Jump to content

Rosette Nebula


HOMO

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε νεφέλωμα εκπομπής και η κάμερα μου δεν έχει τροποποιηθεί , οπότε η φωτογραφία στρεσαρίστηκε αρκετά στην επεξεργασία να βγει λίγο περισσότερο χρώμα κι έτσι το υπόβαθρο κοκκίνησε λιγάκι. Δοκιμασα 6λεπτες εκθέσεις με 800 iso , με 1600iso και τελικά κατέληξα στην 9λεπτη με 800 iso. Είχα μεγάλο πρόβλημα από καμινάδες τζακιών και καυστήρων. Εξοπλισμός :CANON 100D UNMOD . SKYWATCHER 150/750 PDS , MOUNT CELESTRON CG5 EXP 9X540'''' sec , darks , flats , dark flats , Deep Sky Stacker , Adobe Lightroom

From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραία είναι, καλύτερα απ'' ότι θα περίμενα με unmoded!

Τα αστέρια μόνο έχουν ένα ringing, αυτό είναι επειδή καήκαν στις εκθέσεις, η έγινε στην επεξεργασία, οπότε με λίγη προσπάθεια ακόμα διορθώνεται;

Ώστε με τα τζάκια ακόμα υπάρχει το πρόβλημα; Τελευταία φορά που ήμουν Αθήνα χειμώνα δε μπορύσα να αναπνεύσω από την κάπνια...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλε μου αυτή η φωτογραφία που έβγαλες δεν είναι μία εύκολη φωτογραφία. Με τον εξοπλισμό που διαθέτεις αν θέλεις καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει να βάλεις το χέρι σου στην τσέπη και να διαθέσεις μεγαλύτερα ποσά για το χόμπι της αστροφωτογραφίας. Προσωπικά πιστεύω ότι έφερες τον εξοπλισμό που διαθέτεις στα όρια του. ΔΕΝ γίνεται καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό. Ή αν γίνεται οι διαφορές θα είναι αμελητέες. Μόνο με αναβάθμιση του εξοπλισμού θα πετύχεις κάτι παραπάνω το οποίο δια γυμνού οφθαλμού θα είναι αντιληπτό.

Και εδώ είναι η μεγάλη αδικία.

Έτσι λοιπόν σου δίνω συγχαρητήρια με όλη μου την καρδιά που μπόρεσες και έφτασες μέχρι εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

ecuador σ ευχαριστώ. Η συγκεκριμένη κάμερα έχει πολύ καλή Quantum efficiency!

 

Γιάννη σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Πραγματικά δεν ξέρω αν θέλω να επενδύσω άλλα χρήματα για αστροφωτογραφία. Θα παίξω μπάλα σ'' αυτό το επίπεδο γιατί η απλότητα είναι πολύ σημαντικό πράγμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης