Jump to content

Ngc - 660 Polar Ring Galaxy (lhargb)


Aggelos Kechagias

Tοποθεσίες : Κόρινθος Pegasus I - Πάρνωνας

Τηλεσκόπιο : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Αστερισμός : Ιχθύες

Κάμερα CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd : 0 βαθμούς για το rgb και -10 για τα υπόλοιπα

Στηρίξεις : ASA DDM60 - Heq5 pro

Οδήγηση : Unguided - Guided με την heq5 pro

Διορθωτής πεδίου/μειωτής : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα : 2" Baader + Lumicon Deep Sky

Εκθέσεις :

RGB bin 2x2 6x300 sec για κάθε φίλτρο

Lum bin 1x1 107x300 sec Ha bin 1x1 4x600sec

Calibration frames : Darks - Flats -Bias - Dark Flats

Προγράμματα : Maxim dl - Nebulosity - Photoshop - Pixinsight - Autoslew - ccdstack

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

 

*Γκρίνια mode enabled* (ναι ρε γκρινιάζω θέλω καλύτερο αποτέλεσμα).

Το seeing δεν βοήθησε ιδιαίτερα και ο ουρανός ..μπλα μπλα μπλα και ήθελε κι άλλο L απο σκοτεινό ουρανό μπλα μπλα μπλα κλαψ κλαψ :(

Πάλι καλά το χρώμα το πήρα στον πάρνωνα τον Αύγουστο και έτσι δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα.

Το Lumιnance και το Ha τα έβγαλα απο το σπίτι μου και συγκεκριμένα έχω καθιερώσει πλέον σαν Lum να χρησιμοποιώ φίλτρο φωτορύπανσης Lumicon Deep Sky (με αυτό τον τρόπο καταφέρνω διπλάσιους χρόνους).


From the category:

Γαλαξίες

· 2169 images
  • 2169 images
  • 10311 σχόλια εικόνας




Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ όμορφη αποτύπωση Άγγελε,μπράβο.Μ'αρέσουν πολύ τα χρώματα στον γαλαξία!!!

Ρε μαστροΚαραγκούνη* λυπήσου μας πια!!! :lol: :lol:

*Γκρίνια mode enabled* καλό μου άρεσε!! :lol: :lol:

 

 

*(ως γνωστόν ένας από τους μεγαλύτερους κλαψιάριδες των ελληνικών γηπέδων και πλέον το νέο σου παρατσούκλι) :twisted: 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Aggelos Kechubble!!!

Τι εβγαλες εκει!!! :shock: :shock:

 

Απίθανη, Καταπληκτική, Μοναδική!!!!

Συγχαρητήρια Άγγελε, ότι και αν πω θα είναι λίγο, πολλά πολλά Μπράβο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

**** εσύ άρχισες την πλάκα πρώτος mode enabled ***

Καλή η προσπάθεια.... αλλά ναι ρε συ απαράδεκτη είναι.... ο δικός μας ουρανός είναι τόσο σκοτεινός που δεν φαίνονται ούτε αστέρια.... ακόμα και εγώ βγάζω καλύτερες... χάλια μαύρα..

**** εσύ άρχισες την πλάκα πρώτος mode disabled ***

 

Μπράβο Άγγελε εξαιρετική συγχαρητήρια!

 

(ευχαριστούμε για τα tips φίλτρα κλπ)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Το καλό (ή κακό) με την αστροφωτογραφία είναι ότι πάντα μπορείς να βγάλης και κάτι

καλλίτερο. Οπότε ή γκρίνια είναι πάντα δικαιολογημένη.. :)

 

Άγγελε, εξαιρετική σε όλα της! Φοβερός στόχος.

Το Ha εδώ έκανε καθόλου διαφορά;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολύ όμορφη Άγγελε !!! Η αλήθεια είναι πως αν δεν έλεγες ότι το L δεν είναι από σκοτεινό ουρανό δε νομίζω να το καταλάβαινε κανείς.... το φιλτράκι κάνει καλή δουλειά πάντως. Μόνο το seeing φαίνεται ότι δεν ήταν τέλειο, όπως είπες.

 

Εξαιρετική για άλλη μια φορά !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Έκανες το θαύμα σου για άλλη μια φορά!!! Καταπληκτική και φοβερός στόχος, δεν τον ήξερα καν!! Τι τρομερό σχήμα είναι αυτό...έγραψες απίστευτη λεπτομέρεια Άγγελε..τι να λέμε τώρα!!!!!!! :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Εντυπωσιακή με φοβερά χρώματα Άγγελε!!! Μου κίνησε την περιέργεια ο παράξενος στόχος και έψαξα και τον βρήκα στο the night sky observer's guide. Έχει και μια ασπρόμαυρη φωτογραφία του (εκεί φαίνεται και μία άλως που τον περιβάλλει?)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Έχετε τους καλύτερους ουρανούς και μου γκρινιάζεις τί να πούμε και εμείς που ξεχάσαμε πως είναι τα αστέρια? :evil: Πολύ καλή Άγγελε όσο για το seeing πρέπει να το πάρουμε απόφαση αυτό είναι εδώ στην Ελλάδα τέρμα.Δεν διοργανώνουμε τπτ για Ναμίμπια? :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολυ ομορφος στοχος και μου αρεσει η αποτυπωση.

Το τραβας ζουμ και κραταει την δομη, φτανει σε επιπεδο πιξελ για να σπασει.

Οσο αφορα την γκρινια, καλα κανεις αλλα μεταξυ μας, τα φτανεις στα ορια, τι θες; παραπανω πας για adaptive optics ή/και για ερημο στο Μεξικο.

 

αληθεια, ξερει κανεις γιατι αυτο το σχημα; συγχωνευση δυο ; (edit οκ το βρηκα στην wikipedia, poolar ring galaxies, κατα πασα πιθανοτητα λογω συγχωνευσης)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολύ καλή Άγγελε. Αυτή η photo μου αρέσει ιδιαίτερα τόσο από background οσο και από τον ιδιο το γαλαξία και τη λεπτομέρεια που έχει 8)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Εύγε Μάστορη, άψογος και προσεκτικότατος όπως πάντα :P

Έχω τις ενστάσεις μου για το deep sky σε γαλαξίες (κόβει ένα μεγάλο μέρος του φάσματος και οι γαλαξίες έχουν συνεχές φάσμα) αλλά καλύτερα εσύ θα μας πεις που μπορείς να δοκιμάσεις έτσι και αλλιώς :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Τι να σου γράψουμε και σένα, μας έχεις εξαντλήσει τα κοσμητικά!

Γλυτώσαμε τη γκρίνια σου στην Αυστραλία αλλά θα είχαμε ωραιότατες ταραντούλες!

Κρίμα...

Και όπως είπε και ο Αυστραλός δίπλα μου στην έκλειψη,

this is f... cool!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά ευχαριστώ πολύ .

Γκρινιάζω γιατί πλέον ξέρω τι μπορεί να κάνει ο εξοπλισμός μου και επειδή η κόρινθος δεν επιτρέπει να φτάνω το maximum των δυνατοτήτων του ξενερώνω.

 

Γιώργο το ha ίσα που έβαψε το S επάνω στον γαλαξία αλλά μην φανταστείς καμιά τρελή πληροφορία (έβγαλα και λίγες λήψεις). Ουσιαστικά καλύτερη δουλειά θα έλεγα έκανε το rgb.

 

Ηλία έχεις ένα δίκιο σχετικά με το φίλτρο και το γνωρίζω ότι κόβει κοντά στο μπλε αλλά τo προτιμώ αυτό παρά την φωτορύπανση :)

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης