AstroVox :: Γαλαξίας M33 (triangulum Galaxy)
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
AstroVox Forum Αρχική σελίδα »  Αστροφωτογραφίες  » Βαθύς Ουρανός » Γαλαξίες
Αναζήτηση:  που περιέχει:   
Προβολή επόμενης φωτογραφίας  Γαλαξίας M33 (triangulum Galaxy)  Προβολή προηγούμενης φωτογραφίας
καθυστέρηση Slide Show:  
Γαλαξίας M33 (triangulum Galaxy)
Κάντε κλικ στην εικόνα για την πλήρη έκδοση σε νέο παράθυρο 
Χρήστης: scipii
Τίτλος: Γαλαξίας M33 (triangulum Galaxy)
Λεπομέρειες εικόνας: ID: 21899 - Τύπος Εικόνας: PNG - Μέγεθος: 2100 x 1354 (3247KB)
BBCode:
Δημοσιεύθηκε: 30/11/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 8:45
Προβολές: 299
Περιγραφή Φωτ.: Ο γαλαξίας M33, ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα αντικείμενα στον νυχτερινό ουρανό.

Πρώτη μου σοβαρή (μέχρι τώρα εκπαιδευόμουν, ακόμα δηλαδή ούτε τα μισά δεν ξέρω) απόπειρα με την μονόχρωμη QHY183. Προφανώς τα σχόλια θα με βοηθήσουν να καταλάβω καλύτερα πως δουλεύει καλύτερα ο κόσμος του LRGB και σαν λήψη και σαν επεξεργασία.

Έχω πρόβλημα με τη βάση επίσης οπότε θέλει αρκετή προσπάθεια ώστε να πετύχω καθαρές εικόνες.

210 * 60sec Lum
90 * 80sec R
90 * 80sec G
90 * 80sec B

QHY180M
Skywatcher 130 PDS
AZ-EQ5 MOUNT
Orion 50mm Guide Scope
ASI224 GUide 

Χρήστης Μήνυμα
GALEX

Ένταξη: 15 Σεπ 2007

30/11/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:43   

Ωραία προσπάθεια! Τα αστέρια νομίζω έχουν ένα θέμα - δεν ασχολούμαι με LRGB οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Ένταξη: 24 Ιαν 2004
Τόπος: Κηφισιά

30/11/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:25   

Πολύ ωραία προσπάθεια! Τα άστρα διορθώνοντε με επεξεργασία.

ALBIREO OBSERVATORY
https://albireoobservatory.blogspot.com/
View user's profile  Send private message    Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα       
ted1977

Ένταξη: 02 Απρ 2015

02/12/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 8:58   

Νίκο μπράβο, ωραία χρώματα και πλούσια πληροφορία.

eliasg2004

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Τόπος: Αθήνα

03/12/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:10   

Πολύ ωραία Νίκο!
Να ρίξω κάποιες ιδέες; Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα στην εστίαση από φίλτρο σε φίλτρο, μήπως γλίστρησε λίγο σε κάποια στιγμή ο εστιαστής;
Σκέψου την περίπτωση για ένα OAG. Σε νευτώνεια κυριολεκτικά \"σώζουν\" μιας και οδηγητικά - ακόμα και σε όγκο finder - δημιουργούν στρεβλώσεις και ροπές σε κάποιες γωνίες που είναι μάλλον δύσκολο να υπολογίσεις στο ζύγισμα. Το λέω γιατί έχω βγάλει αρκετό υλικό με ένα 8ιντσο και ένα 6ιντσο f/5 και ο OAG μου έχει λύσει τα χέρια.

Ένταξη: 27 Νοέ 2013
Τόπος: Πήλιο

04/12/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:51   

Πολύ ωραία!

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου

04/12/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:06   

Έχω δυο δεδομένα προβλήματα.

Το πρώτο είναι το collimation. Δεν ειναι τελειώς σωστό και δεν μπορώ να κάνω πολλά για την ώρα μιας και δεν έχω ανταπτορα που να βιδώνει στο συρτάρι και να δέχεται το chesire που έχω (τα φίλτρα τα έχω με συρτάρι). Έτσι έχω κάνει collimation με αστέρι αλλά δεν είναι και το καλύτερο δυνατό.

Το δεύτερο με τη βάση είναι πως όταν \"κοιτάει\" Βορρά εμφανίζει πολύ τζόγο. Όταν κοιτάει στο Νότο δεν έχει πρόβλημα. Εν μέρη το ισορροπώ με την οδήγηση αλλάζοντας ρυθμίσεις αλλα όπως και να έχει δεν είναι το ιδανικό.

Το OAG το έχω σκεφτεί κυρίως για το C8 που έχω, αλλά step by step

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια

Celestron C8 SCT
Orion Mini 50mm
QHY 183M
ZWO ASI 224
Canon 100D mod - cooling
View user's profile  Send private message           
eliasg2004

Ένταξη: 15 Μάρ 2004

09/12/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:44   

Νίκο, η ευθυγράμμιση με πραγματικό αστεράκι από τη στιγμή που έχεις tracking είναι ακριβέστατη και σχετικά εύκολη. Χωρίς να ξέρω τι μέθοδο ευθυγράμμισης ήδη χρησιμοποιείς, να αναφέρω τι θα έκανα στη θέση σου:

Για αρχή θα κέντραρα όσο καλύτερα μπορούσα το δευτερεύον με το cheshire χωρίς συρταράκια κλπ, μόνο με τον εστιαστή και τον εργοστασιακό αντάπτορα 2\\\\\\\\\\\\\\\"/1.25\\\\\\\\\\\\\\\". Πρακτικά και λίγο έξω να πέσει το κεντράρισμα δεν πειράζει πολύ για τις ανάγκες της δοκιμής, απλά θα χάνει λίγο φως.

Στη συνέχεια με το tracking ενεργοποιημένο και έχοντας φορτώσει κάμερα, φίλτρα κλπ, θα ενεργοποιούσα λήψεις ανά 1\\\\\\\", και αφού εντόπιζα ένα αστεράκι, θα αφεστίαζα και θα πείραζα *μόνο* τις βίδες του πρωτεύοντος. Αφού κατάφερνα να πάρω ομόκεντρους κύκλους θα ήμουν 100% σίγουρος ότι το τηλεσκόπιο είναι ευθυγραμμισμένο. Το μπλέξιμο συνήθως αρχίζει αν κανείς αποφασίσει να πειράξει και το δευτερεύον στην όλη διαδικασία.

Μπακαλίστικη μέθοδος για τον τζόγο:

Χωρίς να ξέρω τι ρυθμίσεις έχεις ήδη δοκιμάσει στο PHD, γενικά αν χάνει στο dec, βλέπεις προς τα που στέλνει διορθώσεις πιο πολύ(N ή S) και το ρυθμίζεις να οδηγεί μονάχα από την κατεύθυνση που χάνεις (only N ή only S) προκειμένου να εξαλείψεις κάθε τζόγο.

Αν χάνεις στο RA \\\\\\\"βαραίνεις\\\\\\\" λίγο τη στήριξη μετακινώντας ελαφρώς τα αντίβαρα από την αντίθετη μεριά της κίνησης, ώστε να κοντράρει και να πατήσουν-μπλέξουν καλύτερα τα γρανάζια. Με λίγα λόγια: ο άξονας που βλέπει ανατολικά να είναι ελαφρώς βαρύτερος.

Με το καλό να ξεπεράσεις όλα τα θέματα και να μπεις γερά στο LRGB και γενικώς στο CCD/CMOS! Η φωτό που ανέβασες είναι πραγματικά εξαιρετική παρά το προβλήματα!

Ένταξη: 03 Δεκ 2013

09/12/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:46   

Χορταστικό Μ33!!
Για τον τζόγο, δοκίμασε να έχεις λίγο αζύγιστη την βάση πρός την Ανατολή, όπως είπε και ο Ηλίας, αλλιώς δοκίμασε να ρυθμίσεις το worm gear.
https://acercandoelcosmos.wordpress...e-holgura-ejes/
Στην δικιά μου είδα μεγάλη διαφορά ρυθμίζοντας την (χωρίς να σφίγγει πουθενά κατά την περιστροφή).
Επίσης μην επεκτείνεις καθόλου τα πόδια στο τρίποδο.

Photo Album Powered by Smartor

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης