Jump to content

Winter Albireos! H3945 & Σ1268


Django

Αθήνα, 28/3/2012

SW 8" Dob f/6

 

Πριν εξαφανιστεί ο Μέγας Κύων από τον ορίζοντα μου θέλησα να περάσω το βράδυ της Τετάρτης παρατηρώντας τους δύο "χειμερινούς Albireo". Ήθελα να τους δω καπάκι τον έναν μετά από τον άλλο για να έχω νωπή στην μνήμη μου την εικόνα του πρώτου. Ξεκίνησα με τον h3945 στις 21:00 και κατά τις 22:30 πήγα στον ί Καρκίνου (μεσολάβησε και ένα διάλειμμα για να φύγουν μερικά σύννεφα). Το seeing ήταν μέτριο και είχα αρκετή φωτορύπανση από τις γύρω πολυκατοικίες και την Σελήνη. Και οι δύο είναι πολύ όμορφοι, σχεδόν δίδυμοι διπλοί. Μερικές διαφορές που παρατήρησα είναι ότι ο Α του h3945 είναι χρυσο-πορτοκαλής ενώ ο Α του Σ1268 είναι χρυσοκίτρινος. Ο Β του h3945 είναι ανοιχτό γαλάζιο ενώ ο Β του Σ1268 είναι έντονο μπλε. Επίσης τα μέλη του Σ1268 έχουν μεγαλύτερη διαφορά μεγέθους.

Και στους δύο στόχους χρησιμοποιήθηκε το ίδιο προσοφθάλμιο: BGO 12,5mm (96X).


From the category:

Σκίτσα του Ουρανού

· 112 images
  • 112 images
  • 275 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Καταπληκτικά τα διπλά! τα συγκεκριμένα δεν τα έχω παρατηρήσει. Στο Μεγάλο Σκύλο προχθές παρατήρησα το ν1 το οποίο μοιάζει και αυτό του Albireo. Θα τα προσπαθήσω τα συγκεκριμενα στην επόμενη εξόρμηση. Η φωτογραφία είναι σχέδιο ή πραγματική φωτογραφία?
Σύνδεσμος για σχόλιο

Είναι πράγματι πολύ όμορφα τα συγκεκριμένα διπλά!

Δεν έχω δει το ν1 CMa, θα το έχω υπ'όψιν. Να'σαι καλά.

Είναι σκίτσο με μολύβι και μετά λίγη επεξεργασία στο Gimp (αντιστροφή και χρώμα στα άστρα)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης