Jump to content

Ngc6956


παναγιωτης

Ο NGC6956 είναι ένας μικρός, ραβδωτός σπειροειδής γαλαξίας στον αστερισμό του Δελφινιού με φαινόμενο μέγεθος 12,3. Απέχει από εμάς περίπου 214 εκ έτη φωτός.

 

Τοποθεσία : Κεφαλάρι Κορινθίας, Καλοκαίρι 2017

 

Στήριξη : HEQ5 pro, EQ6-R

 

Τηλεσκόπιο : Skywatcher 8inch Quattro f4 Carbon

 

Κάμερα : ATIK16HR

 

Φίλτρα : Astrodon L R G B

 

Οδηγητικό : ZWO OAG - ASI 120mm

 

Χρόνοι έκθεσης :

 

L : 16 x 360 sec (96min)

R : 7 x360 sec (42min)

G : 5 x360 sec (30min)

B : 6 x360 sec (36min)


From the category:

Γαλαξίες

· 2169 images
  • 2169 images
  • 10314 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Παναγιώτη, εδώ και καιρό παρακολουθώ τις αστροφωτογραφίες σου με τα νέα σου Astrodon φίλτρα. Δε βλέπω διαφορά με τα προηγούμενα φίλτρα που είχες όσον αφορά τα χρώματα. Πιστεύω κάτι δεν κάνεις σωστά με την επεξεργασία με αποτέλεσμα να χάνοντε τα χρώματα στα άστρα και στους γαλαξίες. Θα σου πρότεινα να ξαναδείς το κομάτι επεξεργασία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολυ ομορφη εικονα και οχι τοσο συνηθισμενος στοχος, μπραβο!! Φαινεται και αλλος ενας γαλαξιας αριστερα η ειναι ιδεα μου;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κωστα, ευχαριστω για την επισημανση. Εχω κρατησει την ιδια διαδικασια στην επεξεργασια, οπως εκανα και με τα προηγουμενα φιλτρα. Η αληθεια ειναι οτι δεν αφιερωνω πολυ χρονο στη ληψη του χρωματος. Νομιζω εκει οφειλεται το οτι χανονται τα χρωματα και στην οπτικη μου να δωσω ενα απαλο και φυσικο αποτελεσμα. Η διαφορα στην επεξεργασια ειναι οτι τα χρωματα ερχονται πολυ ευκολα σε ισσοροπια και επισης δε κανουν αλω οπως τα προηγουμενα. Μια αλλη διαφορα ειναι πως σε ληψη απο Αθηνα βοηθαει το κενο του R με το G, αφηνοντας εξω καποιες γραμμες εκπομπης νατριου και υδραργυρου, των λαμπων δρομου δηλαδη.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης