Jump to content

M-101 & Ngc-5474



Ο γαλαξιας M-101 στην Μεγάλη Αρκτο και ο NGC-5474.Η ληψη εγινε στο αστεροσκοπειο μου.

 

Telescope: Gso rc6

Imager: Canon 500d modified full spectrum

Filter: UHC 2''''

Reducer: Astro-Physics ccdt67@(7.3)compression

exposure: 7X1200 seconds lights

9 darks

Guide: Asi 120 mc+off axis guider ts9mm

Ο Μεσιέ 101 (γνωστός και ως γαλαξίας Ακιδωτός τροχός και NGC 5457) είναι ένας μεγάλος ραβδωτός σπειροειδής γαλαξίας σε απόσταση 27 εκατομμυρίων ετών φωτός στον αστερισμό Μεγάλη Άρκτος. Είναι ο μεγαλύτερος γαλαξίας στην Ομάδα γαλαξιών Μ101.

Η διάμετρος του Μεσιέ 101 υπολογίζεται ότι είναι 170.000 έτη φωτός, περίπου 2 φορές αυτή του Γαλαξία μας. Η μάζα του δίσκου του Μεσιέ 101 υπολογίζεται ότι είναι 100 τρις ηλιακές μάζες και η μάζα του πυρήνα του είναι περίπου 3 x 109 ηλιακές μάζες.


From the category:

Γαλαξίες

· 2168 images
  • 2168 images
  • 10308 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Πολυ ομορφος!!!!! :shock: :shock: :shock:

 

Μια ερωτηση,σε περιπτωση που δεν ειχες κανει μετατροπη στην 500d θα εβλεπες καποια διαφορα εδω?

Επισης της εχεις βαλει ψυξη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ευχαριστω φιλε μου.Οχι στους γαλαξιες οι διαφορες ειναι πολυ μικρες.Ισως τονιζει τα νεφελωματα (ha) στις σπειρες των γαλαξιων και υπαρχει λιγο παραπανω sharpness στην ολη φωτογραφια λογο απουσιας του antialiasing φιλτρου στην μηχανη.Οχι δεν ειναι ψυχωμενη η δικια μου. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστω για τις πληροφοριες Δημητρη!!!

Και παλι υπεροχη,και εφοσον ειναι χωρις ψυξη ανεβαινει ακομα περισσοτερο η αξια της :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης