Jump to content

Η γούνα της αλεπούς - Ngc2264


raxxla

Το γεφύρι την άρτας..

Από δυο βραδυές διαφορετικών ουρανών με φουλ τεχνικά προβλήματα (ας πρόσεχα, είπαμε, η μη σωστή προετοιμασία δεν συγχωρείται) αλλά την ίδια καλή παρέα!!

Αλλιώς Cone nebula. Πάνω δεξιά είναι το Barnard 39 (?).

 

NP101is

QHY9

212min HaLRGB

 

Επεξεργασία by Aggelos Kechagias!!!!!

Ο άνθρωπος δεν παίζεται, με 40 πυρετό κάθησε και ασχολήθηκε να σώσει τα άσωτα... (έβαλα και εγώ 2% το χεράκι μου στο τέλος για να δικαιολογήσω το copyright :))) )

 

Από την ωραία βραδυά στον Κιθαιρώνα, άντε στο επανειδείν!


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ο Ηλιας εχει τραβηξει καταπληκτικα καρε οπως παντα αλλωστε και ηταν πολυ ευκολα στην χρηση.Απ'οτι ειπε και εκεινος δεν εχει κανει σωστο calibration στο rgb γι'αυτο και τα στιγματα στην φωτο.Το τελικο καρε το ολοκληρωσε εκεινος με τις δικιες του πηνελιες.

Μπορουσε να γινει και καλυτερη και ειμαι σιγουρος πως θα κατσει να την φτιαξει μιας και εγω δεν ειχα και πολλες δυναμεις για περισσοτερα.

Μπραβο Ηλια το ΝP πραγματικα ειναι φοβερο τηλεσκοπιο αξιζει το ριμαδι που λεμε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστούμε πολύ :D

Ο Άγγελος έκανε πιο απαλή και φυσική επεξεργασία, εγώ ως βιαστικός και ενθουσιώδης την πίεσα περισσότερο (μέρα μεσημέρι=μεγάλο λάθος) με αποτέλεσμα να δείξει τα προβλήματα της. Επιπλέον ανακάλυψα εκ'των υστέρων λάθη στο calibration του χρώματος.

Δεν έχω διαβάσει ακόμη καλά τα μαθήματα μου, θα ξαναγίνει από την αρχή με προσοχή και μέθοδο.

Και πάλι 1000 ευχαριστώ στο Μάστορα :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Η ισχύς εν τη ενώσει..... Αφήστε όλα τα υπόλοιπα.... Μπράβο σας. Ούτε η γούνα της αλεπούς καήκε :D ούτε κρεμαστάρια τα έκανε. Άψογο αποτέλεσμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Χαλια μαυρα, ολο σκουπιδακια και κυκλους στα αστρα :twisted: :lol:

 

Λοιπον, για ηρεμηστε και οι δυο σας :lol:

Εδω μιλαμε για ενα αποτελεσμα που πριν κανα δυο χρονια ουτε το ονειρευομασταν, και πολλοι απο εμας δεν προκειται να το φτασουμε ουτε σε 10 χρονια, και εσεις γκρινιαζετε για μικροατελειες; :roll:

Ειπαμε , το διασκεδαζουμε, και ειλικρινα τετοιο αποτελεσμα μιλαει απο μονο του, τα αλλα ειναι απλα αγχος :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης