Jump to content

Blue Family Moon


Bi2L

Blue Family Moon

 

Φωτογραφία απο την σπάνια Πανσέληνο, δηλαδή την 2η Πανσέληνο του Ιουλίου η οποία ακουμπάει τα τείχη του Φρουρίου του Αγίου Μάρκου, Νέο Φρούριο Κέρκυρας, παρέα με την μικρή Κωνσταντίνα, την ανιψιά μου δηλαδή στην αγκαλιά της μαμάς της και του μπαμπά της, Ζωή Μεταλληνού, Αλέξανδρος Χειμαριός.

 

Η φωτογραφία είναι αφιερωμένη στην μικρη Κωνσταντίνα και είναι η συνέχεια απο αυτην

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201154013875759

 

 

 

Blue Moon, δηλαδή \"μπλε φεγγάρι\" λέγετε η δεύτερη Πανσέληνος μέσα στον ίδιο μήνα, τα περισσότερα έτη έχουν 12 Πανσελήνους ωστόσο καθώς το έτος είναι μεγαλύτερο κατά 11 μέρες από τους 12 σεληνιακούς μήνες μαζί, κάθε 2 ή 3 χρόνια θα έχουμε 13 Πανσελήνους σε ένα έτος και αναγκαστικά δύο από αυτές θα πέσουν στον ίδιο μήνα. Παλαιότερη εκδοχή έλεγε πως μπλε φεγγάρι έχουμε όταν σε μία από τις 4 εποχές του έτους πέσουν 4 Πανσέληνοι με μπλε να αποκαλείται η τρίτη.

Φυσικά, το φεγγάρι δε φαίνεται μπλε όπως ίσως φανταστούν μερικοί όταν πρωτοακούν την έκφραση, απλά είναι μετάφραση του όρου \"Blue moon\" που αναφέρεται σε μια σπάνια Πανσέληνο.

κείμενο Ανδρέας Παπαλάμπρου - Astrovox

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ τον κο Ηλία απο το Νέο Φρούριο που μας επέτρεψε την είσοδο, τον Νίκο Γρηγορόπουλο και την Αλεξάνδρα Μεταλληνού.

Επίσης ευχαριστώ πολύ τον ΟΛΚΕ και όλους τους φίλους που μου επέτρεψαν την είσοδο στον λιμενοβραχίονα.

Την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας και όλα τα μελη που μου επέτρεψαν να χρησιμοποιήσω το τηλεσκόπιο της Εταιρείας ώστε να μπορέσω να φωτογραφίσω την Πανσέληνο.

Και φυσικά το πρακτορείο Οπαπ Ελπις Μεαλληνού.

 

 

Canon eos 6D

Takahashi TOA130 APO,

Astrotech flat

1000mm

f/7.7

iso800

i/60sec


From the category:

Σελήνη wide field

· 500 images
  • 500 images
  • 1582 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Βασίλη άψογη δουλειά!

Καί το όλο στήσιμο καί ό χαιρετισμός τής κοπέλας.

 

Μόλις εμφανίστηκε πρωτοσέλιδο στό SpaceWeather.

Συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης