Jump to content

M 8- M20


HOMO

Τα γνωστά νεφελώματα τραβηγμένα με ενα φθηνό αχρωματικό skywatcher ac 80/400 και μια μη τροποποιημένη dslr , canon 100D Φυσικά και η φωτογραφία έχει αρκετά σφάλματα όπως κόμη , χρωματικό σφάλμα κ.α αλλά συμβιβάζομαι.

5Χ240sec , darks , flats ,


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Υπεροχη φωτογραφία και ενδεικτική του τι μπορει να καταφέρει κανεις με απλο εξοπλισμο και πολλη προσπαθεια.

Μπραβο!Με ποια βαση τα σημαδεψες?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Σ ευχαριστώ. Με celestron cg5.... Επίσης απλή βάση.Ναι γενικά αν υπάρχει όρεξη τότε βγαίνουν αποδεκτά αποτελέσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Φίλε Θανάση ωραία για πρώτη προσπάθεια με αυτό το μικρό τηλεσκόπιο. Αυτό στο οποίο νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις περισσότερο είναι η εστίαση σου. Θεωρώ ότι γίνεται καλύτερη. Και αυτό το λέω διότι έχω δει τις φωτογραφίες σου με το νευτώνειο σου και η εστίαση τους ήταν σχεδόν τέλεια. Ίσως σε ενοχλεί η διαφορετική θέση της οθόνης της μηχανής. Πάλεψε το και πειραματίσου και με διαφορετικούς χρόνους έκθεσης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιάννη ,σ ευχαριστω.Η εστιαση δε γίνεται καλύτερη και λόγω χρωματικού σφάλματος τα αστρα φουσκώνουν... ειδικά με μεγάλες εκθέσεις. Το προσπάθησα πολύ αλλά καλύτερη δε γίνεται . Εγώ με την επεξεργασία ίσως τα μεγάλωσα λίγο παραπάνω
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης