Jump to content

Ic1805 - Heart Nebula Reshot


raxxla

Το νεφέλωμα αυτό εκπομπής βρίσκεται σε απόσταση 7500εφ στον βραχίονα του Περσέα προς την κατεύθυνση του Αστερισμού της Κασσιόπης και μπλα μπλα..., φωτίζεται δε από την ακτινοβολία του κεντρικού σμήνους που φέρει παράλληλα και το όνομα Melotte 15.

 

NP101is, QHY9, HEQ5Pro

 

Λήψεις:

7x5m L

5x5m R

5x5m G

5x6.5m B

3x20m Ηα

 

Τοποθεσίες: Πήλιο, Αγ.Παντελεήμονας


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Οπως παντα εσκισες. Ανοιξε επιτελους εκεινο το συρταρι που λεγαμε και ξεθαψε πραγμα !!

 

( "και μπλα μπλα..." , μιλαμε καταπληκτικη περιγραφη :lol: )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αν και κάνεις παρέα με σκυλιά εσύ πάλι καλά βγάζεις έγχρωμες φωτογραφίες :D

Μπράβο Ηλία ωραία δουλειά εύγε συγχαρητήρια ξανά μπράβο............. και τώρα το κράξιμο να έχουμε κάτι να λέμε :twisted:

1.Μπλεδίζει το υπόβαθρο

2.Το heart of the heart πεθαμένο

3.Noisy nebula

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας παιδιά :P

Φάρμα, ο "κακός" της παρέας είναι και ο πιο σωστός! (διότι όπως λέγαμε στο δημοτικό, ο καμπούρης την καμπούρα του δεν τη βλέπει), διότι:

 

1. Το υπόβαθρο όντως μπλεδίζει, το ξαναέβαλα στο μικροσκόπιο του PS και είναι ακριβώς έτσι (αχ γέρικα μάτια μου...)

2. Δυστυχώς πέθανε από ...έλλειψη Ο3... (στο Ηα-LRGB δύσκολα μπορείς να δώσεις τόσο contrast όσο δίνεις σε μια σκέτη Ηα ή HST)

3. Noisy δε λες τίποτα, δυστυχώς πέταξα άλλες 2 20λεπτες κακές λήψεις Ηα που θα μου ήταν πολύτιμες στο να πέσει ο θόρυβος, όμως είπαμε: δεν πετάμε τίποτα, μόνο προσθέτουμε, θα επανέλθω. Γενικά Άγγελε είμαι τσιγκούνης με τη μείωση του θορύβου διότι δεν το κάνω καλά και φαίνεται πλαστικό, εκεί χρειάζομαι διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης