Jump to content

NGC281 - Pac-man nebula in Ηα


raxxla

Μετ' εμποδίων λόγω ανέμου, περιοδικής νεφοκάλυψης και (δίκαιης) διαμαρτυρίας από τη σύζυγο πως δεν ασχολούμαι μαζί της, τελικά κατωχυρώνεται ως πείραμα παρά ως οργανωμένη φωτογράφηση...

Σίγουρα ήθελα πολύ περισσότερο χρόνο + RGB frames, αχνές περιοχές του νεφελώματος δεν έχουν καταγραφεί. Επεχείρησα ένα μικρό ψευδοχρωματισμό, εξού και το κόκκινο νεφέλωμα αλλά τα λευκά άστρα..

 

Το εν'λόγω νεφέλωμα εκπομπής που βρίσκεται σε απόσταση 10εφ αποτελεί ένα ιδιαίτερα ενεργό εργαστήρι σχηματισμού νέων άστρων. Το λαμπρότερο άστρο (στην πραγματικότητα ένας πολλαπλός αστέρας) του σχετικού αστρικού σμήνους IC1590 προκαλεί τον ιονισμό του περιβάλλοντος αερίου και την ακτινοβολία του στο χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα.

 

Διοπτρικό 150/750 + μειωτής 0.63x

Canon 350D Baader + Baader Ηα 7nm

20x150sec ISO 400 PHD guided (SPC900)

3x150sec dark

Χρησιμοποίησα flat frame από άλλη φωτό... (α ρε Ελληνάρα...!)

 

Τοποθεσία: Μπαλκόνι (Κορυδαλλός)

Αν δεν βγούμε τουλ. Κιθαιρώνα, δουλειά δεν γίνεται...

 

Στην επεξεργασία ίσως το πούσαρα λίγο παραπάνω για να κόψω τη φωτορρύπανση και να αναδείξω τον pac-man..!

Το κερασάκι δεν χώρεσε στο κάδρο, θα το κάνω ξεχωριστή φωτό..


From the category:

Νεφελώματα

· 5206 images
  • 5206 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο φίλε Ηλία. Καταπληκτικός!!!

 

Το κοντό το 6άρι... όλο και περισσότεροι Ηλίες (...) το χρησιμοποιούν. Και βέβαια η μοντίφα κάνει φοβερή δουλειά.

 

Όπως βέβαια και εσύ. Εύγε φοβερή φωτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο

2.5 λεπτες με συνολικο χρόνο 50 λεπτα, και 150ρι f/3.15, και το αποτέλεσμα ειναι αξιοπρεπεστατο. Που εγω, που προσπαθούσα με 80ρι f/5.6 και λιγότερο χρόνο :( Και στο δίκτυο εχω δει να βάζουν 2 ώρες για να την πιάσουν - δύσκολος στόχος για καποιον αρχάρειο (σαν εμενα). Για το 150ρι, μου φενεται Ηλιες θα με βάλετε και εμενα στην μπρίζα.

 

(αχ αυτές οι γυναίκες, κατανοηση καμία :( )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιαννη για κατανοηση απο τις γυναικες,αν το τηλεσκοποιο συνοδευτε με κανα ......"συνολακι" Υβ Σαιν Λοραν;..χεχεχε.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι!

Η αλήθεια είναι πως περίμενα περισσότερα από αυτή την απόπειρα, αλλά τίποτα δεν πάει χαμένο, από κάθε μια φωτό μαθαίνω τι πρέπει να κάνω και τι οχι..

Το 150αρι έχει δυνατά σημεία (*πολύ γρήγορο*, φωτοπολυβόλο!) αλλά έχει τα κουμπιά του τα οποια αν κανείς τα μάθει θα αποζημειωθεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Φιλε ηλια μπραβο και απο εμενα μολις τωρα τον χτυπαω και εγω τον στοχο σου να δω τι θα καταφερω και εγω με το ed80 + το Ηα στην canon .

 

Υ.γ.Να μην ειχαμε και την σεληνη καλα θα ηταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης