Jump to content

M51


John..

M51 από τον κήπο μου στην Κηφισιά

Μία λήψη μόνο και επεξεργασία στο Photoshop κινητού

 

Μιας και τελείως νέος στο θέμα της παρατηρησης και της αστροφωτογραφιας

Ειπα να παίξω να δω τι μπορώ να κάνω με μια dslr και λίγη επεξεργασία

Δεν έχω ακόμα ιδέα σε τι δρόμο πάω να μπω και τι δυνατότητες έχω και πόσο χρόνο και διάβασμα χρειάζεται όλο αυτό το οποίο, τόσο με έχει ενθουσιάσει και κερδίσει εδώ και λίγους μήνες!

Ξέρω ότι δεν είναι κάτι το εντυπωσιακό σε σχέση με τα υπόλοιπα που ανεβάζετε! Αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

 

Τηλεσκόπιο bresser messier nt203 F900

Βάση eq mon2 με diy onstep goto

Κάμερα nikon d600 (δανική αλλά δεν πειράζει)


From the category:

Γαλαξίες

· 2151 images
  • 2151 images
  • 10303 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο σου.καλη αρχή στον όμορφο κόσμο της αστροφωτογραφιας. Αν μαζέψεις μερικα καρε ακομα θα εχεις ακομα καλυτερο αποτελεσμα. Ισως αν κάνεις πολικη με περισσότερη ακρίβεια να μην έχεις trail για 20 sec εκθεση
Σύνδεσμος για σχόλιο

Να πω ότι ο γαλαξίας φάνηκε στην άκρη της φωτογραφίας όπου ήταν αισθητό το κόμα! Ίσως και γι αυτό να φαίνεται σαν trail Αν δεν κάνω λάθος! Δεν ήθελα να κουνήσω το τηλεσκόπιο μιας και πέτυχα μέσα στο κάδρο μου τον στόχο μου.. Γιατί φοβόμουν μην τα κάνω χειρότερα και τον χάσω τελείως!

Έχω και άλλες φωτογραφίες (άλλες 11 για την ακρίβεια) αλλά δεν γνωρίζω να κάνω stacking και επεξεργασία ώστε να δω σαν σύνολο θα έβλεπα περισσότερες λεπτομέρειες. Πάντως στην μη επεξεργασμενη φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει trails πάρα μόνο όσο πας στις άκρες της να γίνεται αισθητό το κόμα! Μπορεί να κάνω και λαθος γιατί το ματι μου ακόμα έχει να μάθει πολλα

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης