Jump to content

NGC7000(νεφέλωμα"Βόρειας Αμερικής")


premier

Starlight Mx516 CCD - 50mm-

20X 600sec. ( Ha filter )

Astroart (processing -DDP ) -Photoshop (levels )


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Άρη. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και με προσεγμένη επεξεργασία.Τo Ηa έδωσε 3D απεικόνηση και φαίνεται σαν να "επιπλέει" το νεφέλωμα επάνω στην γαλακτώδη ζώνη.

 

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Νικο,

 

Πανεμορφη δουλεια και αποτελεσμα. Περιμενα χθες πεντε ωρες αλλα τα ελαφρα συννεφα δεν που εκαναν τη χαρη. Προχθες καρφωσα ενα ΠΟΛΥ ωραιο Μ13 και επιθυμουσα χθες να κανω κατι μικρες βελτιωσεις αλλα δεν μου βγεικε λογω καιρου.

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πραγματικά, Νίκο, το Ηα δίνει μια αίσθηση 3D απεικόνισης, καταγράφοντας περισσότερη λεπτομέρεια στο νεφέλωμα.Αυτό όμως που το κάνει ξεχωριστό ,για μας που φωτογραφίζουμε μέσα από την πόλη. είναι πως λειτουργεί σαν ένα φίλτρο κατά της φωτορύπανσης.

Τελικά , Αντώνη , ο καιρός δεν πρόκειται να βελτιωθεί σύντομα.Εγώ σκέφτομαι πάντως να επιστρέψω στο παλιό μου χόμπι , το ψάρεμα. Υπομονή που θα πάει , θ΄ανοίξει ο καιρός .

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία , πιστεύω πως βοήθησε πολύ, οι πολλές και μεγάλες εκθέσεις .Αρχικά δοκίμασα εκθέσεις των 1200δευτ. ,αλλά ήταν πολύ κουραστικό και από την άλλη μεριά ο καιρός ήταν ασταθής

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Aρη άσε το ψάρεμα κατα μέρος και έλα να πάρουμε τα βουνά .Τώρα που ανοίγει ο καιρός είναι πολύ καλή ευκαιρία για να κάνουμε πράξη ότι μαθαίναμε θεωρητικά τον Χειμώνα για την αστροφωτογραφία.

 

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Θα γίνει κι αυτό ,Νίκο, πολύ σύντομα. Θα πάμε ή στο Πάικο ή Χαλκιδική δεύτερο πόδι. Ελπίζω να μας βοηθήσει κι ο καιρός τότε.

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης