Jump to content

Από τη χθεσινή εξόρμηση στα Κιούρκα


eliasg2004

Από δεξιά προς τα αριστερά: Βασίλης Μ, Kostakis, Alepohori, eliasg2004.

From the category:

Αστρονομικές δραστηριότητες

· 504 images
  • 504 images
  • 835 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

planetman από αριστερά προς δεξιά: το 8'' dob μου στη βάση του (σε φόντο), πάνω στον γύρο (!!!) αριστερά το 80άρι ED του Ηλία και δεξιά το Bresser R152 του Κώστα..... Και βέβαια τέρμα αριστερά το θηρίο του Ηλία...... C11..... να δεις Κρόνο από εκεί μέσα Μάνο και θα πετάξεις το τήλε σου..... :-)))

 

Thanks Fred... That's exactly what happened last night......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Μάλιστα. Και η κρίσιμη ερώτηση: Ποιο έχει καλύτερο πλανητικό είδωλο σε μεγάλες μεγεθύνσεις; Το 6ιντσο διοπτρικό ή το 8ιντσο νευτώνειο;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Χαρούμενους σας βλεπω, μια χαρα περασατε χθες!!! :-)

Αντε παντα τετοια.

Μανο... μαλλον κανενα 1.9 με 2μ.

 

 

χμμ μπυρες βλεπω...αστροπαρτυ ηταν;; lol

Σύνδεσμος για σχόλιο

Το 8''....... το 6'' είναι το "κοντό" αχρωματικό το οποίο είναι τέλειο σε μικρές και μεγάλα πεδία. Τα παιδιά (Ηλίας και Κώστας) θα στα πουν καλύτερα. Εγώ πάντως που έβλεπα πρώτη φορά τα κοντά είναι σούπερ για βαθύ ουρανό και το χρωματικό σφάλμα είναι εξαιρετικά ΜΙΚΡΟ......

 

Κοντραστ σε πλανητική το νευτώνειο είναι σαφώς καλύτερο. Τώρα στην σελήνη το σύγκρινα (το 8'') με το ED80 και η διαφορά ήταν αμελητέα.....

 

πάρτυ χωρίς μπύρες = no party...... :-)))))))

Σύνδεσμος για σχόλιο

Μάνο 1.95 :) :) To 6ιντσο του Κώστα είχε εντυπωσιακά ...αμελητέο χρώμα, ήταν *εξαιρετικό* σε Κρόνο, αλλά το φόρτε του είναι σε χαμηλές μεγεθύνσεις και μεγάλα πεδία - διόρθωση: *τεράστια* πεδία.

Thanks Fred, mid-week, but we did have a great time!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πράγματι,περάσαμε πολύ όμορφα.Εγώ είχα πάρει τα κιάλια μου για ανοιχτά σμήνη,αλλά με τα θηρία δίπλα μου,φοβήθηκα και τα άφησα!

 

Είδαμε και έναν καταπληκτικό σχεδόν τρισδιάστατο Κρόνο σε πολύ μεγάλη μεγέθυνση με το C11 και οι σκιές του πλανήτη στα δακτυλίδια ήταν ξεκάθαρες.Αλλά ήταν και πολύ συμμετρικές. "Είναι σε αντίθεση;" Τελικά ήταν την περασμένη Κυριακή.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης