Jump to content

M51 Whirlpool


scipii

Η φωτογραφία τραβήχτηκε χθες, πρώτη φορά που δοκιμάζω το συγκεκριμένο στόχο.

 

Ο λόγος που την βάζω δεν είναι επειδή έχει κάτι ιδιαίτερο, κυρίως για να δουν οι φίλοι που έχουν αντίστοιχο φτωχό εξοπλισμό με εμένα πως με πολύ προσπάθεια και καλή διάθεση μπορούν να έχουν αποτελέσματα που θα τους αφήσουν ικανοποιημένους.

 

Το τηλεσκόπιο μου είναι ένα Skywatcher 130/650 πάνω σε EQ2 με το μοτερ που υπάρχει για τη βάση αυτή, ενώ η μηχανή μου είναι μια Nikon D5100. Τράβηξα Lights, Darks, Flats και Bias

 

Η επεξεργασία έγινε με DSS και Lightroom


From the category:

Γαλαξίες

· 2151 images
  • 2151 images
  • 10303 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ευχαριστω

 

Το Iso ηταν 2000 , 15\" εκθεση το καθε frame. Τραβηξα 240 φωτογραφιες (μια ωρα) ομως λογο προβληματος που εχει το μοτερακι και ελαφρου αερα κρατησα συνολο 25 λεπτα, τα υπολοιπα ηταν για πεταμα.

 

Τα blacks, flats, bias ηταν 20 φωτογραφιες το καθενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Η κάθε φωτογραφία για τον κάθε ένα είναι ένα επίτευγμα! Οπότε μην λες πώς δεν είναι κάτι σπουδαίο. Στο κάτω κάτω δεν κάνουμε διαγωνισμό φωτογραφίας. Εμένα μου αρέσει να βλέπω τις προσπάθειες όλων! Η φωτογραφία σου έχει αρκετή πληροφορία αλλά την χάλασες λίγο στην επεξεργασία. Νομίζω τράβηξες πολύ την έκθεση. Δοκίμασε την και στο photoshop, κοιτάζοντας μία εικόνα του γαλαξία στο imternet ,θα μπορέσεις να αποδώσεις τα χρώματα ποιο καλά!

Μπράβο σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ναι η επεξεργασία ίσως ήταν τραβηγμένη, το βλέπω και εγώ. Θα δοκιμάσω έχοντας και μια εικόνα του γαλαξία από δίπλα :)

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης