Jump to content

Αρχαίο θέατρο Στράτου


B.D. Foxmoor

Αρχαίο θέατρο Στράτου

 

Από όταν άρχισα να ασχολούμαι με την αστροφωτογράφιση τοπίου, ήθελα να φωτογραφίσω την αψίδα που δημιουργεί ο πυρήνας του Γαλαξία μας και να το συνδυάσω με κάποιο ενδιαφέρον στοιχείο στο έδαφος.

Έτσι την περασμένη Άνοιξη, λίγη ανίχνευση και μελέτη έδειξε ότι το αρχαίο θέατρο Στράτου θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή!

 

Η αρχαία Στράτος ήταν πρωτεύουσα των αρχαίων Ακαρνάνων κάτι που οφειλόταν στην νευραλγική γεωγραφική της θέση.Το Αρχαίο θέατρο είναι 2500 ετών, είχε χωρητικότητα περίπου 7000 θεατών και βρίσκεται κοντά στην πόλη του Αγρινίου.

 

Εδώ ολόκληρη η ιστορία πίσω από την φωτογραφία:

http://www.aggelosmakris.com/blog/2015/9/behind-the-scenes-ancient-arch

Αφού ολοκλήρωσα τις λήψεις, στάθηκα μόνος μου στο κέντρο του αρχαίου θεάτρου, κοίταξα τον έναστρο ουρανό, και με συγκίνησε η σκέψη πως οι αρχαίοι πρόγονοί μου θα έβλεπαν περίπου το ίδιο θέαμα πριν από 2500 χρόνια.

 

Οι στιγμές και τα συναισθήματα αυτά, ειλικρινά δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια.

 

Η φωτογραφία αυτή αφιερώνεται στην Γκέμμα μου, η οποία πριν ένα χρόνο ήρθε στον κόσμο μας και ανυπομονώ να μεγαλώσει για να της δείξω το Σύμπαν.

 

Αρχαία Στράτος, Αιτωλοακαρνανία

Μάιος 2015

 

Canon 6d, Rokinon 14mm

Panorama of 8 vertical frames, each 15sec , f/2.8 ,ISO 6400


From the category:

Πορτρέτα του ουρανού

· 2119 images
  • 2119 images
  • 6274 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Δεν είναι μόνο οι φωτογραφίες σου που είναι φανταστικές αλλά και οι περιγραφές σου.

Πραγματικά μας ταξιδεύεις.

 

Μπράβο Άγγελε.

 

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης