Jump to content

17/p HOLMES


CarlSagan

Παρατηρώντας με κιάλια 12χ60
  • Μου αρέσει 1

From the category:

Σκίτσα του Ουρανού

· 112 images
  • 112 images
  • 275 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις τί σου επιφυλάσει η νύχτα, πάντα πρέπει να έχουμε στο πισω μέρος του αυτοκινήτου ένα ζευγάρι κιάλια. Χθές επιστρέφοντας από νυχτερινή έξοδο, είδα τον ουρανό ανέλπιστα πεντακάθαρο. Το αυτοκίνητο στην άκρη, λοιπόν, τα κιάλια ανα χείρας και η απόλαυση του κομήτη ξεκίνησε....

Έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο στο μπλοκάκι μου σχετικά με ο,τι έβλεπα μέσα από τα κιαλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολυ ενδιαφερον!

Μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω τι ειναι αυτη η εικονα, και πως την δημιουργισες?

Σε μπλοκακι, καταλαβαινω να κανεις ενα προχειρο σκετσακι, αλλα στο pc πως γινεται??!!!!

Ευχαριστω για το χρονο σου και καλες παρατηρησεις! :o)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φίλη pleiades δεν είναι κάτι δύσκολο.

Σχεδιάζω με μολύβι στο μπλοκάκι όσο πιο πιστά μπορω το αντικείμενο που βλέπω, οριοθετόντας το με τα αστρα που το πριβάλλουν ανάλογα με την μεγέθυνση. Στην συνέχεια το σκιτσο το σκανάρω και το αποθηκεύω. Με ένα "φωτοπρόγραμμα" (εγώ χρησιμοποιώ το ACDSee) επιλέγω negative και έχω μαύρο φόντο με λευκά αντικείμενα.

Είναι πολύ εύκολο και διασκεδαστικό για όλους, ασε που βοηθάει στην καλύτερη παρατήρηση του αντικειμένου.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κώστα επιτέλους ..έβαλες μπροστά..ή <έτυχε>..?

Ωραίο το αποτέλεσμα μιας και μόλις τον έβλεπα να λάμπει στον ουρανό της Αθήνας πριν λίγο...

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κωστή σίγουρα υπάρχει πολλή δουλειά για να βγει αυτό το αποτέλεσμα( όπως και με του Πέτρου τα σκίτσα). Είναι πολύ καλή δουλειά.Ευχαριστούμε,καλή συνέχεια.

Φιλικά Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης