Jump to content

Η δεύτερη μου φωτογραφία του Ωρίωνα.


John Ziogas

20 X 50s iso 3200 f4

10 X 15s για τον πυρήνα

300mm f4L

 

Ο φακός στο f4 έχει πολύ CA και έκανα πολλές διορθώσεις στο PS και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος με τα άστρα, την επόμενη θα δοκιμάσω f5.6.


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πολλά μπράβο!!! Νομίζω είχα δει και την πρώτη αλλά δεν την βρίσκω τώρα.

Μου δίνεις όρεξη να ξαναρχίσω τον βαθύ ουρανό μετά από πολλά χρόνια!

Μπορείς να αναφέρεις σε παρακαλώ λίγο πιο αναλυτικά τον εξοπλισμό με τον οποίο έβγαλες την φωτογραφία;

Τι φακό 300 mm έχεις? Τι κάμερα?

Σε τι στήριξη έχεις την κάμερα?

Με τι λογισμικά η επεξεργασία?

Και είσαι σε μεγάλη πόλη με φωτορύπανση ή εκτός?

 

Φαντάζομαι ότι και με 400mm μπορεί να βγει ολόκληρο το νεφέλωμα, έτσι δεν είναι?

 

Σε ευχαριστώ και εύχομαι η επόμενη να σε ικανοποιεί ακόμη περισσότερο!!!

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ!

Η βάση είναι το \"bresser photo mount\" σετ με τρίποδα, δύσκολο στην ευθυγράμμιση, με 300 δεν μπορώ να πάω πάνω απο 50 με 60s.

 

Dslr canon 80d, Ο φακός είναι canon 300mm f4L, πολύ οξύς χωρίς παραμορφώσεις και coma αλλά πολύ chromatic aberration στο f4, (ίσως να φταίει η εστίαση μου) στο f5.6 είναι καλύτερα, το οποίο δα δοκιμάσω την επόμενη φορά.

 

Πρώτα έκανα τα raw tiff, μετά DSS και μετά RNC color sretch (πρόγραμμα του Roger Clark), μετά Photoshop να ενώσω τα δύο sets από stacks, την τελευταία φωτό την βελτίωσα λίγο, πρόσθεσα μερικές λήψεις και αφαίρεσα μια μια το CA, έβαλα Adobe landscape profile καιWB daylight, τελικώς έκανα split toning και έδωσα saturation στα shadows, την φωτογραφία δεν την ανέβασα στο site αλλά μπορώ να σου την στείλω σε pm, δεν ξέρω αν γίνεται.

 

Το μέρος είναι μετά την Καρυά Ολύμπου με ελάχιστη φωτορύπανση.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σε ευχαριστώ πολύ John Ziogas για τις πληροφορίες.

 

Εκεί ψηλά είσαι μια ανάσα πριν τον βαθύ ουρανό! ;-)

 

Ειλικρινά μου άρεσε η φωτογραφία σου για δεύτερη και μόνο, κι έτσι πήρα θάρρος και δοκίμασα προχθές, αλλά συνειδητοποίησα ότι το φεγγάρι είχε πια εμφανιστεί και μάλιστα κοντά στον Ωρίωνα. Ωστόσο έστησα το C8, έκανα ευθυγράμμση και έβαλα και την μηχανή με τον τηλεφακό επάνω και είπα να \"παίξω\" δοκιμάζοντας να θυμηθώ τα σχετικά και να πάρω μια ιδέα από ταχύτητες και ISO.

 

Έτσι ελπίζω όταν φύγει το φεγγάρι να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος. Βέβαια σαν τον ουρανό σου δεν θα έχω, αλλά δεν πειράζει. Ας πλησιάσω έστω μια καλούλα φωτογραφία για να πάρω θάρρος και μετά βλέπουμε.

 

Όταν έρθει ή ώρα ίσως σε ρωτήσω για να καταλάβω πως ακριβώς ενώνεις τις δύο φωτογραφίες (πυρήνα και υπόλοιπα) και κάποια άλλα που δεν καταλαβαίνω. Αν έχεις την καλοσύνη, τα ξαναλέμε τότε.

 

Ως τότε εύχομαι να έχεις ανεβάσει την τρίτη πανέμορφή σου φωτογραφία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Παρά πολυ ωραία Γιάννη με άψογο πυρηνα. Μη στενοχωριέσαι για τα αστέρια, σιγά σιγά θα έρθει το αποτέλεσμα που θέλεις. Καλή συνεχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης