Jump to content

M8 Lagoon Nebula


coreos

Παλια δεδομενα, καινουρια επεξεργασια (με SIRIL)

From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πάρα πολύ ωραία!!

Οι διαγώνιες γραμμές, είναι μάλλον walking noise. Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτόματο dither με το APT, δοκίμασε κάθε 3-5 subs να μετακινείς λίγα pixel το στόχο χειροκίνητα και με kappa-sigma θα εξαφανιστούν.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστω πολυ!

Ειναι οντως walking noise αλλα και με dithering που δοκιμασα (οχι στο συγκεκριμενο dataset) φευγει δυσκολα και εχω αλλα προβληματα.

Δουλευω με το digicam που μιλαει και αυτο στο phd2 οταν κανω dither. Εκει εχω αλλα προβληματα με το settling time της οδηγησης αφου υπαρχουν φορες που τα πραγματα γινονται χειροτερα απο αποψη οδηγησης (πιθανον ο controller γινεται ασταθης). Αν δεις μια φωτο του Μ33 που εχω ανεβασει θα δεις οτι το walking noise ειναι σαφως μικροτερο και δυσδιακριτο αλλα και η φωτο ειναι καπως θολη :D

Εσενα αν οδηγεις πχ με 2 sec στο phd2 σε ποσο χρονο κανει settle η οδησηση μετα το dither?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Με την dslr, που έχει μεγάλο dither, θέλει 15-35 sec. Αν αργεί πολύ και κάνεις μικρές εκθέσεις μπορείς να κάνεις dither ανα 3-5 subs.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Και εγω εβλεπα το settling να γινεται στα 20 sec περιπου και ελεγα οτι κανω κατι λαθος..

Οκ, οπότε 25 sec αναμονή και θα ειμαι μια χαρά!

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης