Jump to content

Σφαιρωτό σμήνος Ηρακλή (Μ13)


raxxla

S/W 100ED f/9, HEQ5 Pro, Canon 350D unmod, IDAS LPS filter

10x135s light, 3x135s dark unguided

Επεξεργασία: IRIS(calibration+stacking), Photoshop(color balance+stretch), MaximDL (Digital Developement)

Κορυδαλλός, 16/4/08, 01:00 (καλό seeing/transparency αλλά πολλή φωτορρύπανση $@%##!)


From the category:

Σμήνη

· 926 images
  • 926 images
  • 3494 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ευχαριστώ! Κάτω δεξιά δεν βλέπετε κάποιο σκιώδες νεφέλωμα αλλά ένα ενδιαφέρον εφέ από ...σκουπίδα στον αισθητήρα! (Ξέρει κανείς να μου πει πως θα καθαρίσω την Canon ;)

To ενδιαφέρον είναι πως κατα λάθος ξετρύπωσα τον 12ου μεγέθους γαλαξία NGC6207 (κάτω αριστερά από το κέντρο, περίπου ώρα 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παντως εγω κατω δεξια βλεπω ενα S και μετα παει σε Α και μαλιστα μεσα στα γραμματα δεν υπαρχει θορυβος περιεργο.

Αν πιανουν τα χερια σου υπαρχουν παρα πολλα tutorials πως να την ανοιξεις δεν ειναι και τοσο τρομερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Δεν ξετρύπωσες μόνο τον NGC6207 αλλά και τον IC4617!!!! (λίγο πιο πάνω από ανάμεσα σε Μ13 και NGC6207). Αυτός πρέπει να είναι γύρω στα 15,2mag. Είδες τι κάνει η Canon;;;
Σύνδεσμος για σχόλιο

Απίστευτο!! Έχεις δίκιο!! Φαίνεται ο IC4617 σαν συγκέντρωση θορύβου, και όμως δεν είναι θόρυβος!

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια!!

Όσο για το S και A, μάλλον κάποιος προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί μου γιατί μου το στέλνει σε κάθε φωτό μου! Μόλις τα βρήκα και στις γωνίες στις φωτό που ανέβασα όταν τέσταρα το IDAS LPS filter http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=82471#82471

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης