Jump to content

M16 - The Eagle Nebula (halrgb)


Aggelos Kechagias

Tοποθεσία / Location : Κόρινθος / Corinth (Pegasus I)

Αστερισμός / Constellation : Όφις / Serpens

Τηλεσκόπιο / Telescope : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Κάμερα / CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd / Temperature of ccd : 0 βαθμούς celcius

Στήριξη / Mount : ΑSA DDM60

Οδήγηση / Guided : Unguided

Διορθωτής πεδίου/μειωτής / Focal Reducer/Flattener : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα / Filters : 2" Baader + Lumicon Deep Sky Light Polution Filter

Τροχοί φίλτρων / Filter Wheels : Starlight Express 5x2" + Bs Astro 4x2"

Εκθέσεις / Sub-exposures :

 

Lumicon Deep Sky Light Polution Filter + Baader ir/uv

Lum bin 1x1 50x60 sec

 

Baader HaRGB

R bin 1x1 20x60 sec

G bin 1x1 20x60 sec

B bin 1x1 20x60 sec

Ha bin 1x1 17x900sec ( απο πέρυσι)

 

 

Calibration frames : Darks - Flats -Bias

Calibration : Maxim DL 5.23

Capture : Nebulosity 3

Process : Photoshop CS6 & Pixinsight 1.8

Tracking : ASA Autoslew 5.1.1.6

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

 

Πληροφορίες / Info

 

Το νεφέλωμα του Αετού (γνωστό και ως Μεσιέ16, M16, NGC 6611 και IC 4703) είναι ένα ανοικτό αστρικό σμήνος και μέσα σε ένα νεφέλωμα εκπομπής σε απόσταση περίπου 7.000 ετών φωτός στον αστερισμό Όφις. Οφείλει το όνομά του στο σχήμα του που μοιάζει με αετό. Ήταν θέμα μίας από τις γνωστότερες φωτογραφίες που τράβηξε το Διαστημικό Τηλεσκόπιο Χαμπλ (ΔΤΧ), η οποία απεικονίζει πυλώνες αερίου και σκόνης δημιουργίας μέσα στο νεφέλωμα.

 

Περισσότερες πληροφορίες http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%86%CE%AD%CE%BB%CF%89%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%91%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D

 

 

 

Εναλλακτική σε Hubble Space Telescope Palette εδώ http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=15654


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Eagle Nebula Redefined! Εύγε Μάστορα!

ΘΕΛΩ χαμηλώτερες χρεώσεις και εεεεεε......, λίγο περισσότερο χρώμα στα άστρα με λιγότερο magenta!

Σύνδεσμος για σχόλιο

...και εγώ θέλω περισσότερο χρόνο διαθέσιμο προς όλους, εεεε λάθος!!! :lol: :lol:

Πάρα πολύ καλή δουλειά σε χρώμα,λεπτομέρεια και γενικά σε όλα της. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αγγελε, θες εστιακη τωρα πια.....γιατι τα εχεις ξετιναξει ολα!!!

Τι Pillars ειναι αυτα :shock:

Απ οτι καταλαβαινω αμα σου πουνε για κατοπτρα ,ευθυγραμμισεις, flexure, cooler για τηλεσκοπιο κλπ σαταναδες θα βγαζεις σπυρια αλλα....."ειναι μονοδρομος ο δρομος που εχεις παρει" :wink: ...θες διαμετρο και εστιακη για να φυγεις ακομα μακρυτερα απ ολους τους υπολοιπους.

Μονο μια ερωτηση για τους συντομους χρονους Lum και rgb???

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά ευχαριστώ πολύ :D

Ηλία δίκιο έχεις με παρέσυρε το ρέμα του Ha.

Άρη δεν έχω να ζηλέψω κάτι απο τα μεγάλα rc άσε καλά έχω γλυτώσει απο ένα κάρο μπελάδες στο κάτω κάτω εγώ θέλω να φωτογραφίζω όχι να λέω στον κατασκευαστή πως να διορθώσει το τηλεσκόπιο που μου πούλησε. Σχετικά με τους χρόνους τραβάω μέχρι εκεί που αντέχει ο ουρανός μου χωρίς να ξεπερνάω το skylimit. Στην περιοχή εκεί μιας και έχω τα φώτα απο τον κεντρικό δρόμο μέχρι εκεί μπορούσα να φωτογραφίζω ενώ σε άλλο σημείο του ουρανό φτάνω και 2 λεπτά. Μην ξεχνάς ότι είμαι f6 στα 130Mm οπότε είμαι αρκετά γρήγορος.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Καποτε εβλεπα τετοιες φωτογραφίες και παθαινα πλάκα, ηταν ενας απο τους λόγους που εμπλεξα με το χόμπυ - Αγγελε να εισαι περήφανος για το επίπεδο που εχεις φτασει.

 

[γκρινια] Το κόκκινο ειναι "σπρωγμενο προς τα εμπρος", με αποτέλεσμα να πνιγει τα αλλα. Φενεται στο διαγραμμα, φενεται και στα χρωματα των αστρων [/γκρινια]

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη φυσικά και είναι σπρωχμένο το κόκκινο μα όλη η φώτο είναι νεφέλωμα δεν έχει μαύρο υπόβαθρο οπότε και ουδέτερο χρώμα οπότε και δεν ισχύει όλες οι καμπύλες να είναι ίσιες. Αν φέρεις το κόκκινο επάνω στα άλλα έφαγες νεφέλωμα πολύ απλά. Σχετικά με το rgb ήταν λίγο του κ@λου η λήψη δεν είχα τι να κάνω εκείνη την ώρα μιας και περίμενα άλλους στόχους να ανέβουν και τα έβγαλα για πλάκα.

Πάμε πάρα κάτω πλιζ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης