Jump to content

Pacman Nebula, Ngc281 Hargb


roryt

Kορινθία 2015-08-14 με 16

 

Λήψη : FSQ-106N @ f/5 + QHY-22 @ -20C + Baader filters - MaximDL - 1.77 arcs/pix

Οδήγηση : SX OAG + Meade DSI - NEQ6

Επεξεργασία : Pixinsight 1.8

 

Ha: 21x600 sec (bin 1x1)

RGB: 18x300 sec (bin 1x1) each

(8 ωρες συνολο)

 

9500 έτη φωτός μακριά μας, στην σπείρα του Περσεα, στο αστερισμό της Κασσιόπης, απλώνεται σε 48 έτη φωτός αυτός ο όμορφος σχηματισμός. Περιλαμβάνει ενα εκτεταμένο νεφελωμα υδρογονου, ενα ανοικτο σμηνος (IC1590), πολλά bok globus και το πολλαπλό άστρο HD5005 (που πολυ αχτι το έχω καποια στιγμη να το διαχωρισω) - πηγη wikipedia

 

Παλιός αγαπημένος στόχος. Ειχα πολλά χρονια να το επισκευτω κα ειπα να τον δοκιμάσω με τον παρων εξοπλισμο. Αξιζει να τον δειτε σε 1:1 αναλυση (ή και παραπανω)


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Θα γκρινιάξω για το ha νομίζω πως έχεις πολύ περισσότερο ζουμί και το έχεις θάψει στην επεξεργασία.

Να πω και για την κόμη σε όλο το πεδίο ή κάνουμε πως δεν το βλέπουμε για να μην μπλέξουμε ;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία ω ναι, το ευχαριστηθηκα αρκετα, μετα απο τοσο καιρο!

 

Αγγελε οχι, το Ηα θα θαψει τα αλλα χρωματα. Δεν ειναι κομη, ο σενσορας δεν ειναι καθετος στο πεδιο, προβλημα που το εχω με αυτο το CCD απο την αρχη. Μολις πριν απο μερικες μερες καταφερα να παρω στα χερια μου κατι που ελπιζω να το λυσει αλλα αντε να δουμε ποτε θα το δοκιμασω ετσι οπως το παω (του χρονου τον Αυγουστο :( )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης