόλις μαζεύτηκαν 4-5 frames ένα γρήγορο stack/process και το πρώτο αποτέλεσμα στην οθόνη μας, απίστευτη χαρά που κορυφώθηκε όταν `κλέψαμε` και ορατά μια πτυχή του μέσα από το 6ιντσο του Ηλία!
Ένας πραγματικός κρυμμένος θησαυρός!

Καταπληκτική βραδυά και παρέα, σας ευχαριστώ όλους!

Και ολίγα τεχνικά:
------------------
S/W 120DS-PRO f/5, HEQ5Pro
QHY2 Pro
Baader Ηα 7nm
17x5min με οδήγηση PHD+SPC900
Επεξεργασία με MaximDL
Νεφελώματα Νεφέλωμα εκπομπής Ngc2175 στον Ορίωνα raxxla 11/03/2009, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:23
Μωσαϊκό 2 λήψεων.
Μετ''εμποδίων λόγω περιοδικής νεφοκάλυψης...
Ελπίζω πως σύντομα θα ολοκληρωθεί μαζί με RGB!

Skywatcher 120ED DS-PRO + 0.63x reducer
HEQ5Pro
QHY2Pro στους -10 βαθμούς
65 λεπτά με Baader Ηα 7nm
Νεφελώματα Μισό...rossete Nebula! raxxla 09/02/2009, ημέρα Δευτέρα και ώρα 2:32
Skywatcher ED DS-Pro120 + HEQ5Pro
QHY2Pro
11x60s με IDAS LPS + Baader Luminance filter
Μάσκα για 3πλά diffraction spikes
MaximDL + Photoshop (λίγο 'πείραγμα' στα χρώματα ώστε να πάρει μια υφή παραμυθιού..)
Κορυδαλλός 28/1/2009

Αφού ο καιρός δεν βοηθάει εδώ και 1.5 μήνα για βαθύ ουρανό, έκανα μια διαφορετική φωτογράφηση από την πόλη.
Χρησιμοποιώντας μια μάσκα για spikes (καλαμάκια από σουβλάκι σε γωνίες 60 μοιρών..., το σχέδιο της οποίας είδα στο Handbook of Astronomical Image Procesing) ένα ανοιχτό σμήνος μπορεί να αναδειχθεί σε μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία.
Η φιγούρα του ΕΤ εβρέθη στο Ιντερνετ και επικολλήθηκε με dissolve στο Photoshop.

Το NGC457, γνωστό και σαν Owl Cluster, Kachina Doll Cluster ή ET Cluster ανακαλύφθηκε από τον Herschel το 1787. Βρίσκεται σε απόσταση 9000εφ και περιέχει, μεταξύ άλλων, περ.150 άστρα μεθέγους 12-15!

Αφιερωμένη στον Δημήτρη Γκιώνη που ξέρω ότι του αρέσει το συγκεκριμένο σμήνος!

Να''στε όλοι καλά και καθαρούς ουρανούς (άντε να δούμε πότε...!).
Σμήνη Ngc457 - Ανοιχτό σμήνος 'ET' στην Κασσιόπη raxxla 31/01/2009, ημέρα Σάββατο και ώρα 21:03
ED100 f/6, HEQ5 Pro
QHY2PRO στους -5 βαθμούς
Baader Ηα 7nm
Οδήγηση με διοπτρικό 60/700 + SPC900nc
7x500sec bin 2x2
MaximDL + PS

Αγ.Σωτήρα 23/12/2008
Ως αρχάριος σε fits και MaximDL, άργησα πολύ να επεξεργαστώ αυτή τη φωτό και πάλι δεν τα κατάφερα.

Και ολίγα εγκυκλοπαιδικά:
------------------------------
Το νεφέλωμα της Φυσαλίδας, ένα φωτεινό σύνολο από άστρα, αέρια και σκόνη βρίσκεται σε απόσταση περ. 11300 εφ προς τον αστερισμό της Κασσιόπης. Το νεφέλωμα περιβάλλει ένα θερμό άστρο 20 ηλιακών μαζών. Το υπεριώδες φως του προκαλεί τον φθορισμό του νεφελώματος ενώ το σχήμα φυσαλίδας οφείλεται στα υλικά που αποβάλλει με μεγάλες ταχύτητες το άστρο. Το νεφέλωμα έχει μέγεθος περίπου 10εφ, παρ'όλα αυτά μετά βίας γεμίζει το κέντρο του πεδίου της κάμερας μου...!

Να είστε όλοι καλά!
Νεφελώματα Ngc7635 - The Bubble Nebula raxxla 11/01/2009, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:53
Skywatcher ED100 + f/r, HEQ5 Pro
Baader Ηα 7nm
QHY2Pro στους -5 βαθμούς
Συν. έκθεση 86 λεπτά (8x7min + 3x10min) με PHD Guide
Κιθαιρώνας, 20/12/2008

Το θέμα διψούσε για πολύ χρόνο αλλά το κρύο και οι μπαταρίες είχαν άλλη άποψη...
Αποζημειωθήκαμε όμως από το γαλακτομπούρεκο, σωστά Δημήτρη..;
Νεφελώματα Ngc281 - The Pacman Nebula In Hα raxxla 21/12/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:03
Η "άλλη" φωτό, με την ευγενική παρέα του κ.Δημήτρη.

ED100 + f/r, Canon 350D Baader mod
Περίπου 35 λήψεις από 2 ως 150 δλ και ISO200-1600
PHD guide
Σύνθεση στο Photoshop

Το θέμα αποδείχθηκε πολύ δυσκολότερο από ότι περίμενα, χρειάζεται σταδιακή έκθεση και πολλές λήψεις. Θα επανέλθω.
Νεφελώματα M42 + NGC1977 raxxla 24/11/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 1:55
Να τι βγήκε μετά από το πινέλο...
Για να κλείσω με τα χρωστούμενα..!
Γαλαξίες Ο Γείτονας (χρωματισμένος) raxxla 23/11/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:49
Μαζί με τον αγαπητό Δημήτρη βγάλαμε στην Αγ.Σωτήρα δυο φωτό, η άλλη δεν μου έχει "κάτσει" ακόμη...

ED100 + f/r, Canon 350D Baader mod
9x300s PHD guided
Ολίγα flats+darks και ήπια επεξεργασία...
Δεν έχω μείνει ευχαριστημένος ακόμη, θα επιστρέψω.
Άγγελε, ξέρω, να αφήσω τα γαλαξιάκια και να πιάσω κανένα Ηα! Θα 'ρθει και αυτό όταν είναι καλό..!

Υ.Γ. Αυτό το amp glow της Canon μπελάς...
Υ.Γ.2 Συνειδητοποίησα πως ο γαλαξίας αυτός όπως και να τον βάλω τελικά ΔΕΝ χωράει στο πεδίο μου...
Γαλαξίες Ο γείτονας Γαλαξίας raxxla 23/11/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 0:09
Μια ακόμη επιστροφή στο διπλό σμήνος για να κρατιόμαστε σε φόρμα μέχρι να έρθουν καλύτερα βράδυα. Παράλληλα και ένα τεστ για την διόρθωση των χρωμάτων στην τροποποιημένη Canon.

Skywatcher ED100+f/r
Canon 350D Baader
7x50sec ISO400
9 Darks

Σμήνη Διπλό Σμήνος του Περσέα raxxla 15/11/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:37
Μετ' εμποδίων λόγω ανέμου, περιοδικής νεφοκάλυψης και (δίκαιης) διαμαρτυρίας από τη σύζυγο πως δεν ασχολούμαι μαζί της, τελικά κατωχυρώνεται ως πείραμα παρά ως οργανωμένη φωτογράφηση...
Σίγουρα ήθελα πολύ περισσότερο χρόνο + RGB frames, αχνές περιοχές του νεφελώματος δεν έχουν καταγραφεί. Επεχείρησα ένα μικρό ψευδοχρωματισμό, εξού και το κόκκινο νεφέλωμα αλλά τα λευκά άστρα..

Το εν'λόγω νεφέλωμα εκπομπής που βρίσκεται σε απόσταση 10εφ αποτελεί ένα ιδιαίτερα ενεργό εργαστήρι σχηματισμού νέων άστρων. Το λαμπρότερο άστρο (στην πραγματικότητα ένας πολλαπλός αστέρας) του σχετικού αστρικού σμήνους IC1590 προκαλεί τον ιονισμό του περιβάλλοντος αερίου και την ακτινοβολία του στο χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα.

Διοπτρικό 150/750 + μειωτής 0.63x
Canon 350D Baader + Baader Ηα 7nm
20x150sec ISO 400 PHD guided (SPC900)
3x150sec dark
Χρησιμοποίησα flat frame από άλλη φωτό... (α ρε Ελληνάρα...!)

Αν δεν βγούμε τουλ. Κιθαιρώνα, δουλειά δεν γίνεται...

Στην επεξεργασία ίσως το πούσαρα λίγο παραπάνω για να κόψω τη φωτορρύπανση και να αναδείξω τον pac-man..! 
Το κερασάκι δεν χώρεσε στο κάδρο, θα το κάνω ξεχωριστή φωτό..
Νεφελώματα NGC281 - Pac-man nebula in Ηα raxxla 11/11/2008, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:31
Πρώτη μου ποτέ απόπειρα στην περιοχή του  ωραιότερου αστερισμού του ουρανού.
Ξεκίνησα από τα δύσκολα για να πέσω στα βαθιά... Θα αφήσω το Μ42 τελευταίο!
Δεν μπόρεσα να πάρω κανένα RGB frame και έτσι κατέληξε μονόχρωμη.
Θα επιχειρήσω έναν ρεαλιστικό ψευδοχρωματισμό και ίσως το ανεβάσω αν ...βλέπεται!

Canon 350D Baader mod + Baader Ηα 7nm
22x250s ISO800
8x  dark
16x falt
16x bias
16x flat-dark

PHD guided (60/700 refractor + SPC900)

Αυτό το αντικείμενο έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα, εκτός από την απίστευτη ομορφιά του είναι από τις πρώτες εικόνες του διαστήματος που θυμάμαι από παιδί και με γοήτευσε τόσο ώστε να ασχοληθώ με ενθουσιασμό με την ερ. αστρονομία!

Αφιερωμένη σε όλη την καταπληκτική παρέα του Κιθαιρώνα της 1/11/2008 με τους οποίους περάσαμε καταπληκτικά και τους οποίους ...γείωσα προσπαθώντας να βγάλω αυτή τη φωτό!

Να'στε όλοι καλά!
Νεφελώματα ic434 - Horsehead nebula in Ηα raxxla 02/11/2008, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:27
Επιστροφή στο αγαπημένο μου αυτό τον καιρό αντικείμενο, με το ED100 αυτή τη φορά.

7x10  min Ηα  ISO800
1x4.5 min RGB ISO800
5x10  min Dark (όποιος κάνει οικονομία καλά να πάθει, εγώ δηλ. ...)
15x   Bias
15x   Flats

Canon 350D Baader mod + Baader Ηα 7nm
HEQ5 Pro
PHD guided (SPC900 + 60/700 refractor)
Επεξεργασία : Deepsky Stacker + Photoshop CS3
Τα diffraction spikes είναι ψεύτικα (μόνο οι σταυροί, τα Υ είναι της οπτικής γεωμετρίας), είπα να βάλω 5-6 για δικιμή.

Θα επιστρέψω ξανά και ξανά, μέχρι να μείνω ευχαριστημένος.

Αφιερωμένη στο Δημήτρη Γκιώνη για την καλή παρέα και τα ...ζαμπονάκια του!
Νεφελώματα Sadr nebula (ic1318) in Ηα-RGB raxxla 31/10/2008, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:46

Σελίδα 3 από 4
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3

Photo Album Powered by Smartor

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης