Jump to content

M 63 Sunflower


scipii

Άρχισε να φτιάχνει ο καιρός και είπα να δοκιμάσω κάτι που δεν είχα στο πρόγραμμα. Το Seeing δεν ήταν οτι καλύτερο και τις δυο νύχτες αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα

 

135*300sec Lights

150 Flats

200 Bias

 

Skywatcher 200/1000 on AZEQ5

Canon 100D , Hutech IDAS, Coma Corrector

Orion mini 50mm, ZWO ASI 224


From the category:

Γαλαξίες

· 2151 images
  • 2151 images
  • 10303 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Εχω προβλημα με τα dark, προσθετουν επιπλεον θορυβο στη δεξια πλευρα της φωτογραφιας. Γι αυτο και δεν τα τραβαω ποτε. Κατι με την canon προφανως παιζει

 

Επισης δεν εχω ψυξη και τη πρωτη μερα τραβαγε 29-30 βαθμους οποτε εξου και ο θορυβος που λες (η αληθεια ειναι πως η εικονα που εχω στο pc μου δειχνει πολυ καλυτερη απο αυτη εδω, δεν ξερω γιατι)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Νίκο dither κάνεις; Αν κάνεις τότε κάνεις πολύ παραπάνω από 5-10 pixel και γι αυτο σου βγαζει θόρυβο μονόπλευρα. Δοκίμασε να κάνεις calibration με PI και βάλε padestal.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραια προσπάθεια Νίκο μπράβο,.....με την dslr είναι δύσκολα τα darks γιατί η θερμοκρασία δεν μένει σταθερή, κανονικά θέλει darks kaue 5-6 lights αλλά ποιος κάθετε να κάνει τέτοια. Όπως ειπώθηκε, μικρό dither και πολλές λήψεις. Πάντος η φωτογραφία είναι όμορφη και μην ξεχνάμε ξανά ότι είναι με dslr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Παντελή δεν έχει να κάνει με το dither. Χωρίς να ξέρω το λόγο όταν τραβάω dark ειδικά πάνω από δύο λεπτά, το κάθε καρέ στα δεξιά είναι κόκκινο. Ούτε καν να στακαρω κλπ. Φαινεται έντονα σε κάθε ένα dark. Επίσης ανεβάζει πολύ θερμοκρασία στα dark
Σύνδεσμος για σχόλιο
Αν σου ανεβάζει πολύ θερμοκρασία η μηχανή δοκίμασε να την βάλεις στην ρύθμιση που τραβάει μόνη της νταρκ αμέσως μετά την λήψη. Βεβαία η μηχανή αποδίδει με αυτήν την ρύθμιση μέχρι τα 800 ISO. (Για το δικό μου μοντέλο το γράφει και το βιβλίο της.) Χειμώνα έχω τραβήξει και με 1600 χωρίς πρόβλημα. Το καλοκαίρι όμως το πρόβλημα φαίνεται, επομένως την πάω μέχρι 800. Επίσης το σώμα της μηχανής αισθητά ψήχεται όταν το νταρκ το τραβάει μόνη της και επειδή αυτό συμβαίνει ανάμεσα στις λήψεις εν τέλει η θερμοκρασία της μηχανής είναι σε αποδεκτά επίπεδα και ο θόρυβος εύκολα διαχειρίσιμος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Τι εννοείς ανεβάζει θερμοκρασία στα dark; Δοκίμασε αυτό που σου λέω γιατί το ίδιο θέμα είχα στην ASI (που είναι και ψυχώμενη) και λύθηκε. Στείλε μου ένα 5λεπτο dark, να συγκρίνω με τη δικιά μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης