Jump to content

Αυγουστιάτικη Πανσέληνος


Bi2L

Αυγουστιάτικη Πανσέληνος

 

Αν αναρωτιέστε τι βλέπουμε σίγουρα δεν είναι η Αυγουστιάτικη Πανσέληνος, αλλά οι Κεραυνοί που έπεφταν ολόγυρα απο την πόλη της Κέρκυρας! Σαν φωτογραφία είναι όμορφη αλλά η ιστορία της είναι μεγάλη, ελπίζω να έχετε λίγο χρόνο για την ιστορία ένος ματωμένου αστροφωτογράφου...

 

Κι είμαστε στην Κορυφή του Νέου Φρουρίου για να βγάλουμε την Πανσέληνο ο Δίας είχε άλλη διάθεση οπότε στρέψαμε τις μηχανές μας προς τα εκει, φυσικά το καλύτερο κάδρο ήταν στην κουφή-κορυφή του φρουρίου πάνω στις πολεμίστρες οπότε βάζω το ένα τρίποδο εκει, και το άλλο τρεις πολεμίστρες παρα πέρα, κάτω μας 20μ κενο(όχι δεν έπεσα), μετα απο μερικές λήψεις πιάνει λίγς αέρας και ξεκινώ να μαζέψω την 1η μηχανή, την ώρα που είχα τον τηλεφακό στο χέρι ακού την μηχανή σε σέρνεται(φωτογραφία που βλέπετε) και γρήγορα γρήγορα ακουμπάω σταθερα τον τηλεφακό στην πολεμίστρα και τρέχω να πιάσω το τρίποδο, έλα όμως που εκείνη την ώρα φυσάει δυνατός αέρας και μου παίρνει τον τηλεφακό που την στι γωνία και αρχίζει να παίρνει την κατηφόρα προς τα 20μ+ κενο πάνω στην πολεμίστρα, βαράω μια σουπερ ντούπερ βουτιά και αφού μου έφυγε μια-δυο φορές απ'το χέρι τελικά τον πιάνω πάνω απ'το κενό, αλλά τα βάσανα μου δεν τελείωσαν, έπρεπε να πιάσω και το τρίποδο με την 700d και τον fisheye που ήταν 2 πολεμίστρες δεξιά και ο αέρας τα έπαιρνε σιγά σιγά στο κενό, πριν προλάβω να καταλάβω πότε ακούμπησα τον τηλεφακό στην τσάντα βάρεσα και 2η βουτιά και έπιασα την τελευταία στιγμή και την 700d συνειδητοποιώντας ότι γδάρθηκα για καλά, μερικές καλές γρατσουνιές σε χέρι, πόδι και θώρακα και ένα σπασμένο κουμπάκι της μηχανής! Η μηχανή και οι φακοί δουλεύουν ρολόι!! Αρκετοί Κεραυνοί, μερικές όμορφες φωτογραφίες και πολύ λίγη Σελήνη!

Τουλάχιστον απολαύσαμε την βραδιά!

 

Air Canon eos 700D

Air Ef 15mm fisheye

iso800

10sec


From the category:

Ατμοσφαιρικά Φαινόμενα

· 144 images
  • 144 images
  • 334 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Αν αυτό που κάνεις δεν το έκανες για χόμπι αλλά για επάγγελμα, θα έπρεπε να παίρνεις και επίδομα επικίνδυνης εργασίας.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλό σου βράδυ Γιάννη, επικίνδυνη εργασία δεν λες τίποτα :D

 

εδω και μια με την Σελήνη που τελικά μας έκανε την χάρη και βγάλε 2-3 με αυτην...

https://www.astrovox.gr/gallery/image/16361-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82/

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μα καλά κι εσύ, δεν είχες βάλει μια κάμερα να καταγράφει; Χάσαμε τόσες βουτιές ! :lol: :lol:

Εύχομαι ταχεία αποκατάσταση για τις πληγές!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιάννη κι εγω αυτο θα ήθελα, μια κάμερα να γράφει τις βουτιές :lol:

Άσε Άγγελε απο ευτράπελα άλλο τίποτα, για την ώρα το χέρι μου ακόμα να κλείσει και το τρίποδο είναι ακόμα κόκκινο...

 

τουλάχιστον απαλύνω τον πόνο απ'τις γδαρσιές με φωτογραφίες, εδω δύο ακόμα:

https://www.astrovox.gr/gallery/image/16364-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BD%CF%8C%CF%82-amp-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF/ https://www.astrovox.gr/gallery/image/16363-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%AF-amp-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF/

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης