Jump to content

Rosette Nebula


evansg

Telescope: Takahashi FSQ85 @ f/5

Camera: ATIK 460EX

Filters: Baader LRGB

Subexposures: 5mins L, 3min RGB (bin2x2)

Total Exposure: 6h

Location: Near Gythion , Greece

 

More: http://www.celestialpixels.com/Nebulae/i-KxsjRKK/A


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Βαγγέλη χρόνια πολλά! Ότι και να πει κανείς για αυτή την αστροφωτογραφία είναι λίγο. Θεσπέσιο έργο τέχνης με την υπογραφή ενός από τους σημαντικότερους αστροφωτογράφους της Ελλάδας και δεν είναι υπερβολή :)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλε Βαγγέλη χρόνια πολλά και από εμένα, καλή χρονιά.

Έχοντας κάνει πρόσφατα αυτό το στόχο είμαι σε θέση να καταλάβω την αξία της φωτογραφίας σου. Τόσο ο εξοπλισμός,ο παραπάνω χρόνος, όσο και η εμπειρία δείχνουν ότι σε μία αστροφοτωγραφία τίποτα δεν μπορεί να μείνει στην τύχη και τίποτα δεν σου χαρίζεται. Συγχαρητήρια λοιπόν και μπράβο. Η εικόνα σου είναι πραγματικά μια σταθερά για τους υπόλοιπους.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Βαγγελη , Καλή Χρονιά και από μένα με υγεία.

Τωρα για την φωτογραφία τι να πω.......αστο καλυτερα !!!! οτι δεν εχω λογια να την περιγραψω !!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ, Πιστεύω πως με λιγα βασικά βήματα για το color calibrartion και με προσοχή του blackpoint μπορεί να βγει μια πολύ ωραία φωτογραφία.

 

Θα κάνω μια παρουσίαση στην επερχόμενη avat για το πώς επεξεργάζομαι τα data και τι τεχνικές ακολουθώ

 

Thanks

Σύνδεσμος για σχόλιο
Υπέροχη εικόνα ! Εχοντας εμπειρία μερικών δεκαετιών στη φωτογραφία, αλλά παντελή άγνοια στην αστροφωτογραφία, μόνο θαυμασμό μπορώ να εκφράσω
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης