Jump to content

Σκίτσο του Αρίσταρχου απ'τον Φελίξ Λαμέχ - 1926


Bi2L

Σκίτσο της Σελήνης στην περιοχή του Αρίσταρχου απ'τον Φελίξ Σεμλά Λαμέχ το 1926,

Το σκίτσο είναι απο αρθρο του 1926, μάλλον απ' την Ουρανία, και μου το ανέβασε ο Σπυρίδων Σκλαβενίτης.


From the category:

Σκίτσα του Ουρανού

· 110 images
  • 110 images
  • 275 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Γράφει ο Λαμεχ. "Όταν πρωτοήρθα στην Κέρκυρα, το 1923, εργαζόμουν με ένα μικρό τηλεσκόπιο στο ύπαιθρο, έχοντας για παρατηρητήριο ολόκληρο τον απέραντο θόλο του ουρανού. Συχνά περούσα τότε νυχτιές ολόκληρες στη Γαρίτσα. Οι αρχές της πόλεως, πρέπει να το αναγνωρίσω, μου επέτρεπαν ελεύθερα να εργάζομαι με όλη μου την άνεσι. Εν τούτοις μερικοί περίεργοι με απασχολούσαν από την εργασία μου. Μια μέρα, κατά τα ξημερώματα [....], ένας απρόοπτος επισκέπτης ήλθε ζητώντας να του δείξω τη Σελήνη. Ηταν κάποιος Κορφιάτης νεαρός, που αφού είχε τραβήξει αρκετά ποτητάκια ούζο, βγήκε πρωινός- πρωινός για να τον χτηπήση καθώς φαίνεται το φρέσκο αεράκι και να ξεσκοτίση. Μη θέλοντας να αποφύγω τη περίστασι να διδάξω τον κοσμάκη οπουδήποτε, τις ωραιότητες του ουρανού, ευχαρίστως ικανοποίησα την παράκλησί του. ο ανθρωπός μας λοιπόν αυτός εκόλλησε το μάτι του στο τηλεκόπιο και αφού άφηκε βλέποντας ένα δυνατό «Ω! Ω!» μου απάντησε καθαρά και ξάστερα πω και ένας τρελλός καταλαβαίνει βλέποντας τη Σελήνη ότι είν’ άρρωστη, βαρειά μάλιστα άρρωστη, από ευλογιά.

Η εντύπωση αυτή με εξέπληξε τοσο ώστε να θεωρώ από αυτή τη στιγμή, ότι ο άνθρωπός μας έδωκε την πιο καλύτερη λαϊκή εικόνα της όψεως της Σελήνης"

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης