AstroVox :: Απροσδόκητη συνάντηση στον Κοπέρνικο.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
AstroVox Forum Αρχική σελίδα »  Αστροφωτογραφίες  » Σελήνη
Αναζήτηση:  που περιέχει:   
Προβολή επόμενης φωτογραφίας  Απροσδόκητη συνάντηση στον Κοπέρνικο.  Προβολή προηγούμενης φωτογραφίας
καθυστέρηση Slide Show:  
Απροσδόκητη συνάντηση στον Κοπέρνικο.
Κάντε κλικ στην εικόνα για την πλήρη έκδοση σε νέο παράθυρο 
Χρήστης: Nikos SaM
Τίτλος: Απροσδόκητη συνάντηση στον Κοπέρνικο.
Λεπομέρειες εικόνας: ID: 22425 - Τύπος Εικόνας: GIF - Μέγεθος: 640 x 480 (9267KB)
BBCode:
Δημοσιεύθηκε: 31/08/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:48
Προβολές: 216
Περιγραφή Φωτ.: Στην διάρκεια βίντεο με στόχο τον Κοπέρνικο πέρασε κάτι από την οθόνη μου , έλπιζα ότι κατέγραψα κάποιον δορυφόρο. Βλέποντας όμως τα frames αναλυτικά είδα ένα πτηνό. Μέχρι εκείνη την στιγμή το θεωρούσα μάλλον αδύνατο να γίνει τέτοια καταγραφή λόγο της τεραστίας διαφοράς στην εστίαση. Αλλά αν και φυσικά μεγάλη η διαφορά στην εστίαση η σιλουέτα του πτηνού ήταν ορατή.
meade etx 125
Zwo asi 224
Barlow x3 

Χρήστης Μήνυμα
Jim1998

Ένταξη: 25 Σεπ 2019

31/08/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:18   

Ναι μάλλον νυχτερίδα που το συζητήσαμε με ένα φίλο μου

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής

31/08/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:58   

Ένα μοναχικό πουλί είναι!
Είναι απίστευτο το πόσες πολλές φορές στα 20 χρόνια που κάνω παρατήρηση όταν βλέπω το φεγγάρι έχω δει πουλιά να πετάνε στο σκοτάδι της νύχτας διασχίζοντας το φεγγάρι. Αεροπλάνα μόνο ένα! Από Σαρωνίδα.
Νομίζω αν και όχι αμιγές αστρονομικό θέμα αξίζει να πέσει λήγω φώς με μία συζήτηση.

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.
View user's profile  Send private message  Αποστολή email         
Nikos SaM

Ένταξη: 09 Οκτ 2018

31/08/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:00   

Κ. Γιάννη συμφωνώ απόλυτα πως δεν είναι καθαρόαιμο αστρονομικό θέμα. Για εμένα ήταν μια αφορμή να προσπαθήσω να καταλάβω καλύτερα τον εξοπλισμό μου και έννοιες οι οποίες είτε διέφυγαν της προσοχής μου είτε απέφευγα να τις μελετήσω έως τώρα. Για παράδειγμα υπολογίζοντας ότι το gif είναι μόλις 10 frames και ότι το βίντεο έγινε στα 130fps φαίνεται ότι το <<φτερούγισμα>> είναι εξαιρετικά γρήγορο οπότε και εγώ υποθέτω ότι πρόκειται για νυχτερίδα&#8230; αν ήμουνα καλύτερος στα μαθηματικά και την φυσική θα ήθελα να υπολογίσω αν είναι δυνατόν την γωνιακή απόσταση και να βρω την ταχύτητα του ζωντανού ή ίσος την απόσταση του από το τηλεσκόπιο.

Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι είναι ένας διασκεδαστικός γρίφος για εμένα ,και για αυτό το μοιράστηκα, αντίθετα τα τελικά αποτελέσματα τις προσπάθειας μου με το υπερβολικό εστιακό μήκος ( 5.700 f45) δεν ήταν άξια αναφοράς.

giannis60

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής

01/09/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:34   

Λοιπόν κι εσύ κι ο Jim 1998 μάλλον έχετε δίκιο. Νυχτερίδα πρέπει να είναι. Αυτά που έβλεπα - βλέπω, (τελευταία φορά ήταν πριν 5 μέρες) είναι πάντοτε πουλιά. Πρέπει να πετούν πολύ ψηλά διότι είναι τέλεια εστιασμένα και μεγάλα σαν γλάροι ή πιο μεγάλα, δίότι σπάνια κουνούν τα φτερά τους ή αν τα κουνούν είναι με αργές κινήσεις κι όχι γρήγορα όπως αυτό. Οπότε μάλλον αυτό νυχτερίδα είναι και σχετικά κοντά στο τηλεσκόπιο. Είναι αφεστιασμένο τελείως.

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.
View user's profile  Send private message  Αποστολή email         
Jim1998

Ένταξη: 25 Σεπ 2019

02/09/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:09   

Όταν βρω χρόνο Αν δεν το ξεχάσω μπορεί να κάτσω να υπολογίσω την ταχύτητα του πουλιού

Photo Album Powered by Smartor

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης