Jump to content

M22



3 Ιουλίου 2005, 00:45 Θ.ω.Ε.,Μαρκόπουλο Μεσογείων.

Vixen 4" achromatic refractor (102M)

Skysensor 2000 PC

Atik 1c τροποποιημένη webcam, 0.5 focal reducer, 35 καρέ των 10.5 δευτερολέπτων, Registax. Ορατότητα πολύ μέτρια και περιοχή με αρκετή φωτορύπανση.

Κώστας Χριστοδουλόπουλος, Σέργιος Αγαπίου, Ηλίας Χασιώτης


From the category:

Σμήνη

· 930 images
  • 930 images
  • 3496 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Γειά σας Ηλία και Σέργιε,

 

Για ένα τηλεσκόπιο 4" το αποτέλεσμα νομίζω είναι πολύ καλό δεδομένου τον ατμοσφαιρικών συνθηκών.

 

Ηλία περιμένω να μου στείλεις και τα υπόλοιπα Messier. Θα προσπαθήσω να τα φωτογραφήσω και με την Canon 300d.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία μου φαίνεται ότι έκανες χρήση κάποιου ψηφιακού φίλτρου όπως το erosion ή κάτι αντίστοιχο για την μείωση της φωτεινότητας των άστρων με στόχο την ανάδειξη του πυρήνα του αστρικού σμήνους και την διαβάθμιση των άστρων προς τα έξω.Είτε λειτούργησες έτσι είτε όχι σου προτείνω την γνωστή μέθοδο της συνθεσης δύο φωτογραφιών στο Photoshop με διαφορετική έκθεση.Με την μικρή έκθεση θα έχεις τον πυρήνα όχι καμμένο και στην μεγάλη έκθεση καμμένο πυρήνα αλλά με λεπτομέρεια στην περιφέρεια του αστρικού σμήνους.Κάνεις την σύνθεση αυτών των δύο καί έτσι θα πετύχεις κλιμακωτή διαβάθμιση και καλύτερη ανάδειξη του αστρικού σμήνους. Καλή προσπάθεια.

 

Νίκος.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Νίκο, σε ευχαριστώ πολύ.

Δε χρησιμοποίησα φίλτρο, μόνο έπαιξα με τη φωτεινότητα και το κόντραστ στο Registax 2 και μετά στο Photoshop.

Κατόπιν χρησιμοποίησα (ελάχιστα) το Unsharp Mask Filter του Photoshop,αν και νομίzω ότι ούτε αυτό χρειαζόταν.

Δεν ντρέπομαι να πω ότι ξέρω ελάχιστα να χρησιμοποιώ το Photoshop και δεν γνωρίζω να κάνω σύνθεση.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης