Jump to content

Western Veil (ngc 6960)


Sattor

The Veil Nebula is a cloud of heated and ionized gas and dust in the constellation Cygnus. It constitutes the visible portions of the Cygnus Loop (radio source W78, or Sharpless 103), a large but relatively faint supernova remnant. The source supernova exploded some 5,000 to 8,000 years ago, and the remnants have since expanded to cover an area roughly 3 degrees in diameter (about 6 times the diameter, or 36 times the area, of the full moon). The distance to the nebula is not precisely known, but Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE) data supports a distance of about 1,470 light-years.

 

sw 150/750pds -- eq5 -- canon 350da mpcc -- gpusb+dsi2osc+findercope -- PS cs6 dss phd apt

 

22x180sec iso1600 + darks


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ καλή προσπάθεια! Σε πλήρη προβολή της εικόνας, κάτι παράξενο συμβαίνει με τα μικρά αστέρια στο μεγαλύτερο τμήμα της φωτογραφίας. Δεν ξέρω αν φταίει η επεξεργασία ή κάτι άλλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Σας ευχαριστώ για τα θετικά σχόλιά σας. Δημήτρη ευχαριστω για την παρατήρηση. Για τα μικρα αστερια φταιει η επεξεργασια μου. Η σμίκρυνση των αστεριων σε συνδυασμο με την αποθορυβοποίηση με το noiseware οδηγησαν τα μικροτερα αστρα να αλλαξουν μορφη. Είναι τα πρωτα μου βηματα αλλα το δουλευω οσο μπορω ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης