Jump to content

Η προσωπική μου αγαπημένη.


B.D. Foxmoor

Η αστροφωτογραφία αυτή είναι από το αρχαίο θέατρο Στράτου στην Αιτωλοακαρνανία. Ένα θέατρο 2500 ετών, με χωρητικότητα 7000 θεατών!

Στον ουρανό φαίνεται ο αστερισμός του Ωρίωνα, ο θρυλικός κυνηγός του ουρανού, παρέα με τον πιστό του σκύλο Σείριο.

 

Η φωτογραφία αυτή είναι μια από τις πρώτες μου δοκιμές στην αστροφωτογραφία τοπίων, τραβηγμένη τον Δεκέμβριο του 2014.

Σήμερα σίγουρα θα εκτελούσα την λήψη με διαφορετικές, καλύτερες τεχνικές.

 

Παρ''όλα αυτά, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι η προσωπική μου αγαπημένη για δυο λόγους:

 

Αρχικά γιατί ο Ωρίωνας ήταν ο πρώτος αστερισμός που ανακάλυψα στον ουρανό, όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρονομία το 2007, φοιτητής τότε στην Αθήνα.

Είναι πολύ ωραία η στιγμή που βρίσκεις τον πρώτο σου αστερισμό στον αχανή βραδινό ουρανό.

 

Επιπλέον, γιατί ο Ωρίωνας μου έκανε παρέα στις πιο σημαντικές ώρες της ζωής μου: τη νύχτα που γεννήθηκε η κόρη μου.

Φεύγοντας ευτυχισμένος τα ξημερώματα από το μαιευτήριο, κοίταξα ψηλά και ο Ωρίωνας ήταν εκεί, συνεχίζοντας το αένανο κυνήγι του.

 

Κάθε χρόνο λοιπόν, όταν χειμωνιάζει, ξέρω ότι στον έναστρο ουρανό θα αντικρύσω έναν παλιό και πιστό φίλο.

 

Αρχαία Στράτος

Δεκέμβριος 2014

 

www.aggelosmakris.com


From the category:

Πορτρέτα του ουρανού

· 2119 images
  • 2119 images
  • 6274 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Νομίζω ο Ωρίωνας πρέπει να είναι ο αγαπημένος αστερισμός των περισσοτέρων.

Πολύ όμορφη φωτό...

 

Φυσικά θα ήταν ακόμα πιο καλή αν την είχες επεξεργαστεί σε μία AH-IPS με 10bit-LUT... :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης