Jump to content

C49 - Rosette Nebula


scipii

Η γνωστή σε όλους \"Ροζετα\" φωτογραφημένη Ιανουάριο και Φεβρουάριο από την Ανάβυσσο. Προσπάθησα πολύ με την επεξεργασία καθώς ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος ... κάτι νιώθω να λείπει ειδικά με το \"βάθος\"

 

Είναι περίπου 7 ώρες κάθε φίλτρο με την QHY183M και τον φακό Samyang135.


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Άλλη μια ενδιαφέρον Ροζέτα!!

Ωραία προσπάθεια ίσως λίγο τα άστρα τραβάνε την προσοχή λόγου λαμπρότητας και όγκου για αυτό και λες για το βάθος. Δοκίμασε να σβήσεις λίγο ή να κάνεις και έκδοση Starless.

 

Όπως και να έχει super

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολύ καλή μπράβο, αν χρησιμοποιείς το pixinsight μπορείς να κάνεις invert την εικόνα και να αφαιρέσεις το πράσινο με το SCNR οπότε θα μειωθεί το μωβ halo γύρω από τα άστρα το οποίο θα βοηθήσει πολύ στο βάθος που λες μαζί με ότι σου είπε ο Θέμης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Ωραίος ο Νικόλας, συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδια πιο πανω εφόσον το αποτέλεσμα δεν σε ικανοποιεί... ..βέβαια η φωτογραφία είναι ωραία όπως και να έχει μιας και το αποτέλεσμα είναι υποκειμενικό. Καλή συνέχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Αυτό που θα ήθελα ειναι στην ουσία να μειώσω των αριθμό των αστεριών που φαίνονται, όμως δεν ξέρω να το κάνω στο pix ή στο photoshop. Είτε ξέρω να τα αφαιρέσω όλα είτε να μικρύνω το μέγεθος με το morphological όμως από ένα σημείο και μετά κάνει κουμπιά.

 

Για να μην παρεξηγηθώ μου αρέσει απλά θεωρώ οτι μπορεί να γίνει καλύτερη :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης