Jump to content

Flame+horsehead


StamosP

Τοποθεσία: Αγ. Παντελεήμονας Αττικής

Τηλεσκόπιο: SW 130pds + SW x0.9 coma corrector

Κάμερα: Canon 600d Baader mod

Στήριξη: SW HEQ5 Pro

Οδήγηση: SW 9x50 Finder + ZWO ASI120MC

Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - DSS, Pixinsight

 

48x90s (1h 12min) iso1600

20 flats

10 darks

40 bias

 

Ο μεγάλος στόχος μου για φέτος...

Δεν πήγε πολύ καλά μια και υπήρχε σκόνη πολύ στην ατμόσφαιρα την Κυριακή 28/2 που δεν επέτρεψε μεγαλύτερες εκθέσεις (υπολογίζω με καλές συνθήκες θα πήγαινα άνετα σε 3λεπτες, μπορεί και παραπάνω) και εμφανίστηκαν πολύ νωρίς σύννεφα και η βραδιά έληξε άδοξα, μόνο 72 λεπτά συνολικά.

Ειδικά το θέμα με τη σκόνη ήταν μεγάλο, κάτω από τις 30-40 μοίρες στον άλλες φορές πολύ καλό δυτικό ουρανό του Άγιου Παντελεήμονα διακρίνονταν ελάχιστα άστρα.

Για αυτές τις συνθήκες το αποτέλεσμα μου φαίνεται συμπαθητικό...


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπραβο ρε Σταματη !!!!!

 

Συντομα θελω να ανεβασω και εγω την δικια μου αλλα παιζω ακομα με την επεξεργασια και θελω και αλλα frames..

 

Ωραιο το αποτελεσμα σου !!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραίο αποτέλεσμα για τις συνθήκες λήψεις. Η σκόνη πάντως όπως και η γύρη των πεύκων αυτή την εποχή είναι παράγοντες που με αποτρέπουν να στήσω τον εξοπλισμό για να φωτογραφίσω..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Όμορφη εικόνα βγήκε πάντως, Στάμο. Μπράβο! Με το καλό σύντομα στην επόμενη προσπάθεια, που θα είναι σαφώς καλύτερη. (Για οπτική παρατήρηση εγώ το κυνηγούσα 5 χρόνια :D )
Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιώργο γιατί δεν έχει ρυθμίσει την αράχνη ομοιόμορφα και έχει στραβώσει μονόπλευρα (φαίνεται και από το spike).

Σταμάτη η προσπάθεια για dslr και από το μέρος που βγήκε αρκετά καλή συνέχισε και με περισσότερο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν απογοητευμένος-νευριασμένος κατα τη λήψη λόγω των άσχημων συνθηκών (σκόνη και συννεφιά - το κρύο δεν μας πτοεί Παντελή!) αλλά τα σχόλιά σας μου δίνουν τεράστιο θάρρος για τη συνέχεια. Η τελική εικόνα δεν είναι κοντά σε αυτό που είχα υπολογίσει οτι θα καταφέρω αλλά για τις συνθήκες βγήκε αξιοπρεπής.

Ένα θέμα με την ευθυγράμμιση-collimation έχω όπως επισήμανε και ο Άγγελος, όταν κεντράρω το δευτερεύον στον οπτικό άξονα δεν μπορώ να το κεντράρω ακριβώς κάτω από τον εστιαστή. Οπότε προτίμησα να έχω λίγο στραβή αράχνη και τα υπόλοιπα να είναι οκ. Ελπίζω να μην είναι κατασκευαστική αστοχία αλλά έλλειψη εμπειρίας και εργαλείων.

Φυσικά το laser είναι άχρηστο, η πρώτη αγορά εργαλείου ευθυγράμμισης πρέπει να είναι ένα chesire-sight tube...

Μου μπαίνουν που και που ιδέες για ένα σχετικά γρήγορο apo αλλά αντιστέκομαι σθεναρά, πρώτα θα γονατίσω τον υπάρχοντα εξοπλισμό. :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης