Jump to content

Παλιά Βροντού Πιερίας


John Ziogas

10x6400 iso 13s

tamron 17 50 f2.8

canon 80D

  • Μου αρέσει 2

From the category:

Πορτρέτα του ουρανού

· 2119 images
  • 2119 images
  • 6274 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Έξοχη αστροφωτογραφία τοπίου Γιάννη,συγχαρητήρια!!

Και τεχνικά και αισθητικά υπέροχη!Εξαιρετική σύνθεση και καδράρισμα!!

Καλή συνέχεια-Κώστας :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Σε ευχαριστώ Κώστα, η αλήθεια είναι οτι σκευτομουν να την κόψω ελαφρώς απο πάνω για να την κανω 8:10 γιατι μου φαινεται πολύ κενο πανω δεξιά αλλα και έτσι μου αρέσει ίσως το κενό να δίνει και αυτο κατι αισθητικά.. ευχαριστώ ξανα!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται κόψιμο...Αντιθέτως το σπίτι κάτω δεξιά και η διαγώνια γραμμή του Γαλαξία που αυξάνει σε φωτεινότητα προς τα κάτω και δεξιά,ισορροπούν την σύνθεση κάνοντας ελαφρά μετατόπιση του οπτικού ''βάρους'' προς τα κάτω και δεξιά!

Η πάνω δεξιά περιοχή χρειάζεται να έχει λίγη πληροφορία-δεν είναι άδεια,έχει άστρα-και το ανάλογο μέγεθος,ώστε να συμβάλλει στην ισορροπία της διαγώνιας σύνθεσης (ισορροπεί και την κάτω αριστερά έντονα κίτρινη περιοχή του ουρανού),και να μην είναι παραφορτωμένη η εικόνα απο πολλά στοιχεία...

Επίσης το οτι ο ουρανός στο πάνω μέρος αριστερά μειώνεται σε φωτεινότητα,είναι πολύ θετικό διότι δεν δημιουργείται έτσι περίσσεια οπτική πληροφορία που θα δημιουργούσε οπτικό βάρος,προκαλώντας οπτική ανισορροπία προς τα αριστερά,αλλά και θα ''έβγαζε'' το βλέμμα έξω απο το κάδρο...

Η διαγώνια ζώνη του Γαλαξία ως οπτική και ψυχολογική γραμμή,είναι πολύ δυνατή και η όποια αλλοίωση θα προκαλούσε πρόβλημα.

Το κάδρο έτσι όπως είναι στην πάνω περιοχή,έχει τον απαιτούμενο ''αέρα'' ώστε εκτός των άλλων να μην ''φρακάρει''.

Τονίζει έτσι όπως είναι η πάνω περιοχή,την μεγαλοπρέπεια και απεραντοσύνη του ουρανού,που καθώς μειώνεται σε φωτεινότητα συνεχίζει προς το άγνωστο...

Άφησέ την έτσι,είναι άψογη η σύνθεση! :)

Καλή συνέχεια-Κώστας :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Υπέροχη (αστρο)φωτογραφία ενός πολύ ξεχωριστού τόπου! Από τις καλύτερες που έχουν περάσει από το φόρουμ. Αν ποτέ έκοβα κάτι θα ήταν το πάνω 10-15% γιατί έτσι επανατοποθετείται πιο γενναιόδωρα στο κάδρο το ερειπωμένο σπίτι με το περιβάλλον του και η σύνθεση κορυφώνεται σε αρμονία, γαλήνη και πληρότητα. Και πάλι συγχαρητήρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης