Jump to content

Ngc457 - Ανοιχτό σμήνος 'ET' στην Κασσιόπη


raxxla

Skywatcher ED DS-Pro120 + HEQ5Pro

QHY2Pro

11x60s με IDAS LPS + Baader Luminance filter

Μάσκα για 3πλά diffraction spikes

MaximDL + Photoshop (λίγο 'πείραγμα' στα χρώματα ώστε να πάρει μια υφή παραμυθιού..)

Κορυδαλλός 28/1/2009

 

Αφού ο καιρός δεν βοηθάει εδώ και 1.5 μήνα για βαθύ ουρανό, έκανα μια διαφορετική φωτογράφηση από την πόλη.

Χρησιμοποιώντας μια μάσκα για spikes (καλαμάκια από σουβλάκι σε γωνίες 60 μοιρών..., το σχέδιο της οποίας είδα στο Handbook of Astronomical Image Procesing) ένα ανοιχτό σμήνος μπορεί να αναδειχθεί σε μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία.

Η φιγούρα του ΕΤ εβρέθη στο Ιντερνετ και επικολλήθηκε με dissolve στο Photoshop.

 

Το NGC457, γνωστό και σαν Owl Cluster, Kachina Doll Cluster ή ET Cluster ανακαλύφθηκε από τον Herschel το 1787. Βρίσκεται σε απόσταση 9000εφ και περιέχει, μεταξύ άλλων, περ.150 άστρα μεθέγους 12-15!

 

Αφιερωμένη στον Δημήτρη Γκιώνη που ξέρω ότι του αρέσει το συγκεκριμένο σμήνος!

 

Να''στε όλοι καλά και καθαρούς ουρανούς (άντε να δούμε πότε...!).


From the category:

Σμήνη

· 931 images
  • 931 images
  • 3496 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ηλια σε ευχαριστω :D :D :D

Πραγματι αυτο το σμηνος ειναι το αγαπημενο μου, για πολλους λογους, το χαζευα πολυ ωρα στον Παρνωνα πριν λιγα χρονια, οταν μου το εδειξε για πρωτη φορα

ο Κορωνης.

Μου αρεση Ηλια και η υφή που του εδωσες \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γεια σου ρε Ηλία με τις "εκπλήξεις" σου..... Φοβερή φωτό με διαφορετική υφή όπως είπε και ο Δημήτρης.

 

Τώρα κατάλαβα γιατί έλεγες και ξανάλεγες για την συγκεκριμένη μάσκα. Ωραίος ο καλιτέχνης.... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ωραια τα αστερακια!!

Ελπιζω μεσα στην βδομαδα να δουμε καμια ξαστερη νυχτα..ειναι πολλες οι δοκιμες που περιμενουν....

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης