Jump to content

Eastern Veil Nebula - Ngc 6992


OrestisPavlou

Το \"Ανατολικό Νεφέλωμα του Πέπλου\", ένα μέρος του ευρύτερου \"Νεφελώματος του Πέπλου\", μιας τεράστιας δομής ιονισμένων αερίων και σκόνης.

Βρίσκεται σε απόσταση περίπου 2000 ετών φωτός μακριά και είναι το απομεινάρι μιας έκρηξης υπερκαινοφανούς ενός τεράστιου άστρου (με περίπου 20 φορές τη μάζα του Ήλιου). Το άστρο αυτό εκράγηκε πριν από περίπου 7000 χρόνια, δημιουργώντας ωστικά κύματα τα οποία προκάλεσαν αύξηση θερμοκρασίας στο αέριο. Καθώς το αέριο ψύχεται με το πέρασμα του χρόνου, εκπέμπει το φως που βλέπουμε.

Το μπλε χρώμα εκπέμπεται από άτομα οξυγόνου, το κόκκινο από υδρογόνο και το πράσινο από θείο.

 

Equipment:

Telescope: Sky-Watcher Evostar ED80 Black Diamond

Camera: ZWO ASI294MC Pro

Mount: Celestron AVX

Dates: 23-24/07/2019

Total imaging time: 5 hours


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Καταπληκτική ληψη μπράβο!!!!Σκέφτομαι και εγω την ίδια καμερα asi294mc pro. Εισαι ικανοποιημένος από την απόδοση της?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Σας ευχαριστώ όλους! Για τον φίλο nexbill που ρωτάει για την κάμερα: μόλις πριν 1 βδομάδα την πήρα και αυτή ήταν μόλις η πρώτη μου φωτογραφία με την ASI294MC Pro color, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοσή της! Ειδικά από τη στιγμή που φωτογραφίζω μέσα από έντονη φωτορύπανση (Bortle 7).
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης