Jump to content

Ngc281 - The Pacman Nebula In Hα


raxxla

Skywatcher ED100 + f/r, HEQ5 Pro

Baader Ηα 7nm

QHY2Pro στους -5 βαθμούς

Συν. έκθεση 86 λεπτά (8x7min + 3x10min) με PHD Guide

Κιθαιρώνας, 20/12/2008

 

Το θέμα διψούσε για πολύ χρόνο αλλά το κρύο και οι μπαταρίες είχαν άλλη άποψη...

Αποζημειωθήκαμε όμως από το γαλακτομπούρεκο, σωστά Δημήτρη..;


From the category:

Νεφελώματα

· 5202 images
  • 5202 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ηλία καταρχήν καλώς το δέχτηκες το καινούριο εργαλείο και καλές λήψεις!

Κοιτάω και συγκρίνω τις 2 φώτο του Pacman που έχεις δημοσιεύσει και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι απεικονίζουν το ίδιο θέμα!

Καλά εντάξει θα μου πεις ότι αυτή είναι από τον Κιθαιρώνα η άλλη από τον Κορυδαλλό αλλά και πάλι είναι η μέρα με τη νύχτα!

Η κάμερα φαίνεται πολύ καλή, νομίζω ότι δικαιώνει τις φήμες, θόρυβος... ποιός θόρυβος;

ευαισθησία μπόλικη.

Έκανα μία γρήγορη έρευνα για φωτο του νεφελώματος και δεν βρήκα παρά μία που να συγκρίνεται με την δική σου. Όλες οι άλλες ήταν πολύ κατώτερες. Μπορείς να την δεις εδώ.

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=0&Number=2625617&page=0&view=collapsed&sb=5&o=all&vc=1

 

Η σύγκριση είναι άδικη βέβαια εκεινη είναι τραβηγμένη με Artemis 4021 4mp, ~3000 euros, μονοχρωματική σε Hubble pallete (Ha, OIII, SII) συνολικός χρόνος 7 ώρες!

Οπότε ξέρεις σου δίνω τα φίλτρα μόλις πάρω και το SII και πιάνεις δουλειά. :lol:

 

Γενικά άψογη δουλειά αν λάβεις κανείς υπόψη του το χρόνο έκθεσης και τις συνθήκες που τραβήχτηκε.

Πάντα τέτοια και καλύτερα!

 

Θωμάς.

keep walking. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

QHY2Pro ε; Και μετά ψαχνόμαστε γιατί έχει σύννεφα :)

Ηλία, τι να πω, εχεις ξεφύγει κατά πολύ. Εχει δίκιο ο Θωμάς,

ώρα να περάσεις σε Ha-OIII-SII (αλλά όχι τωρα αμέσως,

να καθαρίσει λίγο ο ουρανός μπας και δούμε και εμεις

καμια ξαστεριά :) )

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πραγματικά για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια!

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια με την QHY κάτω από "καλό" ουρανό και έμεινα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Έχω πολλά να μάθω στο νέο αυτό χώρο αλλά η κάμερα φαίνεται να επαληθεύει τις προδιαγραφές της για χαμηλό θόρυβο (δεν πρόλαβα να βγάλω κανένα dark frame) και καλή (για τα κυβικά της πάντα) ευαισθησία στην περιοχή του Ηα.

Θωμά, ο ουρανός κάνει μεγάλη διαφορά όπως σου είπα και τηλεφωνικά, για την δε κάμερα χρειάζομαι αρκετά τεστ για να την αξιολογήσω. Όσο για την σύγκριση σου, σ'ευχαριστώ αλλά θα διαφωνήσω, υπάρχουν πολύ-πολύ καλύτερες και δεν τολμώ καν να αναφέρω τους (συμπατριώτες μας) φωτογράφους μιας και θα ήταν "ιεροσυλία" να συγκριθώ μαζί τους..! Μπορώ αν θες να σου στείλω σχετικά links.

Γιάννη, συγνώμη!! Όμως Χριστούγεννα έρχονται βρε αδερφέ! Αν δεν έχει κακοκαιρία τώρα, πότε θα έχει..;

Βασίλη ΟΧΙ! Τίποτα δεν θα αντικαταστήσει την Canon μου σε θέματα ευρέως πεδίου, είται είναι DSO είται όχι... Είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Να'στε όλοι καλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αν ειναι να εχεις τετοια αποτελέσματα ας έχουμε και λίγα σύννεφα :)

(Αχ, ελπίζω να μας κάνει την χάρη αυτες τις ημέρες και εμας του εργασιόπληκτους ).

Πάντως επιμένω, θέλω χρώμα, η τεχνική σου έχει βελτιωθεί θεαματικά, ώρα

να σκεφτείς και για παραπέρα. Δανείζω 2" Ο-ΙΙΙ Lumicon (εγω έχω πολυυυ

χρόνο μπροστά μου με δοκιμες, διορθώσεις, βελτιώσεις και Ηα)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιώργο σ'ευχαριστώ, καλώς ήρθες μετά από καιρό, ελπίζω να "έλειψες" για καλό!

Γιάννη, δεν σου χαλάω χατήρι! Σύντομα θα κάνω Ηα-LRGB (τροχός+φίλτρα είναι έτοιμα), πάντως πολύ πιθανό να εκμεταλλευτώ την καλοσύνη σου για το ΟΙΙΙ!

Γεια σου Δημήτρη, σ'ευχαριστώ! Στο (μακρυνό) μέλλον αισιοδοξώ να δω από τα χέρια μου κάτι που να θυμίζει λίγο από τις φωτογραφίες σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Βρεεεειιιι τι εβγαλες παλι εκει ??? ...που ειναι η canon ??? :evil:

Μπραβο μου αρεσει πολυ και εμενα το αποτελεσμα εκανες ενα ξαφνικο αλμα μπραβο σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ Άγγελε, το δικό σου άλμα όμως όταν μπεις στο θόλο σου δεν θα το φτάσει κανείς!

Η 350D ζει και βασιλεύει, θα παίζει στα θέματα που κάνει καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Να'σαι καλά Κώστα!

Σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα μιας και είσαι ο άνθρωπος που μου έδωσε τις πρώτες συμβουλές και απομυθοποίησα έτσι την αστροφωτογράφηση για να κάνω κάποια βήματα ως εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης