Jump to content

M33 - Triangulum Galaxy (halrgb)


Aggelos Kechagias

Tοποθεσία / Location : Κόρινθος / Corinth (Pegasus I)

Αστερισμός / Constellation : Τρίγωνον / Triangulum

Τηλεσκόπιο / Telescope : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Κάμερα / CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd / Temperature of ccd : 0 βαθμούς celcius

Στήριξη / Mount : ΑSA DDM60

Οδήγηση / Guided : Unguided

Διορθωτής πεδίου/μειωτής / Focal Reducer/Flattener : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα / Filters : 2" Baader

Τροχοί φίλτρων / Filter Wheels : Starlight Express 5x2" + Bs Astro 4x2"

Εκθέσεις / Sub-exposures :

Lumicon + RGB bin 1x1 20x300sec για κάθε φίλτρο

L Lumicon + Ir/uv bin 1x1 112x300 sec

Ηa bin 1x1 20x600sec

Calibration frames : Darks - Flats -Bias

Calibration : Maxim DL 5.24

Capture : Nebulosity 3

Process : Photoshop CS6 & Pixinsight 1.8

Tracking : ASA Autoslew 5.1.1.6

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

 

 

Πληροφορίες / Info

 

Ο γαλαξίας του Τριγώνου (γνωστός και ως Μεσιέ 33, Μ33 και NGC 598) είναι ένας σπειροειδής γαλαξίας σε απόσταση τριών εκατομμυρίων ετών φωτός στον αστερισμό Τρίγωνον. Είναι ο δεύτερος κοντινότερος σπειροειδής γαλαξίας στον γαλαξία μας μετά τον Γαλαξία της Ανδρομέδας και ανήκει στην Τοπική ομάδα γαλαξιών.

 

 

 

Άλλος ένας στόχος που ξεκίνησε σαν τεστ και τελικά κατέληξε ολοκληρωμένη αστροφωτογραφία. Όλα τα καρέ τραβήχτηκαν με φίλτρο φωτορύπανσης μπροστά απο τα lrgb έτσι ώστε να δω αν τελικά μπορεί να γίνει δουλειά και έτσι με επεξεργασία να επαναφέρω την αλλοιωμένη ισορροπία των χρωμάτων (Ίσως να θυμάστε το θέμα που έχω ανοίξει http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=199881&sid=09a2e485881d55c961a8f0ce0085c931 )

Παλεύω λοιπόν ακόμη για το τελικό συμπέρασμα σίγουρα το Lumicon deepsky κόβει αρκετό φάσμα στο μπλε και το πράσινο όμως στην περίπτωση μου νομίζω πως με μεγαλύτερες εκθέσεις στα φίλτρα (g b) θα μπορέσω να κάνω δουλειά.

O Αντώνης έχει ετοιμάσει στην Θάσο ανάλογο workshop για το θέμα και ρίχνει λίγο φως στην υπόθεση (αστροφωτογράφιση απο πόλη με φίλτρα στενού φάσματος).

Θα ακολουθήσει και άλλη φώτο την άλλη βδομάδα σε νεφέλωμα αυτή την φορά (ngc 7380) όπως επίσης θα συνεχίσω το θέμα που έχω ανοίξει και με τα υπόλοιπα τεστ που έχω κάνει.

 

Να αναφέρω επίσης πως η παραπάνω φώτο τραβήχτηκε απο απομακρυσμένη σύνδεση απο το σπίτι του αντώνη ενώ και εκείνος με τον ίδιο υπολογιστή φωτογράφιζε με το δικό του setup :-)


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10308 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Η photo έχει τρομερή λεπτομέρεια και είναι καταπληκτική δουλεία σε επεξεργασία. Το Ha έκανε τη διαφορά!. Τo seeing πρέπει να ήτνα πολύ καλό και σε συνδιασμό με το διοπτρίκό έκανε τη διαφορά σε αυτή τη photo! Well done! :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Το ειχα πει στον Αντωνη το Σαββατο οτι θα μας πεταξεις τα ματια εξω, και φυσικα εγινε :lol: Και εχεις πιασει και ολα εκεινα τα νεφαλωματακια που εγω γ@#@1 δεν μπορεσα να πιασω - με βαζεις σε φυτίλα να ξαναπιασω το Μ33 μπας και του βαλω το Ηα μεσα :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολύ ωραία η φωτογραφία.

Το γεγονός ότι αυτός ο γαλαξίας παρουσιάζει έξαρση τέτοιων νεφελωμάτων γίνεται σαφέστατο σε κάποιον παρατηρισιακό ερασιτέχνη αστρονόμο, από το εξής:

Σε μία περιοχή παρατήρησης με κάποια σχετική φωτορίπανση,οι σπείρες του γαλαξία ή δεν φαίνονται ή φαίνονται πολύ δύσκολα. Αν όμως στο προσοφθάλμιο βάλουμε φίλτρο νεφελωμάτων τότε φαίνονται. Και μάλιστα φαίνονται πολύ καλά. Το ξέρω ότι ακούγεται παράδοξο κάποιος να βάλει φίλτρο φωτορύπανσης για να παρατηρήσει γαλαξία. Κι όμως αν πετύχει σαν αυτόν τον γαλαξία βλέπει ακόμα και σπείρες.

Την ίδια συμπεριφορά με αυτόν παρουσιάζει και ο NGC 6946 στον Κηφέα.

Για ρίξε μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πάνω απο 17 ώρες.....τον ξετίναξες ρε φίλε.Απίστευτη λεπτομέρεια.Πάντως εγώ τον βλέπω να ροζουλίζει λίγο παρα πάνω. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Καλλία έχεις δίκιο με παρέσυρε το ha για ρίξε μια ματιά εδώ σε καλύπτει αυτή η εκδοχή;

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=17051&user_id=4246

 

Υ.γ. Έχω φτιάξει 5 εκδοχές μου θυμίζει την ανδρομέδα που με είχε πεδέψει κανά μήνα μέχρι να την φέρω σε σωστή χρωματική απόδοση :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Mπράβο Άγγελε πάρα πολύ ωραία, στην 2η εκδοχή μ' αρέσει πιο πολύ το χρώμα του πυρήνα. Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι ότι παρόλο οι φώτο σου που είναι τραβηγμένες από το σπίτι σου στην Κόρινθο σε μια περιοχή με έντονη τοπική φωτορύπανση (φωτισμός εθνικής οδού) είναι συγκρίσιμες ή και πολύ καλύτερες από φώτο του ιδίου θέματος που τραβήχτηκαν σε σκοτεινούς ουρανούς !
Σύνδεσμος για σχόλιο
αυτα ειναι μπραβο ρε αγγελε. καθομαι και χαζευω μες στην φωτογραφια τα νεφελωματα. η 2η εκδοχη μου φενεται καλυτερη.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης