Jump to content

Ngc 6960 - The Veil Nebula


stathisb

Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη 10, 11,12 και 13 Αυγούστου 2015

Τηλεσκόπιο: William Optics ZenithStar 80 ED II

Κάμερα: ATIK 314L+ Mono @ 0C

Τροχός: ATIK Manual Filter Wheel

Φίλτρα:Baader 7nm Ha 30x900s, Baader 10nm OIII Visual (with IR CUT filter ) 16x900s

Στήριξη/Mount : EQ6 Pro

Οδήγηση/Guiding : Finder 50mm with QHY5L-II colour

Calibration Frames:30 Darks,30 Flats , 30 Bias

 

Επεξεργασία/Processing :PixInSight 1.8 - Photoshop.

 

Λόγω της θέσης μου αλλά και της θέσης του νεφελώματος δεν μπορούσα να τραβήξω παραπάνω από 3-4 ώρες την κάθε βραδιά. Αυτό με βοήθησε να μπορέσω να εξοικειωθώ στο να \"καδράρω\" τον στόχο και να ξεκινάω από εκεί που ξεκίνησα και την προηγούμενη βραδιά. Αρκετές λήψεις που έγιναν με το OIII ήταν λίγο θολές - αμυδρές επειδή εκείνα τα 2 βράδια, παρόλο που το συγκεκριμένο νεφέλωμα έχει πολύ οξυγόνο, ίσως να είχε αραιή συννεφιά και έτσι κράτησα περίπου τις μισές για την επεξεργασία.

 

Φιλικά

Στάθης


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μου αρεσουν πολυ τα χρωματα, ιδιως το μπλε εχει βγει ονειρικο. Εχεις καποιο μικρο προβλημα με trailing στα αστρα ή ειναι ιδεα μου ;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

 

Γιάννη το ψιλο-trail που βλέπεις, όχι μόνο σε αυτή την φωτό μου αλλά και σε άλλες είναι για δύο λόγους: 1ον Στο καδράρισμα δεν ερχόταν 100% όπως ήταν οι προηγούμενες λήψεις οπότε υπάρχει μια μικρή απόκλιση και 2ον είχα κάποια μετατόπιση του στόχου προς μια κατεύθυνση μεταξύ των λήψεων. Πιστεύω πως η αιτία για αυτή την μετατόπιση είναι ή το ζύγισμα (ο εξοπλισμός μου είναι γύρω στα 5,5 κιλά και είχα μόνο ένα πεντόκιλο αντίβαρο) ή κάπου έχω differencial flexure.

 

Όπως και να χει όμως το ψάχνω για να βρω τι φταίει.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης