Jump to content

M45 - Νεφέλωμα Πλειάδων


raxxla

Οι πλειάδες που προσπαθώ 2 χρόνια σχεδόν, άμα δε σου κάτσει από την αρχή...

 

Ευτυχώς είχα τον ίδιο εξοπλισμό :)

 

Televue NP101is

QHY9 mono

LGRB (L:19x300s, R:6x250s, G:6x200s, B:7x300s)

PS + PixInsight + MaximDL

 

Ευχαριστώ πολύ τον Θέμη για την βοήθεια και την ρύθμιση των χρωμάτων!

 

*Update*: Η αρχική φωτογραφία αντικαταστάθηκε με την πιο "σωστή" χρωματικά, η προηγούμενη "απρόσεχτη" είναι εδώ http://users.ntua.gr/raxxla/images/astro/m45_th.jpg


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραία δουλειά Ηλία πεντακάθαρη όπως πάντα και ο γαλαξίας δεξιά ξυρίζει.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως τα άστρα είναι σχεδόν άγχρωμα και γενικότερα λίγο σκοτωμένο το χρώμα στο νεφέλωμα μιας και έχει αρκετό μωβοκαφετί.

Νομίζω θέλει μια επίσκεψη ακόμη 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ωραία δουλειά σίγουρα Captain!! :D

Θα συμφωνήσω όμως με Άγγελο(Αλληλούια Άγγελε το πραματάκι δούλεψε τελικά!!! :D ).Τα ίδια ακριβώς βλέπω και στην δική μου οθόνη Ηλία.Πιθανόν το σφάλμα να είναι οτι την καλλιμπράρατε σε φωτισμένο δωμάτιο.Για πέρνα να ξανα βεντουζάρουμε την οθόνη σου σε σκοτεινές συνθήκες... :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κύριοι you are absolutely σωστοί, τελικά το calibration που κάναμε στο λαπ είναι αλλού για αλλού μάλλον διότι ξέχασα να βάλω default στο gamma και δεν έγινε σωστά, το είδα μετά σπίτι.

Άγγελε/Αντρέα, έχετε δίκιο για τα άστρα, δεν ξέρω που έχασα τα χρώματα στην πορεία, θα πάει πάλι από το rgb και πέρα επανάληψη.

Κώστα πολύ καλύτερη, ευχαριστώ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καπτεν, οι βεντουζες σας καψανε, ψαχτε στο Ιντερνετ για προβληματα που μπορει να βγαλουν σε LED οθονες με backlight. Ανοιξε τα curves στο pix και τραβα το S τελειως πανω, θελει ζωντανια.

Επισης, τι παιζει με τα dark σου ; μαυρες τρυπες στο 400Χ ζουμ, ή κατι αλλο ; Και τραβα ενα autoSTF στην τελικη εικονα, βλεπω βινιεταρισμα, λασσο ή με ξεγελαει ;

 

Κατα τα αλλα, τι να τα λεμε, ωπα raxxla style!!! Περνει λιγο παραπανω αλλα βγαζει ματια, εισαι ΚΑΛΙΤΕΧΝΗΣ!! (αφου σε εθαψα πρωτα, σε λιβανιζω τωρα :twisted: )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Χάλια είναι Ηλία... στο 1800X ζουμ του ζουμ! :twisted: :lol: :twisted:

 

Μετά από 2 χρόνια πιστεύω ότι τώρα έχεις εσύ το πάνω χέρι.

 

Πολύ ωραία είναι και ας μήν έβαλες ούτε βεντούζες και λοιπά μπαχαρικά ! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Captain πολύ ωραία , καημό τον είχες τον στόχο αλλά τον κατάφερες πολύ καλά . Για τα χρώματα τα πάτε όντως με λίγο contrast , selective color και saturation βελτιώνεται αισθητά.

 

Εδώ και μερικούς μήνες έχω πάρει την Dell U2412M με IPS panel η οποία είναι άλλου επιπέδου οθόνη - καμιά σχέση με κάτι lg και samsug που είχα. Το calibration και τις βεντούζες τις ξεχνάς, όσες φορές την έλεγξα ήταν ακριβώς σωστή και δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση !

Σύνδεσμος για σχόλιο
σε έφαγαν ρε Λιάκο με την γκρίνια τους. Είναι επειδή έκανε μπλε μάτια ο Παντελής να μας δεί, τόσο καιρό που έχουμε να πάμε. :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις, έχετε δίκιο, το χρώμα είναι αδύναμο όπως και η αντίθεση.

Γι'αυτό την πέρασα ένα 2ο χέρι και είναι εδώ, για να μη σας κουράζω με νέα ανάρτηση http://users.ntua.gr/raxxla/images/astro/Starless_small.jpg

 

*Update*: Η αρχική φωτογραφία αντικαταστάθηκε με την πιο "σωστή" χρωματικά, η προηγούμενη "απρόσεχτη" είναι αυτή :oops: http://users.ntua.gr/raxxla/images/astro/m45_th.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης