Jump to content

M81 Region Widefield


StamosP

Καλησπέρα!

Αυτός είναι ο 2ος στόχος με τον Samyang (και την Canon φυσικά).

Στην επεξεργασία προτεραιότητα δόθηκε στην ανάδειξη του IFN με ένα σχετικό κόστος στον θόρυβο (τον οποίο όμως πιστεύω κράτησα σε ανεκτά επίπεδα).

Το αποτέλεσμα νομίζω είναι ικανοποιητικό λαμβάνοντας υπ'' όψιν ότι η φωτορύπανση ξεπλένει πάρα πολύ τους στόχους στα widefields δημιουργώντας απίστευτα gradients και οτι στο αρχικό boost stretch μόλις που διακρινόταν το IFN με την φωτό να έχει πολύ θόρυβο (λογικό).

Επίσης ήταν καλή ευκαιρία και πλατφόρμα για αρκετούς πειραματισμούς στην επεξεργασία, αναγκαστικά ξαναέπιασα-έμαθα τα περισσότερα εργαλεία του PI και τις ρυθμίσεις τους, από το στάδιο του καλιμπραρίσματος μέχρι το τελικό.

Τώρα μένουν κάποια τεστ να δω που υπάρχει φλεξάρισμα και τιλτ στο σύστημα (έχω κάποια aberrations)...

Φυσικά γνώμες-κριτικές όπως πάντα βοηθούν πολύ!

 

Τοποθεσία: Άγιος Παντελεήμονας, Μάνδρα, Αττική

Τηλεσκόπιο-φακός: Samyang 135mm f2 ED UMC @ f2.8

Κάμερα: Canon 600d Baader mod cooled @ 5C

Φίλτρο: -

Στήριξη: SW HEQ5 Pro

Οδήγηση: SW 9x50 Finder + ZWO ASI120MC

Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - Pixinsight

 

120x60s (2h) iso800 dither/3

60 flats

Νο darks

120 bias


From the category:

Υπόλοιπα Deep Sky

· 378 images
  • 378 images
  • 1001 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μιά επιλογή με πανέμορφο ευρύ πεδίο που βλέπουμε δυστυχώς πολύ-πολύ σπάνια......

Σταμάτη συγχαρητήρια για τη φωτογραφία σου, της οποίας και η ποιότητα είναι πολύ παραπάνω από απλά ικανοποιητική. :!:

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Σταμάτη πανέμορφη και ωραία ανάδειξη του ifn. Αυτό που παρατηρώ έντονα όμως είναι η κόμη που υπάρχει στην αριστερή πλευρά της φωτο αλλά και (έστω και λιγότερο) στην επάνω δεξιά. Αυτό βέβαια είναι ορατό μόνο όταν μεγεθύνεις την εικόνα όμως δεν παυει να υπάρχει,στην αριστερή πλευρά και προς την μέση επίσης χάνεται κάπως η εστίαση?.........πιθανών να είναι τιλτ του αισθητήρα?
Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους!

 

Σταμάτη, Θοδωρή είμαι στο στάδιο διερεύνησης που οφείλονται κάποια aberrations (το ανέφερα και στην περιγραφή παραπάνω).

Το πιθανότερο είναι να οφείλονται σε κάποιο ''τιλτ'' του αισθητήρα. Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί στο f2 και f2.8 όλα είναι οριακά, ακόμα και μια ελάχιστη απευθυγράμμιση είναι αρκετή για δημιουργήσει θέματα.

Στο f2 η ζώνη της κρίσιμης εστίασης έχει βάθος 12.5μm (!) και στο f2.8 25μm. Για λόγους σύγκρισης στο συνηθισμένο για τηλεσκόπια f5.6 είναι 100μm.

Οπότε πρέπει να γίνουν κάποια τεστ με διάφορους συνδυασμούς αμοντιφάριστης κάμερας-φακών.

Δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα βέβαια να είναι τελικά θέμα του ιδίου του φακού, ο έλεγχος ποιότητας της Samyang/Rokinon δεν είναι οτι καλύτερο και έχουν αναφερθεί προβληματικά κομμάτια.

Βέβαια δεν σταματάω να λέω στον εαυτό μου οτι ακόμα και έτσι τα άστρα είναι πολύ καλύτερα από πάρα πολλούς φακούς της αγοράς σε τέτοιες ταχύτητες...

Στο f2 τον έχω δοκιμάσει αλλά το βινιετάρισμα είναι έντονο (με APS-C) και τα περιφερειακά άστρα κάνουν αυτά τα 2 ''χωνιά'' λόγω του aperture vignetting diffraction, λογικό λόγω γρήγορου f και μικρής εστιακής. Προσωπικά δεν με ενοχλεί και όταν βρω τι φταίει λογικά θα τον δουλεύω στο f2.

Εννοείται όταν ανακαλύψω την αιτία του ''προβλήματος'' θα ενημερώσω αναλυτικά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Φίλε μου...... Ψηλαφιζεις πλέον τα όρια σου! (Σε αυτό το setup) πλέον ότι πληροφορία δώσεις πρέπει να καταγραφει ως νέα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης