Jump to content

Κηφέας/vdb152


raxxla

To vbB152 είναι ένα νεφέλωμα ανάκλασης που βρίσκεται σε απόσταση ~1400 έτη φωτός προς τον αστερισμό του Κηφέα και μου έβγαλε το λάδι. Τίποτα άλλο δεν έχω να πω &!*@!!

Αυτή η σκόνη παραείναι ντροπαλή, έλεος δηλ. *!&@&!

 

TV NP101is, QYH-9, HEQ5Pro,

Focusmaster, SX-USBFW, Baader 2" LRGB

5.7h LRGB (190, 45, 45, 60)

 

Παχτούρι Τρικάλων / Παναγία (L)

Λευκάδα / Τσουκαλάδες (+L, RGB)

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και αυτό το καλοκαίρι στην πεθερά μου για το άψογο support (κουλουράκια, πλαστός, καλαμάκια, ξ.καρποί), γεια σου ρε πεθερά :)


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Συγχαρητήρια!

 

Μα έψαχνα και εγώ το μυστικό της επιτυχία σου Ηλία! Είναι δυνατόν να μη βγάζεις αριστουργήματα όταν έχεις τέτοιο support;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μας χτυπας στο αδυνατο μας σημειο ρε μπαγασα αλλα δεις θα σου δειξω εγω τι εχεις να παθεις :twisted: :D

 

Υ.γ. Το μυστικο της επιτυχιας του ειναι τα σακουλακια :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία είναι από τις καλύτερες που έχω δει γι αυτό το στόχο. Για να μην πω η καλύτερη. Πραγματικά πολύ δύσκολος στόχος στη λήψη και την επεξεργασία! Έχω αντίστοιχα fits ημερών και μου χει βγάλει τη πίστη και εμένα. Well done για ακόμα μια φορά!! 8) :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Captain κορυφαία φώτο, έχεις γίνει ο μετρ των VDB και ειδικά σε αυτή την φώτο έχεις αναδείξει όλες τις λεπτομέρειες. :!: :!: :!:

 

Τα spikes μεν δένουν ωραία αλλά ίσως έπρεπε να είναι μικρότερα για να φαίνονται πιο φυσικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία εξαιρετική. Καταπληκτικό αποτέλεσμα και ωραιότατος στόχος. Η προσπάθεια τιτάνια. Συγχαρητήρια.

 

Υ.Γ. Όσο καλό support και όσο καλές δείχνουν οι πεθερές, ΠΟΤΕ δεν το λέμε. Παίρνουν αέρα. "Πεθερά" και καλό είναι έννοιες "ασύμβατες"... :wink: Ακόμα και στις πραγματικά καλές ΔΕΝ το λέμε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μου αρεσει ακομη ποιο πολύ απο την προϋγούμενη, φοβερη επεξεργασια, καταπληκτικο αποτελεσμα. Απο οτι φενεται το support αποδιδει :) Αυτη και αν επρεπε να παει CN !!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας :P

Βαγγέληδες-Αντώνη, ούτε κατά διάνοια, είναι από τις πιο μέτριες, δείτε εδώ μερικές και θα καταλάβετε τι κηνυγούσα

http://4.bp.blogspot.com/_UFwZfAXi71E/TGrRcD4PPmI/AAAAAAAAAuU/k0PHm5N3fIc/s1600/VDB150_Crop_Med.jpg

http://www.skyimager.com/images/VDB152-HaL-LRGB-080812-50P.jpg

http://tvdavisastropics.com/astroimages-1_00001b.htm

 

Απλά επειδή είναι λίγο ασυνήθιστος στόχος στην ελλάδα και επειδή αφιέρωσα πολύ χρόνο και επειδή έχω μουλαρώσει με τον Κηφέα, αποφάσισα να την φτάσω όπου φτάνει και να την ανεβάσω.

 

Βασίλη, χάαχαχαχα, ελπίζω να μην διαβάζει η πεθερά μου astrovox και το καβαλήσει, εκτός από το support που θα κόψει θα με "δώσει" κιόλας, είναι σίγουρο, πως παίρνω ρεύμα από την Παναγία, θα με αφορήσουν ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης